NN Mission Marathon: Kipchoge zwycięski, dwie olimpijskie przepustki Polaków

• Dodał: Sebastian Marszałek
  • Data publikacji: 18.04.2021, 11:23

Eliud Kipchoge z czasem 2:04:30 zwyciężył w odbywającym się w holenderskim Enschede biegu maratońskim. Z bardzo dobrej strony pokazali się Polacy, którzy uzyskali rezultaty lepsze niż minimum olimpijskie.

Zawody NN Mission Marathon, które zostały przeniesione z Hambruga zgodnie z oczekiwaniami były teatrem jednego aktora. Rekordzista świata Eliud Kipchoge kontrolował cały bieg od początku do mety. Przez 35 kilometrów Kenijczyk biegł u boku swojego rodaka Jonathana Korira oraz prowadzących ich pacemakerów. W końcówce postanowił urwać się rywalowi i zwiększając z każdym kilometrem swoją przewagę samotnie wbiegł na metę.

Oczy polskich kibiców były zwrócone na trzech naszych reprezentantów, którzy starali się pobiec szybciej niż ustalone przez polski związek minimum olimpijskie, które wynosi 2:11:30. Wszyscy biegli w dużej grupie w tempie na wynik około 2:11:00. Ostatecznie Marcin Chabowski wbiegł na linię mety z czasem 2:10:17, a zaraz za nim Adam Nowicki, któremu zegarek pokazał wynik 2:10:21. Kolejną nieudaną próbę walki o bilet do Tokio zaliczył Yared Shegumo. Etiopczyk z polskim paszportem osłabł na ostatnich kilometrach i do satysfakcji zabrało mu dwudziestu sekund (2:11:50).

W rywalizacji kobiet zwyciężyła reprezentantka Niemiec Katharina Steinrück z czasem 2:25:59. Podium uzupełniły Sara Moreira (2:26:52) oraz Rabea Schöneborn (2:27:03).