Piłka ręczna - el. MŚ: Polki uległy Austriaczkom i nie zagrają na mistrzostwach świata

• Dodał: Przemysław Flis
  • Data publikacji: 20.04.2021, 19:42

W rewanżowym spotkaniu fazy play-off eliminacji do mistrzostw świata 2021 polskie szczypiornistki mierzyły się w Markach z Austrią. Podopieczne Arne Senstada przegrały 26:29, przez co nie zagrają na grudniowym czempionacie, który odbędzie się w Hiszpanii. Biało-czerwone nie uzyskały awansu na drugie mistrzostwa świata z rzędu.

W początkowej fazie meczu w Markach trwała zacięta walka. Polki dochodziły do sytuacji rzutowych, jednak brakowało im skutecznego wykończenia. W 8. minucie dzięki celnemu rzutowi Natalii Nosek na tablicy wyników widniał rezultat 3:3. Po dwóch szybkich atakach zakończonych bramkami Sonji Frey austriacki zespół prowadził 7:4. W 19. minucie Patricia Kovacs wykorzystała rzut karny, a przewaga podopiecznych Herberta Müllera wzrosła do pięciu trafień (11:6). Gospodynie dążyły do zniwelowania strat, lecz nie radziły sobie z solidną obroną rywalek. Kilka dobrych interwencji zanotowała również bramkarka Austriaczek Petra Blazek. Przyjezdne konsekwentnie utrzymywały wynik gwarantujący im awans i na półmetku rywalizacji prowadziły 15:11.

Druga połowa rozpoczęła się bardzo dobrze dla polskich szczypiornistek. Podopieczne Arne Senstada zanotowały świetną serię, zbliżając się do rywalek na jedną bramkę (15:14). W 36. minucie po trafieniu Joanny Szarawagi gospodynie doprowadziły do remisu 16:16. Austriaczki błyskawicznie odbudowały przewagę i dzięki skutecznej akcji Niny Neidhart prowadziły 19:16. W kolejnym fragmencie biało-czerwone popełniły kilka prostych błędów, co znacznie utrudniło odrobienie strat. Kwadrans przed końcem na tablicy wyników widniał rezultat 21:19 dla Austriaczek. W 50. minucie Polki wykorzystały grę w przewadze i wskutek trafienia Natalii Nosek wyrównały stan rywalizacji (22:22). Natomiast w kluczowym momencie zespół prowadzony przez Herberta Müllera przejął inicjatywę. Po celnym rzucie Sonji Frey, która zdobyła swoją dziesiątą bramkę w tym spotkaniu, przyjezdne prowadziły 26:24. Drużyna gości utrzymała korzystny rezultat do ostatniej syreny, zwyciężając 29:26. Austriaczki wygrały dwumecz 58:55 i awansowały na mistrzostwa świata po raz pierwszy od 2009 roku. Z kolei biało-czerwone nie pojadą na drugi mundial z rzędu.

Polska - Austria 26:29 (11:15)

Polska: Płaczek, Gawlik, Maliczkiewicz - Kudłacz-Gloc 6, Szarawaga 5, Nosek 5, Łabuda 4, Kochaniak 2, Zimny 1, Płomińska 1, Achruk 1, Nocuń 1, Świerżewska, Matuszczyk, Roszak, Górna.

Austria: Blazek, Ivancok, Rauter - Frey 10, Kovacs 6, Pandza 4, Reichert 4, Neidhart 3, Wess 1, Huber 1, Marksteiner, Schlegel, Schindler, Gangel, Dramac, Kaiser.

Pierwszy mecz: 29:29

Wynik dwumeczu: 58:55 dla Austrii

Awans: Austria