EBLK: Arka Gdynia mistrzem Polski!
Dawid Lis

• Data publikacji: 18.04.2021, 20:37

VBW Arka Gdynia wygrała 97:69 w piątym, decydującym meczu finału Energa Basket Ligi Kobiet. Tym samym zespół z Trójmiasta sięgnął po mistrzostwo kraju.

Wiadomo było, że dzisiaj rozstrzygną się losy mistrzostwa w Energa Basket Lidze Kobiet. Rywalizacja wróciła do Gdyni, gdzie Arka wygrała dwa pierwsze spotkanie serii. W Polkowicach CCC dwukrotnie wygrało, w tym w drugim meczu odrabiając straty i triumfując po dogrywkę. Faworytem decydującego starcia był zespół gospodarzy, który wygrał wszystkie mecze w tym sezonie do finału oraz miał atut własnego parkietu.

Na pierwsze punkty w meczu trzeba było czekać ponad dwie minuty. Zdobyła je dla CCC rzutem za trzy punkty Weronika Gajda. Arka odpowiedziała serią trzynastu oczek z rzędu. Było nawet 20:8 dla gospodyń, ale po pierwszej kwarcie obrończynie tytułu prowadziły 24:19. Pod koniec drugiej części rywalizacji Arka wyraźnie odskoczyła i do przerwy było 45:32.

W przeciwieństwie do poprzedniego meczu serii, po zmianie stron nie doszło do odwrócenia losów spotkania. Koszykarki Arki nie dały sobie odebrać mistrzostwa. Na początku trzeciej kwarty prowadziły już różnicą dwudziestu punktów, a pod koniec tej części gry miały już ponad 30 oczek przewagi - 76:41. Ostatecznie mecz zakończył się wynikiem 97:69 dla Arki. Ekipa z Gdyni w tym sezonie przegrała zaledwie dwa spotkanie, obydwa w finale z CCC. W serii Arka triumfowała 3:2. Double-double zanotowały dzisiaj Alice Kunek (27 punktów i 10 zbiórek) oraz Barbora Balintowa (24 punkty i 11 zbiórek).

VBW Arka Gdynia - CCC Polkowice 97:69 (24:19, 21:13, 35:18, 17:19)

Arka: Kunek 27, Balintowa 24, Kastanek 12, Greinacher 12, Spanou 11, Miskiniene 11, Borkowska 0, Morawiec 0, Rembiszewska 0

CCC: Gertchen 14, Ellenberg-Wiley 13, Stankowić 10, Hampton 10, Nacickaite 9, Gajda 6, Telenga 3, Jeziorna 0, Tomaszewicz 0, Kantzy 0.