Puchar Anglii: "Lisy" drugim finalistą!
Ungry Young Man/Wikimedia Commons/CC BY 2.0

• Dodał: Rafał Kozieł
  • Data publikacji: 18.04.2021, 21:27

Leicester w finale FA Cup! Do Chelsea Londyn, która w sobotę awansowała do meczu o puchar, w niedzielny wieczór awansowała ekipa „Lisów”. Drużyna Brendana Rodgersa zwyciężyła na Wembley z Southampton Jana Bednarka 1:0, a jedynego gola zdobył Kelechi Iheanacho. Polak rozegrał całe spotkanie w barwach „Świętych” i został ukarany żółtą kartką.

Po sobotnim zwycięstwie nad Manchesterem City na swojego finałowego rywala czekała już londyńska Chelsea. Za faworytów niedzielnej potyczki można było uznać zespół gospodarzy, którzy mieli sporo trudniejszą drogę do tego etapu rozgrywek. Podopieczni Ralpha Hasenhuttla pokazali jednak w tym sezonie, że przeciwko zespołom z czołówki radzą sobie całkiem przyzwoicie i nie wolno ich skreślać. Dodatkowo „Święci” chcieli zrewanżować się zawodnikom Brendana Rodgersa za kompromitującą porażkę z października, kiedy to na St. Mary’s Stadium goście zwyciężyli aż 9:0. Ostatnie spotkania Jana Bednarka i jego kolegów podpowiadały mimo wszystko, że to „Lisy” po niedzielnym spotkaniu staną przed szansą wywalczenia Pucharu Anglii.

Od początku spotkania na Wembley widać było, że oba zespoły mają swój pomysł na grę. Zawodnicy Leicester próbowali przedostać się pod bramkę przeciwników prostopadłymi podaniami i grą zespołową, „Święci” natomiast próbowali długich piłek za plecy obrońców „Lisów”. To spowodowało, że w pierwszych minutach Kasper Schmeichel dwukrotnie musiał interweniować poza własnym polem karnym. Na pierwszą dobrą sytuację z obu stron musieliśmy czekać prawie pół godziny. Po niezłym dośrodkowaniu Ayoze Pereza do piłki nie zdołał jednak dojść Kelechi Iheanacho. Pomimo optycznej przewagi, jaką posiadali zawodnicy Ralpha Hasenhuttla, to piłkarze „Lisów” potrafili wypracować sobie kolejną groźną sytuację, jednak Jamie Vardy wbiegając w pole karne Forstera za bardzo uciekł w boczny sektor „szesnastki” i jego próba strzału minęła bramkę angielskiego bramkarza. Do przerwy bramki nie padły, przez co po pierwszych 45 minutach ciężko było wskazać drugiego finalistę Pucharu Anglii.

Dziesięć minut po zmianie stron piłkarze Brendana Rodgersa otworzyli wynik. Po rajdzie Vardy’ego z lewej strony boiska i jego zagraniu w pole karne, na raty bramkarza „Świętych” pokonał Icheanacho. Po stracie bramki Southampton zdawało sobie sprawę z tego, że musi zaatakować, aby liczyć się w grze o finał. Szczęścia próbował Ibrahima Diallo, jednak po jego strzale piłka minęła bramkę Schmeichela w bezpiecznej odległości. Im bliżej końca spotkania, tym więcej działo się pod obiema bramkami. Po stronie „Świętych” szczęścia próbował Ings oraz obrońcy (w tym Bednarek), głównie po stałych fragmentach gry. Piłkarze z King Power Stadium szukali drugiej bramki, która zamknęłaby mecz, jednak strzały Albringhtona oraz Icheanacho mijały bramkę Forstera. Pomimo chęci obu drużyn na Wembley więcej goli nie padło, dzięki czemu to Brendan Rodgers i jego piłkarze staną przed szansą zdobycia Pucharu Anglii.

Mecz finałowy pomiędzy Chelsea a Leicester zaplanowany jest na sobotę, 15 maja o godzinie 16.00 na Wembley.

Leicester – Southampton 1:0 (0:0)

Bramki: 55’ Icheanacho

Leicester: Schmeichel – Pereira (60’ Albrighton), Fofana, Soyoncu, Evans, Castagne – Ndidi, Tielemans, Perez (69’ Maddison) – Iheanacho, Vardy

Southampton: Forster – Walker-Peters (85’ Tella), Bednarek, Vestergaard, Bertrand (85’ Salisu) – Djenepo (73’ Walcott), Ward-Prowse, Diallo, Armstrong – Ings, Redmond (59’ Adams)

Żółte kartki: Diallo, Bednarek

Sędzia: Chris Kavanagh