Szachy - Turniej Kandydatów: Niepomniaszczij coraz bliżej walki o mistrzostwo świata
Andreas Kontokanis

• Dodał: Filip Zieliński
  • Data publikacji: 25.04.2021, 12:54

W Jekaterynburgu wznowiony został szachowy turniej kandydatów. Do końca rozgrywek zostały już tylko dwie kolejki. Najbliżej zwycięstwa jest Jan Niepomniaszczij (2789), ale na jego pomyłkę czeka rewelacja ostatnich miesięcy - Anisz Giri (2776).

Stawką turnieju pretendentów są nagrody finansowe o łącznej puli pół miliona dolarów oraz, co ważniejsze, możliwość walki o tytuł mistrza świata. Na dwie kolejki przed końcem prowadzi Jan Niepomniaszczij, który chce przywrócić hegemonie rosyjskich zdobywców tego najważniejszego szachowego trofeum. Największym zagrożeniem wydaje się być Anisz Giri, który po partiach przed pandemią zajmował dopiero szóstą lokatę. Reprezentujący barwy Holandii szachista utrzymuje świetną formę po Tata Steel Chess oraz Magnus Carlsen Invitational. W ostatnich pięciu kolejkach zdobył aż cztery punkty i ma tylko pół punktu straty do lidera. Zanosiło się nawet na ex aequo pierwsze miejsce, ale Wang Hao (2763) przegrał, praktycznie zremisowaną partię przeciwko Niepomniaszcziemu. Pojedynek ten pozwolił na przełomowe wydarzenie, gdyż pierwszy raz w historii turnieju nie padł żaden remis. Dyspozycję odwrotną do tej Anisza prezentuje Fabiano Caruana (2820), który miał bić się o ponowną możliwość gry z Magnusem Carlsenem (2847). Amerykanin włoskiego pochodzenia spadł na czwarte miejsce i stracił szansę na mistrzowski pojedynek. Kluczowy dla ostatecznego wyniku wydaje się mecz Nepomniaszczij - Vachier-Lagrave (2758). Francuz klasyfikowany jest obecnie na trzeciej pozycji i ma jeszcze matematyczne szanse na zwycięstwo. Na drodze Giriego stoją już tylko tegoroczni outsiderzy. Najważniejsze partie rozegrane zostaną 26 oraz 27 kwietnia. Ewentualna dogrywka zostanie przeprowadzona 28 kwietnia. Pojedynek o mistrzostwo świata zaplanowany został na dni 24 listopada – 16 grudnia.

Tabela po 12 rundzie Turnieju Kandydatów:

Filip Zieliński – Poinformowani.pl

Filip Zieliński

Dziennikarz Przeglądu Sportowego i Poinformowani.pl. Pasjonat polskiej ekstraklasy interesujący się również F1, dartem oraz sportami zimowymi. Zawodowo social media manager i trener szachowy. Twórca Zielnika Sportowego