PKO Ekstaklasa: walka o czwarte miejsce na korzyść Śląska

• Dodał: Miłosz Szade
  • Data publikacji: 09.05.2021, 16:52

Śląsk Wrocław pokonał Wartę Poznań 3:2 na stadionie w Grodzisku Wielkopolskim. Wrocławianie zwiększyli swoje szanse na upragnione czwarte miejsce w tabeli ekstraklasy. Decydujące bramki dla gości strzelili Erik Exposito i Robert Pich.

Początek spotkania należał do ekipy z Wrocławia. Śląsk wygrywał w posiadaniu piłki i zmuszał obrońców Warty do popełnienia błędów, dzięki czemu tworzył zagrożenie ze stałych fragmentów gry. W bramce gospodarzy dobrze spisywał się Adrian Lis. Najpierw poradził sobie z niebezpiecznym dośrodkowaniem Szymona Lewkota, a chwilę później Erik Exposito próbował swojego szczęścia z dystansu. Obrona beniaminka z Poznania nie ułatwiała zadania swojemu bramkarzowi. W 20. minucie w wyniku nieporozumienia pomiędzy defensorami Waldemar Sobota stanął przed wyborną okazją na zdobycie bramki, ale w pojedynku sam na sam triumfował Lis. Warta odpowiedziała na natarcie przeciwników w 37. minucie. Mateusz Kuzimski zabawił się w polu karnym Michała Szromnika i dośrodkowywał piłkę, która w ostatniej chwili została wybita przez Łukasza Bejgera. Trzy minuty później poznaniacy oddali pierwszy celny strzał i od razu zdobyli bramkę. Autorem trafienia został Maik Nawrocki, a asystował mu Jan Grzesik, który wyrzucił futbolówkę z autu.

Wojskowi nie potrafili udokumentować swojej przewagi z pierwszej połowy, natomiast w drugiej zrobili to natychmiastowo. Składna akcja Patryka Janasika i pewny finisz Erika Exposito doprowadziły do remisu. W kontekście walki o czwarte miejsce podział punktów nie dawał nic ani jednym, ani drugim, tak więc obie strony nie zamierzały zadowalać się panującym rezultatem. Warta miała świetną okazję do przeprowadzenia zabójczego kontrataku, ale zawiodło decydujące podanie. Nie potrzeba było wiele czasu, aby zmarnowana sytuacja się zemściła. Podczas szybkiego ataku Śląska piłka powędrowała do Roberta Picha, który oddał ją do Erika Exposito. Hiszpan przełożył nacierającego obrońcę i pokonał bramkarza strzałem po ziemi. W kolejnej akcji bramkowej piłkarze gości zamienili się rolami, i tym razem to Exposito asystował Pichowi, który zachował się jak rasowy napastnik. Tuż przed końcowym gwizdkiem bramkę kontaktową zdobył Mario Rodriguez, ale to nie wystarczyło na dogonienie rywali. Ostatecznie trzy punkty zawędrowały do Wrocławia. Dzięki wyjazdowemu zwycięstwu podopieczni Jacka Magiery zrównali się punktami z piątą Lechią Gdańsk i czwartym Piastem Gliwice, jednak Piastunki rozegrali o jedno spotkanie mniej.

Warta Poznań - Śląsk Wrocław 2:3 (1:0)

Bramki: 41' Nawrocki, 90' Rodriguez - 49' 60' Exposito, 83' Pich

Warta: Lis - Kupczak, Grzesik (78' Burman), Ivanov, Kuzdra - Żurawski (67' Czyżycki), Trałka (82' Janicki) - Baku, Nawrocki, Jakóbowski (78' Rodriguez) - Kuzimski

Śląsk: Szromnik - Stiglec, Tamas, Puerto, Bejger, Janasik - Mączyński, Lewkot - Pich, Sobota (77' Zylla), Exposito (89' Piasecki)

Żółte kartki: 72' Jakóbowski - 52' Puerto

Sędzia: Paweł Gil