Żeglarstwo: coraz bliżej rozstrzygnięć
Sailing Energy

• Dodał: Jakub Łosiak
  • Data publikacji: 22.04.2021, 21:20

Forma Polaków nie uległa zmianie czwartego dnia regat w Vilamourze. Tadeusz Kubiak i Jakub Rodziewicz mają już tylko matematyczne szanse na kwalifikację olimpijską. Jeden dobry wyścig zaliczyła natomiast Agata Barwińska.

W czwartek rozpoczęły się wyścigi finałowe, a zawodnicy zostali podzieleni na dwie floty: złotą i srebrną. Wśród mężczyzn do grupie złotej rywalizuje 70 żeglarzy w tym dwaj Polacy: Tadeusz Kubiak i Jakub Rodziewicz. Pierwszy z nich finiszował w dwóch ostatnich wyścigach na 37. i 34. lokacie, a w klasyfikacji generalnej jest 52. Jakub Rodziewicz ukończył oba wyścigi w szóstej dziesiątce (51. i 56. miejsce), co skutkował spadkiem w generalce na 55. pozycję. Piotr Malinowski nie przystąpił do rywalizacji w grupie srebrnej. Nowym liderem regat został Brytyjczyk Michael Beckett. Po kwalifikację olimpijską pewnie zmierza Hiszpan Joel Rodriguez Perez, a o drugie premiowane miejsce walczą zawodnicy z Holandii i Belgii.

Nasze panie w klasie Laser Radial traktują zawody w Portugalii treningowo i żeglują nierówno. Agata Barwińska w pierwszym wyścigu finałowym grupy złotej wyrównała swój najgorszy rezultat (34. miejsce), by w drugim zająć najlepsze do tej pory czwarte miejsce. Brązowa medalistka mistrzostw Europy zaliczyła jednak awans na 30. pozycję. Magdalena Kwaśna poprawiła się w generalce o jedną pozycję i jest 36. W czwartek dopływała do mety na 29. i 22. miejscu. Od początku regat nie zmienia się liderka, którą jest Dunka Anne-Marie Rindom. Sprawa kwalifikacji olimpijskich u pań jest już rozstrzygnięta. Izraelka Shay Kakon i Portugalka Carolina Joao muszą tylko ukończyć zawody.