Skoki do wody - PŚ: triumf Chinek i Brytyjczyków
Sandro Halank/Wikimedia Commons

• Dodał: Kacper Tyczewski
  • Data publikacji: 01.05.2021, 13:01

Po ponad rocznej przerwie do rywalizacji powrócili skoczkowie do wody podczas zawodów Pucharu Świata w Tokio, który jest także jedną z ostatnich okazji, aby uzyskać kwalifikację olimpijską. Podczas pierwszego dnia rywalizacji odbyły się skoki synchroniczne kobiet z trampoliny trzymetrowej oraz mężczyzn z wieży dziesięciometrowej. Polacy nie startowali.

Zawody rozpoczęły się od eliminacji pań na trampolinie trzymetrowej, a na starcie pojawiło się siedemnaście par. W pierwszej fazie rywalizacji najlepiej  spisały się Yani Chang i Yiwen Chen. Nie inaczej było podczas finałów. Chinki zdominowały zawody i każdy ich skok był najlepiej punktowany. Ostatecznie uzyskały 317.16 punktów. Sędziowie najlepiej ocenili ich czwartą próbę, w której wykonały 3 1/2 salta w przód w pozycji łamanej. Na drugim miejscu ze stratą blisko 30 oczek uplasowały się Kanadyjki – Jennifer Abel i Melissa Citrini Beaulieu, a na najniższym stopniu podium stanęły Chiara Pellacani oraz Elena Bartocchi. Kwalifikację olimpijską dla Niemiec uzyskała para Tina Punzel/Lena Hentschel. Według zasad w skokach synchronicznych przepustki na igrzyska nie są imienne i są przyznawane komitetom narodowym. W zawodach pucharu świata kwalifikację powinny otrzymać cztery najlepsze pary. Jednak Chiny i Kanada już ją wcześniej uzyskały, na skutek czego do Tokio za trzy miesiące pojadą również piąte Amerykanki, dla których przepustkę wywalczyły Sarah Bacon/Kassidy Cook oraz szóste Brytyjki, dzięki Katherine Torrance i Grace Reid.

Z kolei w zawodach synchronicznych mężczyzn na wieży dziesięciometrowej wystartowało także siedemnaście par, a triumfowali Thomas Daley i Matthew Lee. Brytyjczycy przypieczętowali zdobycie złotego medalu wykonaniem 4 1/2 salta w przód w pozycji kucznej. Na drugim miejscu ze stratą blisko 50 punktów uplasowali się reprezentanci Meksyku - Randal Willars Valdez oraz Ivan Garcia Navarro. Brąz przypadł dla kanadyjskiej pary Vincent Riendeau/Nathan Zsombor-Murray. Kwalifikację olimpijską dla Ukrainy wywalczyli Oleksii Sereda i Oleh Serbin. Do Tokio pojedzie także para z Korei Południowej, dzięki dobrym skokom Yeongnama Kima oraz Harama Woo. Koreańczycy awansowali na igrzyska, ponieważ Brytyjczycy już wcześniej zapewnili sobie prawo startu na igrzyskach.