Piłka nożna kobiet: Bayern remisuje z Wolfsburgiem, Ewa Pajor z golem
© Sven Beyrich (El Loko Foto), 2019

• Dodał: Wiktoria Kornat
  • Data publikacji: 09.05.2021, 15:31

W meczu na szczycie niemieckiej Frauen Bundesligi Bayern Monachium podzielił się punktami z VfL Wolfsburgiem. Bramkę dla ekipy ze stolicy Bawarii zdobyła Sydney Lohmann, natomiast dla "Wilczyc" trafiła Ewa Pajor. Remis sprawia, że Bayern utrzymuje dwa oczka przewagi nad Wolfsburgiem i znacząco przybliża się do upragnionego mistrzostwa Niemiec.

W niemieckiej Frauen Bundeslidze piłkarkom do rozegrania zostały jeszcze po trzy spotkania. W 20. kolejce sezonu doszło do pojedynku od dawna określanego mianem tego, który przesądzi o mistrzostwie kraju. W walce o tytuł pozostały dwa zespoły, obecny mistrz Niemiec – VfL Wolfsburg i wicemistrz z poprzedniego sezonu – Bayern Monachium. Zarówno „Wilczyce”, jak i zawodniczki z Bawarii pożegnały się już z udziałem w tegorocznej edycji kobiecej Ligi Mistrzów, zatem pozostały im zmagania wyłącznie na krajowym podwórku. W lidze prym wiedzie Bayern, ale w Pucharze Niemiec górą był VfL Wolfsburg. Ewa Pajor i jej klubowe koleżanki na początku miesiąca pokonały największe rywalki z półfinale i pod koniec maja zagrają o tytuł z Eintrachtem Frankfurt. Dla ekipy z Wolfsburga niedzielny mecz na szczycie w lidze niemieckiej mógł być właściwie ostatnią szansą na zatrzymanie Bayernu. Przed weekendowym starciem w tabeli prowadziła ekipa z Monachium, która nad VfL Wolfsburgiem miała w tabeli dwa oczka przewagi, a zatem w przypadku zwycięstwa „Wilczyc” obie drużyny zamieniłyby się miejscami.

Początek meczu w wykonaniu obu zespołów był dość spokojny, żadna ze stron nie chciała ryzykować utraty bramki na tak wczesnym etapie meczu. Lepiej na murawie AOK Stadium prezentowały się jednak gospodynie, a pierwszą dogodną okazję do otwarcia wyniku spotkania w szóstej minucie wykreowały „Wilczyce”. Golkiperkę Bayernu próbowała pokonać napastniczka reprezentacji Polski, Ewa Pajor, ale Laura Benkarth czujnie interweniowała na linii, zapobiegając utracie gola. W kolejnych minutach starcia na szczycie niemieckiej Frauen Bundesligi piłkarki VfL Wolfsburga próbowały przełamać szczelną defensywę ekipy ze stolicy Bawarii, ale ich starania nie przyniosły zamierzonego efektu. Przyjezdne natomiast szukały swoich szans w grze z kontrataku, ale w poczynaniach podopiecznych trenera Jensa Scheuera sporo było niedokładności. Na murawie lepiej prezentowały się gospodynie, ale to Bayern w 34. minucie objął prowadzenie. Z rzutu wolnego dośrodkowywała kapitan drużyny Lina Magull, a futbolówka spadła pod nogi Sydney Lohmann. Pomocniczka ekipy z Monachium uderzyła precyzyjnie przy prawym słupku bramki, pokonując interweniującą Almuth Schult. Zdobycie gola podziałało na wicemistrzynie Niemiec bardzo motywująco, piłkarki grające tego dnia w czerwonych strojach zaczęły przejmować inicjatywę na murawie stadionu w Wolfsburgu. Gospodynie nie zamierzały odpuścić i ambitnie dążyły do zmiany rezultatu meczu jeszcze przed przerwą.

Do szatni „Wilczyce” schodziły jednak z niekorzystnym wynikiem i by myśleć o utrzymaniu się w walce o mistrzowski tytuł Ewa Pajor i jej klubowe koleżanki musiały poprawić skuteczność w drugiej odsłonie. Ta rozpoczęła się od nacisków miejscowych, Bayern koncentrował się na defensywie i nieco oddał inicjatywę rywalkom. Piłkarki z Monachium skutecznie jednak wybijały przeciwniczki z rytmu, a gra nieco zaostrzyła się. Wyraźnie zirytowane „Wilczyce” często uciekały się do faulów, a arbiter szlagierowego spotkania sięgała „do kieszonki”, by studzić zapędy zawodniczek. W 78. minucie bliska podwyższenia prowadzenia przyjezdnych była Lineth Beerensteyn, ale piłka po uderzeniu skrzydłowej Bayernu trafiła w poprzeczkę bramki strzeżonej przez Almuth Schult. Niewykorzystana okazja zemściła się na podopiecznych trenera Jensa Scheuera, a do siatki rywalek trafiła Ewa Pajor. Napastniczka "Wilczyc" najprzytomniej zareagowała w polu karnym i skierowała futbolówkę do bramki Bayernu. Ostatecznie remis 1:1 utrzymał się do końcowego gwizdka. Rezultat bardziej ucieszył piłkarki Bayernu, które nad Wolfsburgiem utrzymały dwa oczka przewagi, czyniąc tym samym ogromny krok w kierunku mistrzostwa kraju.

VfL Wolfsburg – Bayern Monachium 1:1 (0:1)

Bramki:  80' Pajor - 34’ Lohmann

VfL: Schult – Rauch, Janssen, Doorsoun, Wedemeyer – Oberdorf, Engen – Blomqvist (58’ van de Sanden), Rolfo (65’ Jakabfi), Huth - Pajor

Bayern: Benkarth – Simon, Hegering, Ilestedt, Glas – Zadrazil, Magull (88'Laudehr) – Beerensteyn, Lohmann (78' Dallmann), Buhl (76’ Schuller) - Sorensen

Żółte kartki: 54’ Engen, 60’ Oberdorf, 62’ van de Sanden, 73’ Magull, 85' Dallmann, 87' Simon, 90' Laudehr