PGNiG Superliga kobiet: szczypiornistki Zagłębia pokonały Piotrcovię i zbliżyły się do mistrzostwa
fotoandrus.pl

• Dodał: Przemysław Flis
  • Data publikacji: 25.04.2021, 21:35

Po przerwie reprezentacyjnej do walki o ligowe punkty wróciły zespoły PGNiG Superligi kobiet. Ważną wygraną w 22. serii gier odniosły szczypiornistki MKS-u Perła Lublin, które okazały się lepsze od EUROBUD JKS-u Jarosław (30:26). Czternasty ligowy triumf z rzędu zanotowały zawodniczki MKS-u Zagłębia Lubin. Po świetnej końcówce ekipa prowadzona przez Bożenę Karkut zwyciężyła z MKS-em Piotrcovią Piotrków Trybunalski 28:21. Sporo emocji przyniosła konfrontacja Młynów Stoisław Koszalin z EKS-em Start Elbląg. Regulaminowy czas gry zakończył się remisem 23:23, a w serii rzutów karnych lepsze okazały się koszalinianki, triumfując 4:2. Trzy punkty do swojego dotychczasowego dorobku po ostatniej serii gier dopisały zawodniczki KPR-u Gminy Kobierzyce, które pokonały na wyjeździe KPR Ruch Chorzów 40:29.

Pierwszym spotkaniem 22. serii było sobotnie starcie MKS-u Perła Lublin z EUROBUD JKS-em Jarosław. Podopieczne Moniki Marzec szybko narzuciły przeciwniczkom swój styl i po rzucie karnym wykorzystanym przez Kingę Achruk prowadziły 7:4. W kolejnym fragmencie jarosławianki dążyły do zniwelowania strat, lecz nie potrafiły doprowadzić do remisu. Mistrzynie Polski kontynuowały dobrą grę i dzięki skutecznemu rzutowi Andrijany Tatar powiększyły przewagę do pięciu trafień (15:10). Po pierwszej połowie na tablicy wyników widniał rezultat 17:14 na korzyść reprezentantek Koziego Grodu. Po zmianie stron gospodynie kontrolowały przebieg boiskowych zdarzeń. W 45. minucie lubelski zespół prowadził 23:20. Później miejscowe konsekwentnie utrzymywały przewagę i triumfowały 30:26.

Niedzielną rywalizację zainaugurowało hitowe starcie pomiędzy liderem, MKS-em Zagłębiem Lubin a MKS-em Piotrcovią Piotrków Trybunalski. Po wyrównanym początku zespół z Piotrkowa Trybunalskiego delikatnie przejął inicjatywę. W 11. minucie wskutek trafienia Magdaleny Drażyk na tablicy wyników widniał rezultat 6:4 na korzyść podopiecznych Krzysztofa Przybylskiego. Gospodynie odrobiły straty i dzięki skutecznemu rzutowi Darii Zawistowskiej prowadziły 9:7. W końcówce pierwszej części lubinianki miały spore problemy ze skutecznością i na przerwę to przyjezdne schodziły, prowadząc 12:11. Na początku drugiej połowy przewaga Piotrcovii wzrosła do trzech bramek (17:14), lecz miejscowe dość szybko doprowadziły do remisu 17:17. O losach spotkania miała zadecydować końcówka. Od stanu 20:20 ekipa prowadzona przez Bożenę Karkut zanotowała kapitalną serię, rzucając sześć bramek z rzędu. Ostatecznie zespół z Lubina zwyciężył 28:21 i wykonał kolejny krok w kierunku mistrzowskiego tytułu.

Bardzo wyrównane starcie zostało rozegrane w Koszalinie, gdzie tamtejsze Młyny Stoisław podejmowały EKS Start Elbląg. Spotkanie w koszalińskiej hali rozpoczęło się lepiej dla przyjezdnych. Dzięki dobremu wykończeniu Alony Shupyk Start prowadził 8:5. Gospodynie szybko zniwelowały różnicę (8:8), jednak po pierwszej połowie o jedną bramkę lepsza była ekipa z Elbląga (12:11). W początkowym fragmencie drugiej części koszalinianki prezentowały skuteczną grę. W 38. minucie dzięki trafieniu Iulii Andriichuk na tablicy wyników widniał rezultat 16:13 na korzyść biało-zielonych. Podopieczne Andrzeja Niewrzawy odrobiły straty i po bramce z rzutu karnego Nikoli Szczepanik wyrównały stan rywalizacji (18:18). W 59. minucie reprezentantki Pomorza Zachodniego prowadziły 23:21. Elblążanki odrobiły straty, doprowadzając przed końcową syreną do remisu 23:23. Rzuty karne lepiej wykonywały gospodynie i ostatecznie to one zainkasowały dwa oczka.

