Mistrzostwa świata w snookerze - dzień 16. [LIVE]

Mistrzostwa świata w snookerze - dzień 16. [LIVE]

  • Dodał: Radosław Kępys
  • Data publikacji: 02.05.2021, 21:48

Zostało już ich tylko dwóch! Mark Selby i Shaun Murphy w niedzielę i poniedziałek zagrają o tytuł najlepszego snookerzysty świata. Pierwszego dnia finału odbędą się dwie sesje spotkania, podczas gdy w poniedziałek po kolejnych dwóch odsłonach poznamy zwycięzcę.

 

Mark Selby - Shaun Murphy (po II sesji) 10:7 (49:57, 46:67, 68:65(65), 89(89):7, 0:75(75), 66:1, 8:71(64), 54:80(52), 85(85):49, 0:98(98), 72(67):34, 107(86):0, 34:97(64) 109(57):0, 90(90);34, 88:4)

 

Relacja na żywo

Dziękujemy i zapraszamy na jutro!

Mark Selby - Shaun Murphy 10:7 - Długa, mozolna i nudna partia na zakończenie przedostatniego wieczoru w Crucible Theatre. Jutro o tej porze będziemy zapewne znali mistrza świata 2021. Na dziś bliżej tego sukcesu jest Mark Selby, w który w tej sesji wygrał siedem partii, przegrał dwa i ze stanu 3:5 wyszedł na 10:7. Oczywiście do rozstrzygnięcia jeszcze daleko, ale czysto teoretycznie mistrza możemy poznać już w sesji popołudniowej.

Mark Selby - Shaun Murphy 9:7 - Murphy by chciał już wrócić do hotelu. Znów pudłuje w prostej sytuacji mając potencjalny układ na wysokiego brejka. Selby wykorzystuje to częściowo, bo też się myli w połowie drogi do setki. Przepychanka na odstawne i trudne ustawienia trwa dobrych kilka minut, ale wreszcie Selby trafia i zamyka partię. Szesnaście stołów za nami, ale wciąż bez paczki. Może w ostatnim rozdaniu tego wieczora się uda?

Mark Selby - Shaun Murphy 8:7 - Mark Selby się rozkręca, a to może być bardzo niebezpieczne dla Murphy'ego. Zwłaszcza, jeśli będzie popełniał takie błędy jak w tej 15. partii. Wbił 34 punkty i miał układ na wysokie czyszczenie, ale pudło dało szanse na dokończenie dzieła Selby'emu, który skwapliwie z tego skorzystał.

Mark Selby - Shaun Murphy 7:7 - podziało się w tym frejmie. Najpierw Murphy nie trafił w czerwoną zaraz po rozbiciu przez Selby"ego. Trzykrotny czempion wbił zieloną jako czerwoną i potem zieloną i z dorobkiem 8 punktów przystąpił do czyszczenia stołu. Mógł się pokusić o zdobycie ponad 150 punktów, ale najpierw oddał na chwilę stół rywalowi, a potem spudłował (trudną) ostatnią czerwoną. Tak czy owak jest remis. Czy tak będzie do końca? Przed nami jeszcze trzy partie.

Mark Selby - Shaun Murphy 6:7 Od początku w tym frejmie przewagę posiadał Murphy. Co prawda Selby miał okazję go przejąć po tym jak jego rywal spudłował czerwoną, ale sam popełnił błąd, który okazał się kosztowny. Mistrz świata z 2015 roku wraca na prowadzenie.

Mark Selby - Shaun Murphy - Gramy po przerwie

Mark Selby - Shaun Murphy 6:6 - Mamy remis po pierwszej minisiesji tego wieczoru. Selby tym razem popisał się naprawdę eleganckim brejkiem. Zawodnicy wciąż nie mogą przekroczyć granicy 100 punktów w podejściu, ale są jej blisko. Po raz pierwszy w tym meczu któryś z graczy uzbierał trzycyfrową kwotę punktów, choć Mark S. uczynił to na raty. Przerwa przed nami. Za 15 minut wracamy do Crucible Theatre.

Mark Selby - Shaun Murphy 5:6 - Długi frejm wyrany przez Selby'ego. Wbijanie jednak zaczął, podobnie jak w poprzednich partiach Murphy. Po zdobyciu 30 punktów jednak nieszczęśliwie rozbił czerwone i nie miał pozycji do wbicia. Po kilku odstawnych do stołu doszedł Selby i zapewnił sobie wygraną, choć musiał sobie jeszcze poradzić z kilkoma próbami snookera ze strony Murphy'ego.

Mark Selby - Shaun Murphy 4:6 - Wraca Murphy na dwufrejmowe prowadzenie po łądnym, choć niedokończonym brejku. Mogło być nawet około 140 punktów, ale przedostatnia czerwona nie chciała wpaść do kieszeni. Do setki zabrakło dwóch punktów.

