Żeglarstwo: przeciętny początek regat kwalifikacyjnych w wykonaniu Polaków
Sailing Energy

• Dodał: Jakub Łosiak
  • Data publikacji: 19.04.2021, 21:20

Rozpoczęły się regaty europejskie regaty kwalifikacyjne do igrzysk w Tokio w klasach Laser Radial i Laser Standard. W gronie pań jesteśmy już pewni kwalifikacji, ale wśród panów Polacy walczą o jedno z dwóch ostatnich miejsc. Po pierwszym dniu są jednak daleko od wywalczenia przepustki.

Po raz kolejny areną zmagań żeglarzy jest portugalska Vilamoura. Tym razem o kwalifikacje olimpijskie dla krajów europejskich walczą przedstawiciele klas Laser Standard i Laser Radial. W tej drugiej kwalifikację dla Polski podczas mistrzostw świata w 2018 roku zdobyła Magdalena Kwaśna. Regaty w Portugalii są ostatnią szansą dla naszych panów, ale konkurencja jest bardzo mocna.

Wśród kobiet o ostatnie dwie przepustki walczą zawodniczki z: Portugalii, Rumunii, Ukrainy, Łotwy, Czech, Słowacji i Bułgarii. Wśród mężczyzn to grono jest znacznie większe: Belgia, Czechy, Dania, Hiszpania, Polska, Grecja, Izrael, Włochy, Litwa, Holandia, Portugalia, Szwajcaria, Turcja, Ukraina i Czarnogóra. Od poniedziałku do środy rozegrane zostaną wyścigi kwalifikacyjne, a flota została podzielona na dwie grupy. Następnie żeglarzy czekają wyścigi finałowe, a wszystko rozstrzygnie się w sobotę.

Nasi żeglarze w poniedziałek nie wypadli najlepiej. Najwyżej sklasyfikowany jest Tadeusz Kubiak, który finiszował na 17. i 26. pozycji i zajmuje w generalce 39. miejsce. Jakub Rodziewicz rozpoczął zmagania od dyskwalifikacji, jednak w drugim wyścigu zaprezentował się bardzo dobrze, zajmując dziewiąte miejsce, co daje mu 80. lokatę. Piotr Malinowski dwukrotnie plasował się w szóstej dziesiątce i w generalce jest na odległej 115. pozycji. Liderem regat jest Brazylijczyk Robert Scheidt, który zgromadził cztery punkty. Na ten moment kwalifikacje powędrowałyby do Hiszpanii i Belgii.

W rywalizacji kobiet mamy dwie liderki. Dunka Anne-Marie Rindom i Greczynka Vasileia Karachaliou wygrały oba wyścigi w swoich grupach. Magdalena Kwaśna jest sklasyfikowana na 28. lokacie, a w poniedziałek zajmowała 28. i 5. miejsce. Anna Barwińska finiszowała na 20. i 19. pozycji, o przełożyło się na 42. miejsce w generalce. W walce o przepustki na igrzyska przewodzą reprezentantki Portugalii i Rumunii.