Liga Europy: Roma w półfinale po remisie z Ajaxem!

• Dodał: Miłosz Szade
  • Data publikacji: 15.04.2021, 22:55

Roma zremisowała 1:1 z Ajaxem Amsterdam, dzięki czemu okazała się lepsza w dwumeczu i wywalczyła awans do półfinału Ligi Europy. W następnej fazie turnieju drużyna z Rzymu zmierzy się z Manchesterem United.

W pierwszym meczu na Amsterdam Arenie padł wynik 2:1 dla Romy, tak więc kwestia awansu nadal była sprawą otwartą i gospodarze dzisiejszego spotkania nie mogli być niczego pewni. To goście musieli gonić wynik i ich przewaga była widoczna w pierwszej połowie, choć nie wypracowali sobie dogodnej sytuacji. W 20. minucie Pau Lopez popełnił karygodny błąd przy wyprowadzaniu piłki, podając tuż pod nogi przeciwnika, ale obyło się bez konsekwencji. Kilka minut później Dusan Tadic stanął przed szansą wpisania się na listę strzelców, lecz brakowało mu precyzji przy strzale. Roma była zamknięta pod własnym polem karnym i liczyła na kontrataki. Podopieczni Paulo Fonseci nie zdołali jednak poważniej zagrozić bramce strzeżonej przez Maartena Stekelenburga.

Początek drugiej połowy miał natomiast zupełnie inny przebieg. Brian Brobbey świetnie zameldował się na murawie, wyprowadzając Ajax na prowadzenie. Holender wykorzystał idealnie podanie od Perra Schuursa i nie pomylił się w sytuacji sam na sam z bramkarzem. Goście chcieli pójść za ciosem i już w 56. minucie udało im się ponownie wpakować piłkę do siatki, jednak system VAR anulował to trafienie ze względu na wcześniejszy faul. Przy wyniku 1:0 to piłkarze gospodarzy awansowali do półfinału, ale nie zamierzali czekać na kolejny cios rywala. To, co nie udało się w pierwszej połowie, zaowocowało golem w 72. minucie. Roma przeprowadziła skuteczny kontratak, który został sfinalizowany przez Edina Dzeko. Remisowy rezultat wystarczył, aby triumfować w dwumeczu.

AS Roma- Ajax Amsterdam 1:1 (0:0)

Bramki: 72' Dzeko - 49' Brobbey

Roma: Lopez - Ibanez, Cristante, Mancini - Calafiori (81' Villar), Diawara, Veretout, Karsdorp - Pellegrini, Dzeko (81' Mayoral), Mkhitaryan

AjaxStekelenburg - Tagliafico, Martinez, Tamber, Klaiber (22' Schuurs) - Gravenberch, Klaassen, Alvarez (70' Kudus) - Neres (83' Traore), Tadic, Antony (46' Brobbey)

Żółta kartka: 44' Ibanez, 67' Veretout, 69' Mancini, 79' Dzeko

Sędzia: Anthony Taylor