Gimnastyka sportowa - ME: Marta Pihan-Kulesza w finale wieloboju
Alex Filipov, CC BY-SA 4.0 , via Wikimedia Commons

• Dodał: Jakub Łosiak
  • Data publikacji: 21.04.2021, 22:06

W Bazylei rozpoczęły się mistrzostwa Europy w gimnastyce sportowej. Pierwszego dnia odbyły się eliminacje wieloboju i na przyrządach kobiet. Awans do finału wieloboju wywalczyła Marta Pihan-Kulesza.

Pierwotnie w imprezie miały wystartować cztery Polki, ale na stracie eliminacji nie stawiła się Gabriela Janik. Mieliśmy natomiast trzy pozostał biało-czerwone: Martę Pihan-Kuleszę, Brygidę Urbańską i Emilię Kulczyńską. Mistrzostwa Europy są okazją na wywalczenie przepustek na igrzyska olimpijskie. Kwalifikacje uzyskały dwie najwyżej sklasyfikowane zawodniczki w wieloboju po kwalifikacjach (jedna kwalifikacja na kraj).

W pierwszej grupie oglądaliśmy Emilię Kulczyńską. Zawodniczka EVO GYM AZS AWF Katowice najlepiej poradziła sobie w skoku, uzyskując notę 13,133 (50. wynik). Przyzwoicie zaprezentowała się również na poręczach (wynik 11,725 i 59. miejsce). W ćwiczeniach wolnych Polka uzyskała 82. notę (11,200), a na równoważni miała jeden z gorszych wyników w stawce (9,600). Wielobój zakończyła na 68. lokacie (45,658).

W trzeciej grupie mieliśmy dwie Polki. Marta Pihan-Kulesza świetnie rozpoczęła zmagania na równoważni. Nota 13,133 pozwoliła na zajęcie dziewiątej pozycji i Polka jest pierwszą rezerwową przed finałem tej konkurencji. Nieco poniżej oczekiwań nasza najbardziej doświadczona zawodniczka spisała się w ćwiczeniach wolnych (12,433 - 27. miejsce). W skoku biało-czerwona została oceniona na 13,400, a na poręczach 12,066, co dało odpowiednio 29. i 46. miejsce. Pihan-Kulesza w klasyfikacji wieloboju zajęła 22. miejsce (51,032) i wywalczyła awans do finału.

Ostatnia z naszych reprezentantek Brygida Urbańska w wieloboju zajęła 51. miejsce, uzyskując łączną notę 47,532. Zawodniczka Wisły Kraków najlepiej poradziła sobie na równoważni (12,433), co było 26. rezultatem. Pozostałe wyniki Polki były już słabsze: ćwiczenia wolne (11,966 - 54. lokata), skok (12,500 - 77. miejsce) i poręcze (10,633 - 73. pozycja).

Zwyciężczynią kwalifikacji została Rosjanka Angelina Mielnikowa z wynikiem 55,991, która wyprzedziła swoje dwie rodaczki Wiktorię Listunową (55,465) i Władysławę Urazową (55,299). Ta ostatnia nie wystartuje w finale, gdyż prawo startu mają tylko dwie najwyżej sklasyfikowane zawodniczki z danego kraju. Kwalifikacje olimpijskie trafiły do Rosji i Rumunii. W czwartek odbędą się kwalifikacje mężczyzn.