Mark Selby - Shaun Murphy 4:5 - Sesja wieczorna zaczyna się od wygranej trzykrotnego mistrza świata. Jako pierwszy wbijanie zaczął jednak Murphy, który zatrzymał się na 49 punktach, źle pozycjonując do jednej z kolorowych. Selby przejął stół i wyczyścił go, zdobywając 85 punktów.

Mark Selby - Shaun Murphy 3:5 - Rozpoczęli!

Już za 15 minut Mark Selby i Shaun Murphy wrócą do Crucible Theatre, by rozegrać drugą sesję finału snookerowych mistrzostw świata. Czy wszystkie buzie już roześmiane?

Czy Shaun Murphy pójdzie za ciosem i utrzyma lub powiększy swoją przewagę? A może to Mark Selby wrzuci w końcu swój najwyższy bieg i zacznie dominować rywala? O tym przekonamy się podczas II sesji, której początek już dziś o 20:00. Serdecznie zachęcamy do śledzenia tego pojedynku wraz z nami!

Pierwsza sesja wielkiego finału może nie obfitowała w jakiś szczególnie spektakularny snooker na najwyższym możliwym poziomie, jednak mogliśmy zobaczyć kilka ciekawych zagrań i zaskakujących zwrotów akcji. Obaj zawodnicy dopiero się rozkręcają i możemy spodziewać się jeszcze większych emocji już dzisiaj wieczorem.

Mark Selby - Shaun Murphy 3:5 - Niesamowity rollercoaster w ostatnim frejmie tej sesji zakończony ostatecznie na korzyść dla Murphy'ego, który odzyskuje dwupunktowe prowadzenie!

Mark Selby - Shaun Murphy 3:3 - Ale myli się również Selby! 54:52 dla Selby'ego, ale to Murphy teraz w lepszej sytuacji!

Mark Selby - Shaun Murphy 3:4 - Znowu pomyłka Murphy'ego, tym razem bez szczęśliwego zakończenia. Selby wraca do stołu i stoi przed wielką szansą wyrównania przed końcem sesji.

Mark Selby - Shaun Murphy 3:4 - O wielkim szczęściu może teraz mówić Murphy! Anglik co prawda spudłował różową do środkowej kieszeni, ale bila odbiła się na tyle szczęśliwie, że zdołała dotoczyć się w linii prostej do końca stołu i tam wpaść. Drugie życie "Magika" w tym podejściu.

Mark Selby - Shaun Murphy 3:4 - Budował wysokie podejście Selby, ale przy 46-ciu punktach czerwona zatrzymała się niemal na krawędzi kieszeni. Przed szansą Murphy.

Mark Selby - Shaun Murphy 3:4 - Jakość przygotowania stołu przetestował Murphy uderzając bardzo długą, toczącą się czerwoną - skutecznie. Odzyskane prowadzenie starszego z Anglików.

Mark Selby - Shaun Murphy 3:3 - Spektakularnie chciał Selby, ale efektownie nie zawsze oznacza efektywnie. Do stołu powraca Murphy, ale tylko jedna czerwona wbita. Niespodziewanie Selby kontynuuje, mimo potrzeby czterech snookerów.

Mark Selby - Shaun Murphy 3:3 - Ryzykownie teraz Murphy i nieznaczna pomyłka kosztuje go zakończenie brejka przy 64 punktach. Selby przed szansą na kradzież partii, ale musi szukać snookerów.

Mark Selby - Shaun Murphy 3:3 - Rewelacyjne wbicie czerwonej Murphy'ego pozwala mu przejść do budowania brejka po długim okresie grania odstawnych i poszukiwania snookerów przez obu zawodników.

Mark Selby - Shaun Murphy 3:3 - Mieli swoje szanse w tej partii obaj zawodnicy. Obaj też popełniali błędy, jednak zdecydowanie zasłużenie frejm zapisany na konto Selby'ego. Znowu remis!

Mark Selby - Shaun Murphy 2:3 - Chciał teraz powtórzyć swój wyczyn Murphy. Jednak pomyłka na długiej czerwonej pozwala na podejście dla Selby'ego. Tutaj sytuacja na stole nie była jednak łatwa i "Mark the Shark" musi się sporo natrudzić by wykręcić brejka. Minimalnie myli się jednak przy próbie wbicia czerwonej od bandy.

Mark Selby - Shaun Murphy 2:3 - Wciąż bez setki w finale, ale bardzo blisko tego wyczynu był teraz Murphy. Starszy z Anglików zaczął brejka od bardzo trudnego, ale niezwykle skutecznego i widowiskowego długiego wbicia czerownej. Ostatecznie na konto "Magika" zapisano 75 punktów i znowu jest on na prowadzeniu.

