Siatkówka: znamy trzech półfinalistów Tauron 1. Ligi
tauron1liga.pl

• Dodał: Seweryn Czernek
  • Data publikacji: 12.04.2021, 10:45

Niedzielne spotkania ćwierćfinałowe Tauron 1. Ligi mężczyzn przyniosły ostateczne rozstrzygnięcia w trzech parach. Do półfinału awansowali faworyci zmagań, zachowując tym samym nadzieję na awans do siatkarskiej ekstraklasy. Niespodziewane problemy w swoim pojedynku mieli zwycięscy fazy zasadniczej, którzy do rozstrzygnięcia losów awansu potrzebują trzeciego starcia.

Najlepszy zespół fazy zasadniczej, Politechnika Lublin, do ćwierćfinałowego pojedynku z Mickiewiczem Kluczbork przystępowała w roli zdecydowanego faworyta. Choć w wygranym 3:1 pierwszym meczu sprostać się tej roli udało, drugi przyniósł niespodziewaną porażkę. Pierwsze dwa sety spotkania w Kluczborku zapowiadały dość jednostronne spotkanie, bowiem przyjezdni pewnie wygrali w nich do 18 i 16. W kolejnym górą już byli gospodarze, którzy po serii zdobytych punktów w końcowej fazie zwyciężyli 25:20. Lublinianie nie potrafili zatrzymać wyraźnie napędzonych siatkarzy Mickiewicza, którzy wygrywając czwartą partię do 22 doprowadzili do tie-breaka. Finałowa odsłona przyniosła emocjonującą walkę o końcowy tryumf, z której zwycięsko niespodziewanie wyszli kluczborczanie. Wygrywając 15:13 zwyciężyli całe spotkanie 3:2 i wyrównali stan ćwierćfinałowej rywalizacji. MVP został wybrany atakujący Kajetan Kulik, który był też najlepiej punktującym zawodnikiem. Trzecie, decydujące starcie odbędzie się w Lublinie w czwartek 15 kwietnia o godzinie 17:00.

Pewnie awans do najlepszej czwórki przypieczętował z kolei BBTS Bielsko-Biała. Bielszczanie rywalizację z Avią Świdnik rozpoczęli od pewnego zwycięstwa u siebie 3:1 i również na wyjeździe byli faworytami. Pierwszy set niedzielnego spotkania był bardzo wyrównany, jednak w końcówce przyjezdni wypracowali sobie przewagę, która pozwoliła im zapisać tę partię na swoim koncie wynikiem 22:25. Choć w drugiej dłużej na prowadzeniu utrzymywali się świdniczanie, lepsi ponownie w końcowej fazie okazali się siatkarze BBTS-u wygrywając do 21. Trzecia odsłona także padła łupem ekipy gości, którzy zwyciężając 22:25 cieszyli się ze zwycięstwa 0:3. Trzeba przyznać, że wygrana ta nie przyszła im łatwo, a siatkarze Avii postawili im u siebie twardy opór. Niedzielny tryumf dał również bielszczanom awans do półfinału, a duży udział miał w tym atakujący Oleg Krikun, który w obu ćwierćfinałach był wybierany najlepszym zawodnikiem.

Problemów ze zwycięstwem w ćwierćfinałom starciu nie mieli również siatkarze Visły Bydgoszcz. Druga drużyna fazy zasadniczej w pojedynku z KPS-em Siedlce była na prowadzeniu po pewnym zwycięstwie u siebie 3:0. Podobny rezultat zapowiadał pierwszy set niedzielnego spotkania, w którym bydgoszczanie odprawili gospodarzy do 15. Choć w drugiej partii gospodarze nawiązali już większą walkę, górą ponownie byli rywale wygrywając 21:25. Najbardziej wyrównana był kolejna odsłona, w której zwycięstwo 25:21 po skutecznej ucieczce w końcówce odnieśli siedlczanie. Jak się później okazało zawodnicy KPS-u nie zdołali pójść na ciosem, ulegając gościom w czwartym secie 20:25 i tym samym w całym spotkaniu 1:3. Siatkarze BKS-u wygrywając w ćwierćfinale 2:0 zameldowali się w najlepszej czwórce, a MVP spotkania wybrano atakującego Evgienija Karpińskiego.

Najbardziej wyrównane spotkanie rozegrały w niedzielę ekipy Gwardii Wrocław i Norwida Częstochowa. W ćwierćfinałowej rywalizacji na prowadzeniu był eWinner, który na wyjeździe pokonał rywali 3:0. Podobny przebieg zapowiadał pojedynek we Wrocławiu, w którym gospodarze w premierowej odsłonie pewnie wygrali do 17. Siatkarze Gwardii mimo mocnego początku drugiej partii musieli w niej uznać wyższość przyjezdnych, którzy skuteczną pogoń zakończyli tryumfem 23:25. Kolejny set to ponownie pokaz mocy gospodarzy, którzy utrzymywali kontrolę od pierwszej piłki i wygrywając 25:18 wrócili na prowadzenie. Czwarta odsłona przyniosła wyrównany bój o wygraną, z którego zwycięsko wynikiem 24:26 wyszli częstochowianie, co oznaczało rozstrzygnięcie losów spotkania w tie-breaku. W nim lepsi okazali się wrocławianie, a zwycięstwo 15:12 dało im zwycięstwo w ćwierćfinałowym starciu 2:0 i awans do półfinału rozgrywek. Najlepszym zawodnikiem meczu został wybrany atakujący Damian Wierzbicki z imponującym, 30-punktowym dorobkiem.

Wyniki drugich ćwierćfinałowych spotkań Tauron 1. Ligi:

Mickiewicz Kluczbork - LUK Politechnika Lublin 3:2 (18:25, 16:25, 25:20, 25:22, 15:13) (1:1)

Polski Cukier Avia Świdnik - BBTS Bielsko-Biała 0:3 (22:25, 21:25, 22:25) (0:2)

KPS Siedlce - BKS Visła Bydgoszcz 1:3 (15:25, 21:25, 25:21, 20:25) (0:2)

eWinner Gwardia Wrodław - Exact System Norwid Częstochowa 3:2 (25:17, 23:25, 25:18, 24:26, 15:12) (2:0)

Seweryn Czernek

O igrzyskach piszę od niedawna, ale z igrzyskami jestem już od wielu lat. Dziennikarz z wykształcenia i pasji. Fanatyk wielu dyscyplin, a w Poinformowanych zajmuję się siatkówką, biathlonem, biegami narciarskimi, tenisem oraz podnoszeniem ciężarów.