Podsumowanie lig: zwycięstwo Realu w emocjonującym El Clasico

• Data publikacji: 12.04.2021, 10:55

Wydarzeniem tygodnia w krajowych ligach europejskich w koszykówce było El Clasico. W meczu na szczycie ligi hiszpańskiej Real Madryt wygrał na wyjeździe z Barceloną 87:85.

Liga hiszpańska

Dzień po piłkarskim El Clasico kibice hiszpańskiego sportu emocjonowali się rywalizacją Barcelony z Realem Madryt w koszykówce. Zespół z Madrytu przegrał w lidze jedno spotkanie i był to mecz w Barcelonie pod koniec grudnia. Początek należał do lidera tabeli, który objął prowadzenie 9:0. Przez wiele minut Barcelona traciła kilka punktów do Realu, więc nic jeszcze nie było rozstrzygnięte. Pod koniec trzeciej kwarty po trójce Alexa Abrinesa gospodarze przegrywali tylko 56:57. Jednak na początku czwartej odsłony meczu Real ponownie prowadził z dwucyfrową przewagą. Barca ponownie dogoniła rywali, a na pół minuty przed końcem po trafieniu za trzy Nikoli Miroticia po raz pierwszy wyszła na prowadzenie. W ostatnim posiadaniu Real akcję 2+1 zagrał Nicolas Laprovittola i goście wygrywali 87:85. Barcelona miała jeszcze cztery sekundy, ale nie zdołała nawet oddać rzutu i poniosła czwartą porażkę w sezonie. Tym samym ekipa z Madrytu z bilansem 28-1 przybliżyła się do pierwszego miejsca na koniec sezonu zasadniczego. Bohaterami Realu byli Laprovittola (12 punktów), Rudy Fernandez (13 punktów) i młody Tristan Vukcević (11 punktów), ale najwięcej - 21 punktów - rzucił zawodnik Barcy, Cory Higgins. Po dwudziestu latach do Palau Blaugrana wrócił Pau Gasol. Wybitny Hiszpan wyszedł w pierwszej piątce, ale w dziewięć minut nie zdobył punktu.

Z powodu zakażeń koronawirusem przełożony został mecz Unicajy Malaga z MoraBanciem Andora. W 30. kolejce pauzował Retabet Bilbao Basket Jarosława Zyskowskiego. Tym samym w weekend mieliśmy tylko jedno spotkanie z udziałem reprezentantów Polski. Herbalife Gran Canaria pewnie wygrała na wyjeździe 103:84 z wyżej notowanym Joventutem Badalona. Drużyna z Las Palmas poprawiła nastroje po dwóch porażkach z Monako w półfinale Eurocupu i odpadnięciu z tych rozgrywek. Dwaj koszykarze z naszej reprezentacji wyszli w pierwszym składzie. Aleksander Balcerowski zdobył 13 punktów, a AJ Slaughter cztery. Herbalife jest już na 9. miejscu w tabeli, więc blisko strefy play-off. Joventut zajmuje 7. pozycję.

Do niespodzianki doszło w Murcji. UCAM po dogrywce wygrał 92:87 z czwartą w tabeli TD Systems Baskonią. Nieoczekiwane rezultaty miały miejsce także w dwóch innych spotkaniach, gdzie zwycięstwa pozwoliły gospodarzom odskoczyć od strefy spadkowej. Monbus Obradoiro w końcówce odrobił straty i pokonał 90:87 BAXI Manresę. Urbas Fuenlabrada zwyciężyła 89:83 w starciu z Heredą San Pablo Burgos.