Mark Selby - Shaun Murphy 2:2 - Najwyższy dotychczas w tym finale, 89-punktowy brejk Selby'ego daje mu remis. Przed przerwą Selby powoli się rozpędza. Murphy natomiast z pewnością ma świadomość swoich niedociągnięć, bo to głównie jego błędy umożliwiły nadrabianie strat przez rywala.

Mark Selby - Shaun Murphy 1:2 - Znowu trudna brązowa i wydawało się, że przed nami długa gra na odstawne. Złe dogranie białej Murphy'ego wykorzystał jednak "The Jester From Leicester" i wbił nie tylko brązową, ale i wyczyścił cały stół zmniejszając swoją stratę.

Mark Selby - Shaun Murphy 0:2 - Nie będzie pierwszej w tym meczu "setki". Niewielka pomyłka Murphy'ego na czerwonej i przed szansą Selby.

Mark Selby - Shaun Murphy 0:2 - Po kilku minutach zagrywania odstawnych, brejka zaczyna budować Murphy. "The Whiston Warrior" z dobrą sytuacją na stole, by uciec Selby'emu na trzy partie.

Mark Selby - Shaun Murphy 0:2 - Niesamowite wbicie brązowej od bandy w wykonaniu Murphy'ego! Później dołożył precyzyjne, długie trafienie niebieskiej i zasłużenie prowadzi dwoma frejmami. Dużo natomiast nerwowości w grze Selby'ego. Możemy jednak spodziewać się, że stopniowo zacznie się on rozkręcać i finał nabierze jeszcze większych emocji.

Mark Selby - Shaun Murphy 0:1 - Nie do wbicia była brązowa co oznacza wojnę nerwów na odstawne.

Mark Selby - Shaun Murphy 0:1 - Myli się także Murphy na żółtej i szansa dla rywala na wbicie kolorowych i doprowadzenie do remisu! Przed nim jednak bardzo trudna brązowa.

Mark Selby - Shaun Murphy 0:1 - Ależ pudło na niebieskiej Selby'ego! Na prostej do nawet stupunktowego brejka był Mark Selby, ale zaskakujący błąd daje mu tylko 41 punktów i przed bardzo dużą szansą Murphy.

Mark Selby - Shaun Murphy 0:1 - Niezły układ miał na stole Murphy, by zbudować okazałą przewagę na początku drugiej partii, jednak niedocięta czerwona spowodowała jedynie jęk zawodu publiczności zgromadzonej w Crucible Theatre. To daje szansę na wysokiego brejka Selby'emu.

Mark Selby - Shaun Murphy 0:1 - Kompletować brejka rozpoczął Murphy, jednak błąd na długiej kolorowej w trudnym ułożeniu pozwolił na podejście do stołu Selby'emu. O rok młodszy z Anglików zebrał 49 punktów. Po chwili kombinowanej gry do wbijania powrócił Murphy, który wyciągnął wynik na 49:46. Koniec pierwszego frejma to kilkuminutowa "pogoń" za niebieską i dopiero jej wbicie i dołożenie do tego różowej dało "Magikowi" prowadzenie na początku tego finału.

Tegoroczni finaliści mistrzostw świata znają już smak zwycięstwa w tej imprezie: po swój tytuł w 2005 roku sięgnął Shaun Murphy, natomiast Mark Selby triumf święcił aż trzykrotnie: w 2014, 2016 i 2017 r.

Mark Selby - Shaun Murphy - zaczynamy wielki finał!

Jeśli chodzi o bezpośrednie starcia tych snookerzystów w mistrzostwach świata, to ich ostatni pojedynek w Crucible Theatre miał miejsce w 2007 r., kiedy w półfinale po fascynującej rozgrywce 17:16 lepszy okazał się być Mark Selby. Nie mniejszych emocji spodziewamy się dzisiaj i jutro!

Ostatni raz Selby i Murphy grali ze sobą we wrześniu 2020 r. w półfinale European Masters, kiedy to 6:3 wygrał Selby, późniejszy triumfator turnieju.

Obaj zawodnicy prywatnie są bliskimi przyjaciółmi. Na dwa dni ta przyjaźń zamieni się w zażarte starcie o tytuł mistrzowski i pół miliona funtów.

Relacja LIVE z najważniejszego meczu sezonu rozpocznie się o godzinie 14.

Radosław Kępys – Poinformowani.pl

Radosław Kępys

Mam 30 lat. W październiku 2017 roku uzyskałem dyplom magistra Politologii na Wydziale Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Wcześniej od 2015 roku pisałem dla igrzyska24.pl. Odpowiedzialny za biathlon, kajakarstwo, pływanie, siatkówkę i siatkówkę plażową, ale w tym czasie pisałem informacje z bardzo wielu sportów - od lekkiej atletyki po narciarstwo alpejskie. Sport to moja pasja od najmłodszych lat i na zawsze taką pozostanie. Poza nim uwielbiam dobrą literaturę, dobrą muzykę i dobre jedzenie. Interesuje się też historią najnowszą i polityką.