Hokej – Puchar Trójmorza: udany start Biało-Czerwonych
Paweł Bialic/PZHL/Materiały Prasowe PZHL

• Data publikacji: 18.04.2021, 22:28

Dzisiejszego wieczoru reprezentacja Polski w hokeju na lodzie rozegrała pierwszy mecz o Puchar Trójmorza. Biało-czerwoni pokonali reprezentację Estonii 6:1 (2:0, 1:1, 3:0). Towarzyski turniej rozgrywany jest na lodowisku Jantor w Katowicach jako jeden z etapów przygotowań do sierpniowych zmagań o awans na Zimowe Igrzyska Olimpijskie w Tokio w 2022 roku.

Polacy rozpoczęli mecz z przytupem i objęli prowadzenie już w drugiej minucie pierwszej tercji, wykorzystując grę w przewadze. Świetne dogranie po przekątnej autorstwa Mateusza Michalskiego wykorzystał Christian Mroczkowski, który mocnym strzałem z nadgarstka pokonał Alexandra Kolossova. Estończycy po utracie bramki przeszli do ofensywy i przeprowadzili obiecującą akcję, ale dobrą interwencją popisał się Ondrej Raszka. W 13. minucie spotkania polscy hokeiści znów mogli świętować, tym razem po udanym kontrataku. W sytuacji dwóch na bramkarza podanie Szymona Marca wykorzystał Filip Komorski, podwyższając wynik meczu na 2:0.

Druga tercja przyniosła chwilę nerwowości – Polacy grali w podwójnym osłabieniu, ale sprawnie odpierali ataki Estończyków. Dopiero ostatnia minuta drugiej odsłony przyniosła bramkę dla Polaków, a na listę strzelców po grze w przewadze wpisał się Paweł Zygmunt. Moment rozluźnienia wykorzystali niestety rywale z Estonii i zdołali zdobyć bramkę do szatni, a Ondrej Raszka skapitulował po strzale Andre Linde.

Trzecia tercja rozpoczęła się szczęśliwie dla podopiecznych Roberta Kalabera, a Mateusz Bryk już w drugiej minucie strzałem z klepki zdobył czwartego gola dla reprezentacji Polski. Kilka minut później świetnie pod estońską bramką zachował się Paweł Zygmunt. Zawodnik HC Litvinov trącił krążek po strzale Patryka Wronki, zdobywając drugiego gola w tym meczu. Dorobek bramkowy Polaków zwiększył się jeszcze w 14. minucie ostatniej tercji za sprawą Filipa Komorskiego, który tego wieczoru także mógł pochwalić się dubletem. Najlepszymi zawodnikami dzisiejszego meczu byli: Mark Viitanen (Estonia) oraz Paweł Zygmunt (Polska).

W innym spotkaniu rozgrywanym w dniu dzisiejszym w ramach Pucharu Trójmorza reprezentacja Łotwy U23 pokonała jutrzejszego rywala polskich hokeistów, Litwę 5:0 (2:0, 2:0, 1:0).

Polska – Estonia 6:1 (2:0, 1:1, 3:0)

Bramki: 2’ C. Mroczkowski, 13’ 54’ F. Komorski, 40’ 47’ P. Zygmunt, 42’ M. Bryk – 40’ A. Linde