Pływanie - Mistrzostwa Polski: kilka rekordów Polski ostatniego dnia zawodów
pixabay.com

• Dodał: Piotr Ziąbka
  • Data publikacji: 02.05.2021, 19:06

Ostatniego dnia Mistrzostw Polski w Lublinie niestety nie mieliśmy już okazji oglądać minimów olimpijskich, ale nie brakło sporych emocji. Wydarzeniem dnia było dwukrotne poprawienie rekordu Polski na dystansie 50 metrów stylem klasycznym przez Jana Kozakiewicza, ale rekordów tego dnia padło znacznie więcej.

Pierwszą konkurencją ostatniego dnia było 50 metrów stylem klasycznym. Najszybszą żabkarką w Polsce po raz kolejny została Dominika Sztandera z Juvenii Wrocław, która z czasem 31.35 zdołała pokonać Weronikę Hallmann (31.67) oraz Karolinę Piechowicz (31.87). Rywalizacja mężczyzn już w porannych eliminacjach przyniosła rekord Polski Jana Kozakiewicza. Zawodnik Legii Warszawa poprawił osiągnięcie Dawida Szulicha łącznie o 0.37 sekundy i z czasem 27.11 pewnie sięgnął po złoty medal. Obok warszawiaka na podium stanęli Jan Kałusowski (28.07) oraz Rafał Kusto (28.11).

Po stylu klasycznym nadszedł czas na 100 metrów stylem grzbietowym. Tam najlepsza była Paulina Peda, której do uzyskania kwalifikacji olimpijskiej zabrakło zaledwie 0.09 sekundy. Peda poprawiła tym samym rekord Polski Alicji Tchórz, a jej czas to 1:00.34. Za plecami reprezentantki AZS-u AWF Katowice uplasowały się Klaudia Naziębło (1:00.82) oraz Agata Naskręt (1:01.05). Dość blisko kwalifikacji olimpijskiej był również Kacper Stokowski, on uzyskał czas 54.09, a do minimum zabrakło 0.24 sekundy. Drugie miejsce zajął Radosław Kawęcki (54.41), a podium uzupełnił Ksawery Masiuk (54.94).

Kolejnym dystansem było 200 metrów stylem zmiennym. Najlepszą z pań była Zuzanna Famulok (2:16.72). Kolejne miejsca na podium zajęły Justyna Poznańska (2:19.31) oraz Kinga Paradowska (2:19.49). Najszybszy wśród panów był Marcel Wągrowski z AZS-u Łódź, który ten dystans pokonał w czasie 2:02.49. Za plecami łodzianina znaleźli się Dominik Bujak (2:02.58) oraz Dawid Szwedzki (2:03.14).

Przed rywalizacją sztafet do rozegrania były jeszcze najszybsze serie długodystansowców. 1500 metrów stylem dowolnym najszybciej pokonała Paulina Piechota (16:43.80), a na kolejnych miejscach znalazły się Klaudia Tarasiewicz (16:59.98) oraz klubowa koleżanka Piechoty - Aleksandra Knop (17:07.90). Mężczyźni rywalizowali na 800 metrów stylem dowolnym, gdzie całkowicie bezkonkurencyjny był Wojciech Wojdak (8:02.84). Podium uzupełnili Kacper Dereń (8:09.58) i Filip Zaborowski (8:10.16).

Sztafeta ostatniego dnia była rozgrywana na dystansie 4x100 metrów stylem zmiennym. Drużyna MKS Juvenii Wrocław w składzie Alicja Tchórz, Dominika Sztandera, Klaudia Naziębło oraz Kornelia Fiedkiewicz była zdecydowanie najlepsza. Wrocławianki z czasem 4:02.63 poprawiły swój rekord Polski o 3.48 sekundy, wskakując tym samym na drugie miejsce rankingu olimpijskiego sztafet, z którego cztery najszybsze drużyny pojadą do Tokio. Kolejne miejsca na podium zajęły drużyny AZS AWF Katowice (4:10.03) i KU AZS UMCS Lublin (4:10.94). Wśród mężczyzn najlepsza była sztafeta G-8 Bielany Warszawa (3:40.06). Kolejne miejsca zajęły drużyny AZS AWF Katowice (3:41.48) oraz drugi zespół G-8 Bielany Warszawa (3:44.22).

Piotr Ziąbka

Student Finansów i Rachunkowości na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu. 10 lat zawodowego pływania za mną. Prywatnie kibic piłki nożnej, koszykówki i skoków narciarskich.