EBLK: niesamowita pogoń CCC Polkowice! Będzie piąty mecz finału
Dawid Lis

• Data publikacji: 15.04.2021, 20:55

CCC Polkowice dalej walczy o mistrzostwo Energa Basket Ligi Kobiet. Arka Gdynia wysoko prowadziła w czwartym meczu finału i była blisko końcowego triumfu. Jednak CCC w końcówce odrobiło straty i wygrało po dogrywce. Tym samym w serii jest remis 2:2. Dzisiaj ogłoszono także decyzję w sprawie brązowych medali.

We wczorajszym meczu koszykarki CCC Polkowice przerwały serię zwycięstw Arki Gdynia i zachowały jeszcze szansę na zdobycie mistrzostwa. Jednak ich sytuacja wyglądała tylko trochę lepiej, bo przegrywały w serii 1:2 i aby myśleć o tytule musiały wygrać także dzisiaj. Na początku mecz był wyrównany, a gospodynie prowadziły 9:8 po sześciu minutach. Arka zanotowała jednak serię 6:0, a po pierwszej kwarcie prowadziła już 17:11. Już w pierwszej minucie drugiej części gry ekipa gości uzyskała dwucyfrową przewagę - 21:11. Dominacja obrończyń tytułu trwała do końca pierwszej połowy, po której prowadziły 44:31.

Po zmianie stron sytuacja na parkiecie uległa zmianie. Trzecia kwarta była wyrównana, a CCC wygrało ją 19:17, a strata drużyny z Polkowic przed czwartą częścią meczu wynosiła 11 punktów. Wydawało się, że Arka pewnie zmierza po zwycięstwo. Na pięć minut przed końcem prowadziła jeszcze 69:59. Od tego momentu zespół z Gdyni nie zdobył punktów do końca czwartej kwarty. Tym samym przed CCC stworzyła się okazja na odwrócenie losów meczu. Na dwie minuty przed zakończeniem tej części spotkania wyrównała Kamile Nacickaite. W końcówce obydwie ekipy były nieskuteczne. Na dwie sekundy przed końcem rzutu na zwycięstwo dla CCC nie trafiła Aaryn Ellenberg-Wiley.

Ostatecznie doszło do dogrywki. W niej niemoc strzelecka Arki trwała jeszcze przez prawie trzy minuty. Koszykarki CCC wyszły na prowadzenie, którego nie oddały do samego końca. Gospodynie wygrały 97:94 i doprowadziły do remisu w serii. Najskuteczniejszymi zawodniczkami były Dajana Stankowić (CCC) i Alice Kunek (Arka), które zdobyły po 24 punkty. Druga z koszykarek zanotowała także 12 zbiórek. Decydujący piąty mecz zostanie rozegrany w niedzielę w Gdyni.

CCC Polkowice - VBW Arka Gdynia 79:74 (11:17, 20:27, 19:17, 19:8, 10:5)

CCC: Stankowić 24, Nacickaite 17, Ellenberg-Wiley 13, Gajda 13, Gertchen 8, Hampton 4, Telenga 0, Kantzy 0, Jeziorna, Grabska, Tomaszewicz

Arka: Kunek 24, Greinacher 14, Spanou 11, Miskiniene 10, Kastanek 9, Balintowa 6, Morawiec 0, Borkowska, Rembiszewska

W weekend miał się odbyć mecz decydujący o brązowym medalu. Z powodu zakażeń koronawirusem seria między PolskaStrefaInwestycji Enea Gorzów Wielkopolski i FaleLokiKoki Rosmedia Basket-25 Bydgoszcz została zredukowana do jednego spotkania. Jednak dzisiaj władze ligi ogłosiły, że - tutaj cytat "Po dogłębnej analizie całości sprawy" rywalizacja została odwołana. Tym samym w końcowym rankingu zespoły z Gorzowa Wielkopolskiego i Bydgoszczy zajmują ex aequo trzecie miejsce i zdobędą brązowe medale.