Tenis - ATP Madryt: Zverev z tytułem

• Dodał: Tytus Olszewski
  • Data publikacji: 10.05.2021, 00:35

Alexander Zverev (5. ATP) wygrał turniej ATP 1000 w Madrycie tracąc po drodze zaledwie jednego seta. W finale pokonał Mateo Berrettiniego (8. ATP) 6:7(8), 6:4, 6:3. Dla Niemca to drugi tytuł w Madrycie (2018), a w sumie czwarty w imprezie tej rangi.

Rozstawiony z "piątką" Alexander Zverev nie stracił w drodze do finał żadnego seta i wyeliminował dwóch wielkoszlemowych mistrzów, Rafaela Nadala i Dominika Thiema. Natomiast drugi finalista napotkał trochę łatwiejszych przeciwników, z którymi stracił tylko jednego seta. Dla Włocha był to pierwszy w karierze finał imprezy rangi Masters 1000.

Berrettini już w pierwszym serwisowym gemie problemy miał, ale wydostał się z nich po obronie break pointa. Później obaj tenisiści wygrywali swoje podania aż do siódmego gema, kiedy to Włoch przełamał rywala i wyszedł na prowadzenie 4:3. Niemiec szybko odpowiedział w kolejnej grze i wyrównał stan gry, który trwał do końca partii. O zwycięstwie w tej części zadecydować miał tie-break, w którym nie brakowało emocji. Berrettini prowadził już 5:0, ale stracił później cztery punkty pod rząd. Następnie miał dwie piłki setowe, po czym sam odparł setbola. Dopiął swego dopiero przy czwartej okazji i wygrał seta 10:8.

W drugiej partii Zverev był zdecydowanie agresywniejszy, ale przełamanie nastąpiło dopiero w dziewiątym gemie. Niemiec prowadził 5:4 i utrzymał podanie doprowadzając do decydującej odsłony. Trzeci set był niezwykle zażarty, a najważniejszym momentem gry był czwarty i piąty gem. Najpierw Zverev utrzymał podanie po obronie break pointa, a następnie uzyskał przełamanie korzystając z pomyłki Berrettiniego. Włoch próbował gonić wynik, ale mylił się i w dziewiątym gemie obronił pierwszą piłkę meczową, jednak przy drugiej wyrzucił na out.

Całe spotkanie trwało dwie godziny oraz czterdzieści minut i skończyło się wynikiem 6:7(8), 6:4, 6:3 dla Zvereva, który zanotował pięć asów serwisowych przy siedmiu rywala. 25-letni tenisista z Półwyspu Apenińskiego rozegrał szósty finał w ATP Tour (bilans 4-2). W ubiegłym miesiącu wygrał turniej ATP w Belgradzie. Dla Niemca jest to drugi tytuł w Madrycie (2018), a w sumie czwarty w imprezie rangi Masters 1000. Poza tym w 2017 roku triumfował w Rzymie i Montrealu. Niemiec wystąpił w 24. singlowym finale w głównym cyklu i zdobył 15. tytuł, drugi w obecnym sezonie (po Acapulco).

Najlepszymi deblistami zostali Marcel Granollers i Horacio Zeballos (3. ATP), którzy pokonali pogromców Łukasza Kubota i Wesleya Koolhofa - Chorwatów Nikolę Mekticia i Mate Pavicia 1:6, 6:3, 10-8. Dla Hiszpana i Argentyńczyka jest to trzeci wspólny tytuł w zawodach tej rangi. Wcześniej triumfowali w Montrealu (2019) i Rzymie (2020).

Finał singla:

Alexander Zverev (GER)[5] - Matteo Berrettini (ITA)[8] 6:7(8), 6:4, 6:3

Finał debla:

Marcel Granollers / Horacio Zeballos (ESP/ARG)[3] - Nikola Mektić / Mate Pavić (CRO)[2] 1:6, 6:3, 10-8

Tytus Olszewski – Poinformowani.pl

Tytus Olszewski

Miłośnik ogólnie pojętego sportu, a przede wszystkim narciarstwa alpejskiego oraz tenisa ziemnego. Zawodnik amator oraz trener narciarstwa. Na codzień studiuje na Uniwersytecie Jagiellońskim, a w wolnych chwilach lubi pisać artykuły. Redaktor w Poinformowani.pl oraz radiu UJOT FM.