Wyniki meczów 30. kolejki:

Unicaja Malaga - MoraBanc Andora (przełożony)
Barcelona - Real Madryt 85:87
Joventut Badalona - Herbalife Gran Canaria 84:103
Casademont Saragossa - Walencja 76:85
Monbus Obradoiro - BAXI Manresa 90:87
Acunsa - Coosur Real Betis 68:91
UCAM Murcia - TD Systems Baskonia 92:87 (po dogrywce)
Lenovo Teneryfa - Movistar Estudiantes 101:77
Urbas Fuenlabrada - Hereda San Pablo Burgos 89:83

Liga niemiecka

Syntainics Mitteldeutscher przerwali serię siedmiu porażek. Zespół Michała Michalaka w serii 27. kolejki Bundesligi niespodziewanie wygrał na wyjeździe 82:77 z piątym w tabeli Crailsheim Merlins. Zespół gości do zwycięstwa poprowadził polski koszykarz. Michalak zdobył aż 31 punktów, co jest rekordem sezonu lidera klasyfikacji strzelców. Mitteldeutscher w tabeli jest na 16. miejscu, czyli tuż nad strefą spadkową. Na czele plasuje się MHP Riesen Ludwigsburg, których mecz z Fraport Skyliners został przełożony. Niespodziewane porażki zanotowały dwa kolejne zespoły w tabeli - Alba Berlin 68:75 z Hamburg Towers, a Bayern Monachium 83:85 z Lowen Brunszwik. Bardzo dobrze zaprezentował się Igor Milicić jr., który znalazł się w składzie ratiopharmu Ulm. Reprezentant Polski zdobył 11 punktów w wygranym meczu z JobStairs Giessen.

Liga włoska

De Longhi Treviso kontynuuje serię zwycięstw. Ekipa Michała Sokołowskiego wygrał szósty mecz z rzędu, pokonując 89:85 Banco di Sardegna Sassari. Treviso tym samym zapewniło sobie już miejsce w fazie play-off. Plasuje się na 6. miejscu w lidze tuż za swoim ostatnim rywalem z Sardynii. Duży wkład w zwycięstwo gospodarzy miał najskuteczniejszy na parkiecie Michał Sokołowski. Polak zdobył 23 punkty, rozgrywając kolejny z rzędu genialny mecz. Do zmiany doszło na szczycie tabeli. Trzecią porażkę z rzędu poniosła Olimpia Mediolan, która przegrała 71:80 z Happy Casa Brindisi. Zespół ten przejął prowadzenie w lidze. Jakub Wojciechowski nie zdobył punktów dla Olimpii.

De Longhi Treviso - Banco di Sardegna Sassari 89:85
Happy Casa Brindisi - Olimpia Mediolan 80:71

Liga francuska

Le Portel w ramach 29. kolejki pokonało 89:65 Gravelines-Dunkierka, powiększając dystans nad strefą spadkową. Mateusz Wojciechowski rzucił trzy punkty dla zwycięskiej drużyny. Na prowadzeniu nadal jest Monako, które ostatnio nie grało w lidze francuskiej, ale triumfowało dwukrotnie w półfinale Eurocupu z Herbalife Gran Canarią. W końcówce sezonu we Francji grać będzie Maciej Lampe. Po tym jak King Szczecin odpadł z rozgrywek EBL, środkowy podpisał kontrakt z Limoges.

Le Portel - Gravelines-Dunkierka 89:65

Liga VTB

Z bardzo dobrej strony pokazał się Marcel Ponitka. Polski koszykarz zdobył 13 punktów w ostatnim meczu Parmy Perm z Niżnym Nowogrodem. Zespół Ponitki przegrał 67:72, ale utrzymał 8. miejsce, dające na ten moment awans do fazy play-off. CSKA Moskwa pewnie pokonało 100:77 Astanę. Dla gospodarzy 15 punktów rzucił Gabriel Lundberg. Były zawodnik Zastalu Zielona Góra dostaje więcej minut, po tym jak zawieszony przez zespół został Mike James.

Jenisej Krasnojarsk - Awtodor Saratow 86:85
CSKA Moskwa - Astana 100:77
Parma Perm - Niżny Nowogród 67:72