Droga do Tokio #78: ME kajakarzy górskich [ZAPIS LIVE]
fot. Polski Związek Kajakowy

Droga do Tokio #78: ME kajakarzy górskich [ZAPIS LIVE]

  • Dodał: Igor Wasilewski
  • Data publikacji: 09.05.2021, 09:36

Zakończyły się już najważniejsze tego weekendu wydarzenia dla teakwondzistów i zapaśników. O olimpijskie przepustki wciąż walczą jednak kajakarze górscy. Klaudia Zwolińska i Aleksandra Stach spróbują dziś zdobyć kwalifikację w ostatniej konkurencji slalomowej (C-1), w której jak dotąd nie mamy zapewnionego miejsca w Tokio.

 

 

 

STARTY POLAKÓW

 

10:05 - C-1 kobiet - półfinał - (Klaudia Zwolińska, Aleksandra Stach)

11:30 - C-1 mężczyzn - półfinał - (Szymon Zawadzki, Kacper Sztuba, Grzegorz Hedwig) - kwalifikacja na igrzyska zapewniona wcześniej

Relacja na żywo

Zapraszamy na kolejne relacje z aren, na których rozdawane będą olimpijskie przepustki. Do zobaczenia!

Oficjalnych decyzji nie poznamy jednak w dniu dzisiejszym.

Koniec półfinałów i koniec naszej relacji. Przypomnijmy, Polkom nie udało się zdobyć kwalifikacji olimpijskiej w C-1. Istnieje jednak duża szansa, że nasza federacja otrzyma bilet do Tokio z relokacji. Przypadające Afryce miejsce na igrzyskach nie zostało bowiem jak dotąd wykorzystane.

Najwyżej sklasyfikowany reprezentant Polski, Grzegorz Hedwig, wypadł poza czołową dziesiątkę. Nie będziemy mieli Biało-Czerwonych w finałach dzisiejszych konkurencji.

Już na pierwszym sektorze trasy Polak notował potężną stratę. Czas 111.22 na pewno nie da mu awansu do finału.

Na starcie już ostatni z naszych kanadyjkarzy, Kacper Sztuba.

Trwa konkurs panów, ale my wracamy jeszcze do rywalizacji pań. Z racji tego, że Ukrainka Viktoriia Us podczas Mistrzostw Świata w 2019 zdobyła już kwalifikację w K-1, nie mogła ubiegać się o kwalifikację w kanadyjkach. Mimo że Ukraina miała więc najlepszy wynik spośród krajów nie mających kwalifikacji, olimpijska przepustka musi powędrować do Słowacji.

Nie trzeba czekać długo na kolejny występ Biało-Czerwonego. Grzegorz Hedwig radzi sobie z trudnościami toru znacznie lepiej i plasuje się na razie na drugiej pozycji.

Pierwszy z nich, Szymon Zawadzki, mija bramkę numer 19. i notuje, na razie najgorszy, trzeci czas. Najprawdopodobniej zajmie jedno z ostatnich, jeśli nie ostatnie miejsce w stawce.

Emocje związane z awansem na igrzyska dla nas są już zakończone. Półfinał rozpoczęli teraz kanadyjkarze, którzy występ w Tokio zapewnili sobie wcześniej.

Ostatnia na trasie, Mallory Franklin, wypycha z dziesiątki najlepszą Słowaczkę Monikę Skachovą. Oznacza to, że kwestia olimpijskiej przepustki w damskim C-1 jest rozstrzygnięta. Zdobywa ją dla swojego kraju Ukrainka Viktoriia Us.

Polki nie będą mogły wystawić swojej kanadyjkarki na igrzyskach. W końcówce posypała się kompletnie Zwolińska.

Już na trzeciej bramce Biało-Czerwona zarabia dwusekundową karę.

Do startu gotowa Klaudia Zwolińska. Polka otarła się wczoraj o podium w kajakach. Swoją formę należy jednak przypieczętować też dziś.

Rosjanki nie mają dziś swojego dnia. Ostatnia z nich Alsu Minazowa popełnia na trasie festiwal błędów. Nie będziemy mieć reprezentantki Sbornej w tej konkurencji na igrzyskach.

To jednak nie koniec polskich emocji. Na trasie zaprezentuje się jeszcze Klaudia Zwolińska.

Wolny przejazd zwieńczony błędem na ostatniej bramce podjazdowej. Polka notuje 12. czas i nie zakwalifikuje się do finału imprezy w Ivrei.

Pierwsza sekcja toru bezbłędna, ale wolna.

Polka melduje się na starcie.

Monika Skachova ze Słowacji również ze słabym wynikiem. Na razie notuje ósmy rezultat. Za kilka minut start Aleksandry Stach.

Bardzo słaby był również przejazd pierwszej z Rosjanek. Polina Mukhgaleeva nie pomoże na pewno Sbornej w zdobyciu olimpijskiej kwalifikacji.

W walce o igrzyska nie ma już Szwajcarek. Helwetka Alena Marx spadła właśnie poza czołową dziesiątkę.

Jak dotąd, prowadzi przedstawicielka innego z państw, które liczy się w walce o kwalifikację olimpijską. Ukrainka Viktoriia Us przepłynęła tor w Ivrei w bardzo dobrym tempie i wydaje się, że poczeka trochę na opuszczenie fotela liderki.

O kwalifikacje na igrzyska będzie naprawdę ciężko. Najlepsza z Biało-Czerwonych, by zdobyć bilet do Tokio, będzie musiała być lepsza między innymi od Słowaczek czy Rosjanek.

Rozpoczął się półfinał rywalizacji kanadyjkarek. Na występy Polek trzeba będzie jednak trochę poczekać.

Relację rozpoczniemy kilka minut po 10:00.