Holandia i Grecja w finale Mistrzostw Europy w piłce wodnej kobiet

• Dodał: Bartosz Szafran
  • Data publikacji: 25.07.2018, 20:17

Holenderki i Greczynki wygrały dzisiejsze mecze półfinałowe Mistrzostw Europy w piłce wodnej kobiet i w piątek powalczą o końcowy triumf. Węgierki i Hiszpanki zmierzą się w spotkaniu o brąz.

Pierwszy półfinał barcelońskiego turnieju był rewanżem za finał poprzedniego czempionatu Europy, w którym Węgry pokonały Holandię i jednocześnie zapewniły sobie start na igrzyska w Rio, gdzie zajęły czwarte miejsce. Holenderki w Brazylii w ogóle nie zagrały, ale dziś za tamten mecz wzięły skuteczny rewanż. Obrończynie tytułu prowadziły tylko na samym początku tego wyrównanego spotkania. Holenderki szybko odrobiły jednobramkową stratę i jeszcze przed pierwszą przerwą wyszły na prowadzenie, którego nie oddały do końcowej syreny. Maksymalnie przewaga Holenderek wynosiła 3 bramki, ale na ogół była ona minimalna i taką też zakończył się mecz.

W drugim półfinale grały wicemistrzynie świata z ubiegłego roku Hiszpanki i Greczynki. Faworytkami wydawały się gospodynie, którym sprzyjać miały "ściany basenu". Pierwsza kwarta meczu przyniosła remis po 1, a druga zadecydowała o końcowym wyniku. Greczynki rzuciły cztery bramki, a straciły tylko jedną. Trzybramkowa różnica utrzymała się w trzeciej kwarcie, a w ostatniej gospodynie rzuciły jedną bramkę więcej niż rywalki, ale do awansu do finału to nie wystarczyło. Trzy bramki przy 75% skuteczności uzyskała w tym meczu Eleftheria Plevritou.

Półfinały rozegrano także w strefie drużyn walczących o miejsca od 5 do 8. Włoszki rozgromiły Niemki 17:2, a Rosjanki po wyrównanym, pełnym bramek meczu pokonały Francuzki. Decydujące o poszczególnych miejscach mecze zaplanowano na piątek.

Bartosz Szafran

Od wielu wielu lat związany ze sportem czynnie jako biegający, zawodowo jako sędzia i medyk oraz hobbystycznie jako piszący wcześniej na ig24, teraz tu. Ponadto wielbiciel dobrych książek, który spróbuje sił w pisaniu o czytaniu.