Lekkoatletyka - MŚ sztafet: medalowy dzień polskich sztafet i minimum na igrzyska!

• Dodał: Adam Kowalski
  • Data publikacji: 01.05.2021, 23:27

Pierwszy dzień Mistrzostw Świata sztafet lekkoatletycznych za nami. Polakom udało się pierwszego dnia dwukrotnie stanąć na podium. Złoto w sztafecie 2x2x400 metrów zdobyła Joanna Jóźwik oraz Patryk Dobek z czasem 3:40,92 minuty, który jest najlepszym w historii europejskiej lekkoatletyki. Srebrna była za to polska sztafeta płotkarska w składzie Zuzanna Hulisz, Krzysztof Kiljan, Klaudia Wojtunik oraz Damian Czykier, która przecięła linię mety w czasie 56,68 sekundy. Kwalifikację olimpijską wywalczyła damska sztafeta 4x100 metrów.

2x2x400 metrów

Świetna forma Joanny Jóźwik i Patryka Dobka przełożyła się na ich wspólny sztafetowy start w biegu 2x2x400 metrów. Oboje pobiegli bardzo dobrze, wygrali, a finalny czas 3:40,92 minuty okazał się najlepszym w historii europejskiej lekkoatletyki. Jest to również oczywiście nowy rekord naszego kraju. Drugie miejsce zajęła sztafeta z Kenii (3:41,79 minuty), a trzecia była reprezentacja Słowenii (3:41,95 minuty).

Sztafeta płotkarska

Bardzo dobrze w biegu sztafetowym płotkarskim zaprezentowała się nasza czwórka w składzie Zuzanna Hulisz, Krzysztof Kiljan, Klaudia Wojtunik oraz Damian Czykier. Na starcie zobaczyliśmy tylko trzy sztafety, a Polakom ostatecznie udało się zdobyć srebrne medale. Czas na mecie 56,68 sekundy. Złoto zdobyła reprezentacja Niemiec (56,53 sekundy), a brąz reprezentacja Kenii (59,89 sekundy).

4x100 metrów

Mocno liczyliśmy na to, że nasze sztafety 4x100 metrów zrobią wszystko, aby zakwalifikować się na Igrzyska Olimpijskie. Kwalifikacja do finału dawała przepustkę do Tokio. Nasza damska sztafeta, w mocno osłabionym składzie, gdyż bez Ewy Swobody oraz kontuzjowanej tuż przed startem Mariki Popowicz, zaprezentowała się naprawdę świetnie. Dziewczyny w zestawieniu Paulina Guzowska, Klaudia Adamek, Katarzyna Sokólska oraz Pia Skrzyszowska zajęły drugie miejsce w swoim biegu z czasem 43,64 sekundy i uzyskały duże "Q" zapewniające miejsce w finale, bilet na Igrzyska Olimpijskie oraz przyszłoroczne Mistrzostwa Świata w Eugene. Był to też trzeci czas eliminacji. Najszybsze były Holenderki (43,28 sekundy), a druga była reprezentacja Francji (43,51 sekundy). Wśród Panów niestety nie było już tak kolorowo. Sztafeta w składzie Mateusz Siuda, Dominik Kopeć, Adrian Brzeziński oraz Przemysław Słowikowski zajęła 12. miejsce w eliminacjach z czasem 39,34 sekundy. Szansa Polaków na Igrzyska Olimpijskie się oddaliła, ale jeszcze będą mieli swoją szansę na poprawę czasu. Najszybsza w eliminacjach była sztafeta Włoch (38,45 sekundy), drugie miejsce z takim samym czasem zajęła Brazylia. Trzecie było RPA z czasem 38,49 sekundy.

4x400 metrów

W biegu na 4x400 metrów nasze dziewczyny już przed zawodami były uznawane za jedne z faworytek do zdobycia złotych medali. Polki potwierdziły wysoką formę już w eliminacjach i w składzie Kornelia Lesiewicz, Małgorzata Hołub-Kowalik, Kinga Gacka, Natalia Kaczmarek pewnie wygrały swój bieg i zajęły drugie miejsce wśród wszystkich biegów z czasem 3:28,11 minuty, Najszybsze były reprezentantki Kuby (3:27, 90 minuty). Trzecie były Belgijki z czasem 3:28,27 minuty. Polki oczywiście po raz kolejny potwierdziły swój pewny już od dawna udział w Igrzyskach Olimpijskich. O takową przepustkę musiała walczyć dziś nasza męska sztafeta, która w składzie Kajetan Duszyński, Dariusz Kowaluk, Wiktor Suwara, Karol Zalewski zajęła niestety 9. miejsce w całych eliminacjach, czyli pierwsze, które nie daje przepustki na Igrzyska Olimpijskie. Czas Polaków 3:05,04 minuty. W eliminacjach najszybsi byli Holendrzy (3:03,03 minuty), Japończycy (3:03,31 minuty) oraz sztafeta z RPA (3:03,79 minuty). Obie sztafety otrzymują kwalifikację na Mistrzostwa Świata 2022 w Eugene.

W Chorzowie zobaczyliśmy dziś jeszcze naszą mieszaną sztafetę 4x400 metrów w składzie Mateusz Rzeźniczak, Aleksandra Gaworska, Karolina Łozowska oraz Patryk Grzegorzewicz. Polacy uzyskali w całych eliminacjach 8. czas, ale niestety miejsce w ich biegu nie było już premiowane awansem. Ważna informacja jest jednak taka, że sztafeta mieszana miała już kwalifikacje na Igrzyska Olimpijskie, więc dzisiejszy rezultat nie wpływa na wyjazd do Tokio. Rezultat ten daje  również kwalifikację na Mistrzostwa Świata 2022 w Eugene.