Piłka nożna kobiet: Rosja, Szwajcaria i Irlandia Północna jadą na EURO 2022!
Stephan Lienhard/flickr

• Dodał: Wiktoria Kornat
  • Data publikacji: 13.04.2021, 22:50

Reprezentacja Rosji bezbramkowo zremisowała z Portugalią, a o awansie zadecydowała jednobramkowa zaliczka z pierwszego meczu. Na EURO 2022 do Anglii pojedzie również drużyna Irlandii Północnej, która wygrała oba spotkania z kadrą Ukrainy. Prawdziwa wojna nerwów miała miejsce w starciu Szwajcarii i Czech, gdzie do wyłonienia zwycięzcy potrzebny był konkurs rzutów karnych. „Jedenastki” lepiej wykonywały Szwajcarki i to reprezentantki tego kraju wywalczyły ostatnią przepustkę na przyszłoroczny turniej Mistrzostw Europy.

Piłkarki Irlandii Północnej nie były stawiane w roli faworyta do zwycięstwa w tej parze, niemniej jednak w pierwszym meczu zdołały przechylić szalę zwycięstwa na swoją korzyść. Reprezentacja Ukrainy dała sobie wbić dwie bramki, sama zdobyła tylko jedną i w rewanżowym spotkaniu musiała gonić wynik. Od samego początku lepiej prezentowały się jednak miejscowe, które bliższe były zdobycia otwierającego trafienia w tym starciu. Już w szóstej minucie w dogodnej okazji znalazła się Ashley Hutton, jednak strzał pomocniczki irlandzkiej kadry narodowej był niecelny. Niedługo później swoją szansę miała bohaterka pierwszego meczu, Simone Magill, ale golkiperka Ukrainy, Kateryna Samson, poradziła sobie z uderzeniem piłkarki grającej na co dzień w angielskim Evertonie. W przerwie meczu na stadionie w Belfaście mieliśmy bezbramkowy remis, rezultat w pełni zadowalający ekipę gospodyń. Reprezentacji Ukrainy pozostało 45 minut, by odwrócić losy dwumeczu i utrzymać się w walce o awans na EURO w Anglii. Piłkarki z Irlandii szybko pozbawiły jednak rywalek wszelkich złudzeń, a bardzo ważnego gola w 55. minucie zdobyła Marissa Callaghan, przybliżając swoją drużynę do historycznego sukcesu. Zawodniczki ukraińskiej kadry były bezradne wobec zdeterminowanych rywalek, które pewnie zmierzały po triumf w tym dwumeczu. Ostatecznie Irlandia Północna utrzymała korzystny rezultat do końcowego gwizdka, wygrywając tym samym oba spotkania rywalizacji z Ukrainą. Niespodzianka stałą się faktem, a reprezentacja Irlandii mogła świętować pierwszy w historii awans do turnieju finałowego Mistrzostw Europy kobiet w piłce nożnej.