Zamykające 22. serię spotkanie KPR-u Ruch Chorzów z KPR-em Gminy Kobierzyce miało niezwykle jednostronny przebieg. Faworyzowany zespół z Dolnego Śląska błyskawicznie odskoczył rywalkom i w 11. minucie po skutecznym rzucie Natalii Janas prowadził 10:4. Podopieczne Edyty Majdzińskiej kontynuowały dobrą grę, powiększając różnicę. W 19. minucie dzięki trafieniu Małgorzaty Buklarewicz na tablicy wyników widniał rezultat 16:7 dla kobierzyczanek. Po pierwszej połowie przyjezdne miały siedem bramek przewagi (20:13). W drugiej części dolnośląska drużyna kontrolowała grę i utrzymywała korzystny wynik. Ostatecznie ekipa z Kobierzyc wygrała 40:29, odnosząc szesnaste ligowe zwycięstwo w sezonie 2020/2021.

Sześć serii przed końcem sezonu szczypiornistki MKS-u Zagłębie Lubin przewodzą tabeli PGNiG Superligi kobiet z przewagą czternastu punktów nad KPR-em Gminy Kobierzyce. Trzecią pozycję zajmuje MKS Perła Lublin, a w walce o medale liczą się jeszcze zawodniczki MKS-u Piotrcovii Piotrków Trybunalski, które tracą dziesięć oczek do lubelskiej drużyny, ale mają do rozegrania dwa zaległe mecze z KPR Ruchem Chorzów. Aktualna tabela PGNiG Superligi Kobiet jest dostępna TUTAJ.

Wyniki meczów 22. serii:

MKS Perła Lublin - EUROBUD JKS Jarosław 30:26 (17:14)

MKS Perła Lublin: Gawlik, Razum, Wdowiak - Rosiak 9, Balsam 8, Nosek 4, Szarawaga 3, Nocuń 2, Achruk 2, Anastacio 1, Tatar 1, Gadzina, Więckowska, Malović.

EUROBUD JKS Jarosław: Szczurek, Ciąćka - Żukowska 5, Zimny 5, Nestsiaruk 5, Matuszczyk 4, Kozimur 4, Pietras 2, Parandii 1, Donets.

MKS Zagłębie Lubin - MKS Piotrcovia Piotrków Trybunalski 28:21 (11:12)

MKS Zagłębie Lubin: Maliczkiewicz, Wąż - Machado Matieli 7, Górna 5, Zawistowska 4, Grzyb 3, Drabik 3, Hartman 3, Kochaniak 2, Świerżewska 1, Noga, Galińska.

MKS Piotrcovia Piotrków Trybunalski: Sarnecka, Opelt - Więckowska 6, Płomińska 3, Drażyk 3, Zaleśny 2, Trawczyńska 2, Roszak 2, Klonowska 1, Oreszczuk 1, Szynkaruk 1, Kopertowska, Sobecka, Charzyńska, Abramowicz.

Młyny Stoisław Koszalin - EKS Start Elbląg 23:23 (11:12) rzuty karne: 4:2

Młyny Stoisław Koszalin: Zimny, Krebs, Filończuk - Andriichuk 6, Rycharska 5, Urbaniak 5, Mazurek 3, Kowalik 2, Mączka 2, Zagrajek, Haric, Nowicka, Volovnyk, Smolinh, Borysławska, Somionka.

EKS Start Elbląg: Kepesidou, Pająk - Świerczek 6, Shupyk 6, Szczepanik 6, Waga 3, Bojicić 1, Agović 1, Rancić, Gędłek, Choromańska, Cygan, Pękala, Stapurewicz.

KPR Ruch Chorzów - KPR Gminy Kobierzyce 29:40 (13:20)

KPR Ruch Chorzów: Bednarek, Chojnacka, K. Gryczewska - Jasinowska 6, Wilczek 5, Lipok 4, Sójka 3, Polańska 3, Grabińska 2, Kolonko 2, Jaroszewska 2, Stokowiec 2, Doktorczyk, M. Gryczewska.

KPR Gminy Kobierzyce: Kowalczyk, Zima - Jakubowska 7, Wiertelak 6, Wicik 5, Ważna 4, Koprowska 4, Tomczyk 3, Despodovska 3, Janas 2, Mokrzka 2, Kucharska 2, Buklarewicz 1, Ilnicka 1, Michalak, Ivanović.