Pięciobój nowoczesny - PŚ: troje Polaków w finale
UIPM Communications

• Dodał: Bartosz Szafran
  • Data publikacji: 21.04.2021, 11:19

Międzynarodowa Federacja Pięcioboju Nowoczesnego ogłosiła dziś oficjalne listy zawodników zakwalifikowanych do Finału Pucharu Świata. Wśród nich znalazło się troje Polaków: Anna Maliszewska, Łukasz Gutkowski i Sebastian Stasiak.

Finałowe zawody Pucharu Świata odbędą się w węgierskim Szekesfehervar w dniach 13-16 maja. Do startu zakwalifikowano 36 kobiet i 36 mężczyzn, którzy zdobyli najwięcej punktów w zawodach Pucharu Świata w 2020 (jedne zawody przed przerwą pandemiczną) i 2021 (trzy zawody).

Jeśli chodzi o Polaków to najwyżej w klasyfikacji pucharowej była Anna Maliszewska, która dzięki zdobyciu 123 punktów (w tym za trzecie miejsce w Sofii) zajęła w niej ósme miejsce. Sebastian Stasiak zajął miejsce 31. (64 punkty), a Łukasz Gutkowski 35. (49 punktów).

Finał Pucharu Świata to przedostatnia okazja do zdobycia punktów do rankingu olimpijskiego. Jest to szalenie ważne szczególnie dla Maliszewskiej, która aktualnie zajmuje miejsce gwarantujące start w Tokio, ale strata goniących ją rywalek nie jest duża. Gutkowski kwalifikację wywalczył na mistrzostwach Europy 2019, a Stasiak w rankingu zajmuje dość odległe miejsce i jego szanse są zdecydowanie mniejsze niż Maliszewskiej. Sytuację zmienić może oczywiście dobry start na Węgrzech i na czerwcowych mistrzostwach świata w Kairze.

Niestety nie zakwalifikowała się do finału Pucharu Świata Oktawia Nowacka. To szalenie utrudnia jej drogę do obrony brązowego medalu wywalczonego w Rio. W zasadzie jedyną szansą na kwalifikacje będą mistrzostwa świata, gdzie przyznane zostaną trzy ostatnie miejsca w zawodach olimpijskich.

Bartosz Szafran

Od wielu wielu lat związany ze sportem czynnie jako biegający, zawodowo jako sędzia i medyk oraz hobbystycznie jako piszący wcześniej na ig24, teraz tu. Ponadto wielbiciel dobrych książek, który spróbuje sił w pisaniu o czytaniu.