Siatkówka - znamy finalistów TAURON 1. Ligi
tauron1liga.pl

• Dodał: Seweryn Czernek
  • Data publikacji: 22.04.2021, 22:00

Czwartkowe pojedynki półfinałowe w rozgrywkach TAURON 1. Ligi przyniosły ostateczne rozstrzygnięcia. O awans do męskiej siatkarskiej ekstraklasy powalczą LUK Politechnika Lublin oraz BBTS Bielsko-Biała. Poznaliśmy również drużyny, które zajęły 5. i 7. lokatę na koniec sezonu. Wszystkie rozegrane spotkania były bardzo wyrównane i rozstrzygały się dopiero w piątych partiach.

Pierwsi na ligowych parkietach pojawili się zawodnicy Gwardii Wrocław i Politechniki Lublin. Do wtorkowej potyczki w lepszych nastrojach przystępowali lublinianie, którzy we własnej hali pokonali rywali 3:2 i byli o krok bliżej od awansu do finału. Przyjezdni lepiej rozpoczęli też drugi pojedynek, wygrywając pierwszą partię 22:25. W drugiej od pierwszych piłek skuteczniejsi byli wrocławianie, którzy byli górą na przestrzeni całego seta, by finalnie zwyciężyć do 21. Gospodarze poszli za ciosem, zapisując na swoim koncie również i trzecią, bardzo wyrównaną odsłonę wynikiem 26:24. Siatkarzy Gwardii wyraźnie przytłoczyła wizja zwycięstwa, co odzwierciedlał solidny przestój w czwartym secie. Bezradność rywali skrzętnie wykorzystali goście, którzy zdobywali punkty długimi seriami, by cieszyć się z miażdżącego zwycięstwa w tej partii 10:25. Również decydująca odsłona padła ich łupem wynikiem 11:15, co przełożyło się na zwycięstwo 2:3 i przede wszystkim awans do finałowej rywalizacji o mistrzostwo. Najlepszym zawodnikiem spotkania wybrano przyjmującego Pawła Rusina.

W drugim półfinale nadzieję na przypieczętowanie swojego awansu do finału miał BBTS, który podejmował u siebie Visłę Bydgoszcz. Pierwsze spotkanie zakończyło się wyjazdowym zwycięstwem bielszczan 3:1, co i tym razem pozwalało stawiać ich w roli faworytów. Już od pierwszych piłek było wiadomo, że nie będzie to łatwe spotkanie, a po wyrównanej walce i grze na przewagi górą w premierowej odsłonie byli gospodarze, wygrywając 27:25. Również drugi set przyniósł równą grę z obu stron siatki, ale tym razem skuteczną ucieczką w końcówce popisali się przyjezdni, co dało im zwycięstwo do 21. Bydgoszczanie byli też lepsi w trzecim secie, wygranym po emocjonującej grze na przewagi 26:28, co zbliżało ich do wyrównania stanu półfinałowej rywalizacji. Gospodarze nie zamierzali jednak łatwo oddawać zwycięstwa i w kolejnej odsłonie wrzucili wyższy bieg, co dało im wysoką wygraną do 16 i doprowadzenie do tie-breaka. W nim siatkarze Visły nie mieli już nic do powiedzenia, a rozpędzeni bielszczanie zapisali go na swoją korzyść przekonującym wynikiem 15:6. Ekipa BBTS-u, odnosząc zwycięstwo 3:2, zameldowała się w rywalizacji o awans do siatkarskiej ekstraklasy, w co duży wkład miał MVP spotkania atakujący Oleg Krikun.

Wtorkowe pojedynki przyniosły ostateczne rozstrzygnięcia w walce o kolejne lokaty. W rywalizacji o 5. miejsce w lepszej sytuacji wyjściowej był Norwid Częstochowa, który wcześniej pokonał na wyjeździe Avię Świdnik 3:1. Gospodarze zaliczyli udany początek i tym razem, wygrywając premierową partię do 20, by w kolejnej pokonać rywali 25:21. Mało brakowało, a spotkanie zakończyłoby się w trzech odsłonach, jednak po wyrównanej walce na przewagi w trzeciej partii lepsi okazali się świdniczanie, którzy wygrali 27:29. Zawodnicy Avii okazali się lepsi także w kolejnym secie wygranym do 20 i zdołali tym samym doprowadzić do wyrównania. Przyjezdni zapisali na swoim koncie tie-breaka wynikiem 11:15, co oznaczało ich zwycięstwo 2:3 i przede wszystkim fakt, że o losach rywalizacji zadecyduje złoty set. W rozstrzygającej potyczce górą był zespół z Częstochowy, który wygrywając 15:9 wywalczył piątą lokatę na koniec tegorocznego sezonu.

Równie emocjonujący przebieg miała rywalizacja o 7. lokatę na koniec sezonu, choć łatwe zwycięstwo 3:0 Mickiewicza Kluczbork w pierwszym spotkaniu wcale tego nie zapowiadało. Tym razem to KPS Siedlce przystępował do meczu w roli gospodarza i od razu było widać, że atut gry we własnej hali dobrze działa na zawodników. W pierwszej partii siedlczanie pokonali bowiem rywali do 20, by kolejną zapisać na swoim koncie wynikiem 25:18. Przyjezdni po niezbyt udanym początku w trzeciej odsłonie grali już lepiej, by finalnie wygrać w niej 22:25. Kluczborczanie poszli za ciosem, a zwycięstwo do 19 w czwartym secie pozwoliło im doprowadzić do tie-breaka. W nim lepsi okazali się gospodarze, który wygrali 15:11, co oznaczało kolejną decydującą rozgrywkę. Również złoty set padł łupem siedlczan wynikiem 15:9, co oznaczało wywalczenie przez nich 7. pozycji w tabeli. Warto zaznaczyć fakt, że siatkarze KPS-u zdołali się podnieść po przegranym pierwszym spotkaniu i w efektowny sposób rozstrzygnąć rywalizację na swoją korzyść.

Wyniki czwartkowych spotkań TAURON 1. Ligi:

eWinner Gwardia Wrocław - LUK Politechnika Lublin 2:3 (22:25, 25:21, 26:24, 10:25, 11:15) (0-2)

BBTS Bielsko-Biała - BKS Visła Bydgoszcz 3:2 (27:25, 21:25, 26:28, 25:16, 15:6) (2-0)

Exact System Norwid Częstochowa - Polski Cukier Avia Świdnik 2:3 (25:20, 25:21, 27:29, 20:25, 11:15)  (1-1)

Złoty set 15:9

KPS Siedlce - Mickiewicz Kluczbork 3:2 (25:20, 25:18, 22:25, 19:25, 15:11) (1-1)

Seweryn Czernek

O igrzyskach piszę od niedawna, ale z igrzyskami jestem już od wielu lat. Dziennikarz z wykształcenia i pasji. Fanatyk wielu dyscyplin, a w Poinformowanych zajmuję się siatkówką, biathlonem, biegami narciarskimi, tenisem oraz podnoszeniem ciężarów.