LoL - EUM: BT Excel wchodzi do finału EU Masters
Michal Konkol/Riot Game

• Data publikacji: 01.05.2021, 19:39

BT Excel okazało się lepszą drużyną i w starciu półfinałowym pokonało mousesports 2:1. Tym samym brytyjska formacja zapewniła sobie awans do finału EU Masters, który zostanie rozegrany jutro. Przeciwnikiem BTXL będzie lepszy za pary UCAM Esports Club/Karmine Corp.

BT Excel vs mousesports - 1:0

Rozgrywka rozpoczęła się zdecydowanie lepiej dla brytyjskiej formacji, która szybko zdobyła pierwszą krew na dolnej alei, a także zgarnęła dla siebie pierwszego smoka. W siódmej minucie MOUZ zdołało znaleźć dobrą odpowiedź w walce na górnej alei, którą wygrali dwa za zero i na chwilę wyrównali stan złota w rozgrywce. BTXL w kolejnych minutach pokazało się jednak z fantastycznej strony i kompletnie zniszczyli rywali w walce na dolnej alei w szesnastej minucie. Walka została wygrana trzy za zero, a aż cztery zabójstwa drużyny znajdowały się na koncie Kai'Sy. Mousesports znajdowało co prawda swoje momenty, jak chociażby zgarniecie dwóch kolejnych smoków oceanicznych, ale strata złota w 23. minucie wynosiła blisko 4.000 sztuk złota.

Wtedy też BT Excel zgarnęło dla siebie Barona Nashora, ale reakcja MOUZ była bardzo dobra. Świetnie zagrał LIDER, który zdołał pokonać przeciwnego ADC, a w całej walce środkowy niemieckiej ekipy zdobył potrójne zabójstwo. Ostatecznie tylko dwóch graczy BT zdołało uciec ze wzmocnieniem, ale wciąż mieli sporą przewagę, sięgającą ponad pięciu tysięcy. W 27. minucie kolejną walkę drużynową wygrali jednak MOUZ, dzięki czemu nie mieli najmniejszego problemu z pokonaniem trzeciego smoka i nadzieja na wygranie tej gry stawała się coraz większa. W 31. minucie LIDER raz jeszcze zdobył podwójne zabójstwo na Akali, ale cała walka została wygrana przez BT trzech za dwóch i to oni zgarnęli dla siebie smoka.

Kluczowa dla przebiegu meczu wydawała się walka z 40. minuty, kiedy pomimo dobrego początku dla MOUZ, to BTXL zwyciężyło. W konsekwencji brytyjska drużyna wzięła zarówno duszę, jak i Barona Nashora, a następnie rozpoczęła oblężenie na górnej alei. W 44. minucie w końcu padł pierwszy inhibitor w całej rozgrywce, a chwilę później BT złapało LIDERa na walce przy Starszym Smoku, dzięki czemu wygrali całą walkę. Następnie ruszyli na bazę przeciwników i w końcu zniszczyli ich Nexus.

BT Excel vs mousesports - 1:1

Druga gra na Summoner's Rift rozpoczęła się bardzo podobnie do pierwszej. Raz jeszcze pierwszą krew zgarnęli BTXL, ale tym razem odbyło się to na górnej alei. Odpowiedź MOUZ była jednak natychmiastowa i Xin zdobył zabójstwo na górnej alei, po którym mousesports zgarnęli również Rift Heralda oraz smoka. W 13. minucie Pridestalkr zdobył trzeciego killa na swoje konto, a chwilę wcześniej pokonał również smoka, dzięki czemu przewaga niemieckiej drużyny stawała się coraz większa. Dwie minuty później błąd popełnił jednak LIDER, który bardzo chciwie chciał ukraść raptory z lasu przeciwników. Został przy tym złapany, a zabójstwo oraz Rift Herald trafiły do BTXL.

Mousesports cały czas kontrolowali jednak dolną część lasu, co pozwoliło im zdobyć trzeciego smoka dla siebie, choć przewaga w złocie była minimalnie po stronie rywali. W 23. minucie BT Excel udał się w końcu wygrać większą walkę na środkowej alei, co pozwoliło im chwilę później zdobyć pierwszego smoka i zacząć odrabiać straty. Z kolei cztery minuty później BTXL wygrali jeszcze jeden teamfight, który tym razem skutkował w zgarnięciu Barona Nashora oraz zwiększeniu przewagi w złocie do ponad pięciu tysięcy. BT zdobyli również drugiego smoka, a następnie zdeklasowali rywali na dolnej alei, wygrywając walkę pięciu za dwóch. Szturm górną aleją został jednak zatrzymany przez graczy niemieckiej ekipy i gra wciąż pozostawała otwarta.

MOUZ udało się nawet zdobyć dla siebie czwartego smoka, który zapewnił im duszę powietrzną. Chwilę później mousesports wygrało walkę na midzie trzech za zero i tym razem to oni mogli zdobyć dla siebie wzmocnienie z Barona Nashora. Z nim drużyna weszła do bazy przeciwników dolną aleją i bez większych problemów wygrali walkę, a chwilę później całą grę.

mousesports vs BT Excel - 1:2

Decydująca mapa rozpoczęła się bardzo spokojnie, choć pierwszego smoka już w 6. minucie zdobył dla swojej drużyny Hecarim. Z kolei dwie minuty później bardzo dobrą akcję przeprowadzili na midzie gracze BT - zarówno Rakan, jak i Nidalee przyszli pomóc Oriannie i wspólnymi siłami pokonali Ryze'a, zdobywając pierwszą krew. W 12. minucie mousesports zgarnęli dla siebie drugiego smoka, ale kolejny kill trafił na konto leśnika przeciwników, a do tego BTXL użyła Rift Heralda z midzie, który przyniósł im sporo złota. Tym samym przewaga BT wynosiła już blisko 1,500 złota. Wykorzystali ją w walce wokół trzeciego smoka, którą wygrali jeden za zero, a do tego zdobyli dla siebie pierwszego własnego smoka.

23. minuta to natomiast wygrana walka przez MOUZ i tym razem to oni zdobyli dla siebie smoka, który był ich trzecim w grze. Wciąż jednak znajdowali się w sporym deficycie o wartości 3,000 sztuk złota. Kolejne pięć minut i kolejny teamfight wokół smoka. Tym razem zwycięstwo wyszło BT, które wygrało walkę oraz zdobyło wzmocnienie dla siebie. Wciąż jednak te wymiany nie przekładały się na większą przewagę. W 30. minucie BT zdecydowało się w końcu na próbę wzięcia Barona, przy której wygrali walkę trzech za jednego i bez większych problemów zgarnęli wzmocnienie dla siebie. Chwilę później dołożyli również trzeciego smoka, a ich przewaga w złocie sięgnęła ośmiu tysięcy.

W 34. minucie po trudnej walce BT zniszczyło drugi z inhibitorów przeciwników, ale nie byli w stanie skończyć gry, więc dokonali resetu, by wydać zarobione złoto. W 37. minucie Excel zgarnęli jeszcze jednego Barona, a następnie zniszczyli inhibitor na górnej alei. Chwilę później BT wygrało walkę przed smokiem trzech za zero i od razu ruszyli na Nexus rywali by zamknąć serię i awansować do finału EU Masters.