Przez większą część pierwszego meczu to reprezentacja Portugalii była stroną przeważającą na murawie stadionu w Lizbonie. Dominacja w posiadaniu piłki nie przełożyła się na dorobek bramkowy, a na domiar złego dla ekipy z Półwyspu Iberyjskiego, to piłkarki z Rosji znalazły drogę do siatki bramki miejscowych i do rewanżowego meczu przystępowały z jednobramkową zaliczką. Trafienie Nelli Korovkiny postawiło rosyjską kadrę w korzystnym położeniu i znacznie przybliżyło tę reprezentację do awansu na Mistrzostwa Europy po raz szósty w historii. Początek wtorkowego spotkania na Sapsan Arena w Moskwie był spokojny, a pierwszą groźną okazję w dziesiątej minucie wykreowały sobie reprezentantki Portugalii. Jessica Silva w widowiskowy sposób próbowała pokonać golkiperkę rosyjskiej kadry, ale Elvira Todua poradziła sobie z uderzeniem piętką, na które zdecydowała się skrzydłowa przyjezdnych. Rosja nie zamierzała jednak tylko się bronić i w kolejnych minutach zmusiła bramkarkę przeciwniczek do kilku interwencji. Szczęścia próbowały Marina Fedorova i bohaterka pierwszego meczu, Nelli Korovkina, ale ich próby zakończyły się niepowodzeniem. Tuż przed przerwą to reprezentacja Portugalii mogła objąć prowadzenie, ale strzał głową Andrei Norton minął prawy słupek rosyjskiej bramki o centymetry. Po powrocie na murawę piłkarki z Półwyspu Iberyjskiego wciąż nie były w stanie znaleźć sposobu na przełamanie defensywy rywalek, a reprezentacja Rosji groźnie atakowała. W 59. minucie Ines Pereira zanotowała znakomitą interwencję w bramce, ratując tym samym swój zespół przed utratą bramki. Dziesięć minut później to Elvira Todua popisała się refleksem na linii, a kadra Portugalii mogła mówić o sporym pechu, że w tej sytuacji futbolówka nie zatrzepotała w siatce. Ostatecznie mecz zakończył się bezbramkowym remisem. Reprezentacja Rosji dzięki zwycięstwu w pierwszym spotkaniu awansowała do turnieju finałowego EURO 2022, pokonując w dwumeczu Portugalię 1:0.

W pierwszym spotkaniu faworyzowana reprezentacja Szwajcarii rzutem na taśmę uratowała remis w starciu z kadrą Czech. Bramkę w końcówce meczu zdobyła napastniczka zespołu, Ana-Maria Crngorcević. Szwajcarki przez dłuższą część starcia były stroną przeważającą, ale dały się zaskoczyć tuż po przerwie. Reprezentacja Czech ma spore szanse na historyczny awans na Mistrzostwa Europy, ale w rewanżowym spotkaniu nie może sobie pozwolić na stratę gola. Mecz od początku z animuszem rozpoczęły miejscowe, które przeważały na boisku, jednak miały spore problemy z przedostaniem się w pole karne przeciwniczek. Reprezentantki Czech broniły całą drużyną, grając przy tym bardzo agresywnie, czym skutecznie wybijały z rytmu rozpędzone Szwajcarki. W pierwszej połowie bramek nie obejrzeliśmy, choć to gospodynie wykreowały sobie lepsze okazje. Tuż po przerwie powtórzyła się sytuacja z pierwszego spotkania i mimo dominacji reprezentacji Szwajcarii, to Czeszki objęły prowadzenie. Na listę strzelczyń wpisała się Katerina Svitkova. Radość nie trwała jednak długo, gdyż dziewięć minut później miejscowe doprowadziły do wyrównania. Coumba Sow wykorzystała znakomite podanie kapitan zespołu, Lii Walti, trafiając do siatki bramki strzeżonej przez Barborę Votikovą. Na Thun Arenie oglądaliśmy dużo walki, ale po 90 minutach gry na tablicy widniał wynik 1:1. W regulaminowym czasie nie poznaliśmy zwycięzcy, konieczna była zatem dogrywka, a ta również nie przyniosła nam ostatecznego rozstrzygnięcia. Oba zespoły czekała więc wojna nerwów w konkursie rzutów karnych. „Jedenastki” lepiej wykonywały miejscowe i to właśnie reprezentacja Szwajcarii po pełnym emocji i zwrotów akcji meczu rewanżowym pokonała kadrę Czech, uzupełniając tym samym komplet zespołów, które zakwalifikowały się na turniej w Anglii.

Komplet drużyn, które zagrają na EURO 2022: Anglia (gospodarz), Austria, Belgia, Dania, Finlandia, Francja, Niemcy, Rosja, Islandia, Irlandia Północna, Włochy, Niderlandy, Norwegia, Hiszpania, Szwecja, Szwajcaria.