Tenis - Challenger: życiowy sukces Kacpra Żuka!
Materiały prasowe / LOTOS PZT Polish Tour

• Dodał: Tytus Olszewski
  • Data publikacji: 18.04.2021, 13:56

Kacper Żuk (212. ATP) odniósł największy sukces w karierze i pierwszy raz wygrał turniej rangi ATP Challenger Tour. W finale zawodów w Splicie pokonał Mathiasa Bourgue (217. ATP) 6:4, 6:2. Dzięki zwycięstwu Polak poprawi "życiówkę", bo przesunie się na 172. miejsce w rankingu ATP.

22-letni Kacper Żuk rozgrywa sezon życia zaliczając bardzo dobre wyniki w turniejach rangi ATP Challenger (zaplecze ATP World Tour). Polak już sześć razy awansował do ćwierćfinałów w tym roku, a w sobotę (17 kwietnia) powtórzył sukces sprzed ponad miesiąca i drugi raz w karierze awansował do finału chellengera. W tym pierwszym, rozegranym w połowie marca na kortach twardych w hali w Petersburgu, lepszy od Polaka okazał się Rosjanin Jewgienij Tiurniew. Tym razem miał duże szanse na życiowy sukcesu, gdyż w drodze do ostatniego spotkania przegrał tylko jednego seta.

Żuka w niedzielę czekał mecz z bardziej doświadczonym, ale niżej notowanym Francuzem Mathiasem Bourgue. Spotkanie rozpoczęło się bardzo dobrze dla Polaka, który wykorzystał czwartego breakpointa i przełamał rywala. Za to w czwartym gemie Bourgue do zera wygrał podanie Polaka. Zacięta wymiana miała miejsce w szóstym gemie, kiedy to Francuz miał cztery szanse na przełamanie naszego reprezentanta, który jednak wytrzymał presję i zdołał się wybronić. Do ósmego gema stan wynosił 4:4, ale w kolejnym Polak wykorzystał pierwszego breakpointa i wyszedł na prowadzenie, którego nie oddał do końca tej partii. Pierwszy set zakończył się wynikiem 6:4.

W drugiej części mecz był bardziej jednostronny. Pierwszy gem rozpoczął się tak samo jak wcześniej, czyli od przełamania Francuza. Sytuacja powtórzyła się w piątym gemie, kiedy to Żuk wykorzystał pierwszego breakpointa i prowadził juz 4:1. Do końca meczu Bourgue zdołał wygrać jeszcze jednego gema, a set skończył się wynikiem 6:2. Cały spotkanie trwało niecałe półtorej godziny i zakończyło się rezultatem 6:4, 6:2. Tym samym nasz reprezentant zreflektował się po porażce w Rosji i odniósł pierwsze zwycięstwo w swoim drugim finale. Za wygraną zarobił 6 tys. euro i 80 punktów do rankingu ATP. W poniedziałek będzie sklasyfikowany na 172. miejscu, co jest jego najlepszą pozycją w dotychczasowej karierze.

W sobotę tytuł w deblu wywalczyli Szymon Walków i Jan Zieliński. W Spilcie Polacy pokonali francuską parę Gregoire Barrere i Albano Olivetti 6:2, 7:5. Pierwszy z Biało-Czerwonych wygrał już szóstego challengera w karierze. Natomiast dla Zielińskiego to drugie deblowe trofeum tej rangi.

Kacper Żuk (POL) - Mathias Bourgue (FRA) 6:4, 6:2

Tytus Olszewski – Poinformowani.pl

Tytus Olszewski

Miłośnik ogólnie pojętego sportu, a przede wszystkim narciarstwa alpejskiego oraz tenisa ziemnego. Zawodnik amator oraz trener narciarstwa. Na codzień studiuje na Uniwersytecie Jagiellońskim, a w wolnych chwilach lubi pisać artykuły. Redaktor w Poinformowani.pl oraz radiu UJOT FM.