Gimnastyka artystyczna – PŚ: dwie zawodniczki z kwalifikacjami olimpijskimi
By עידן רובינס - Own work, CC BY-SA 4.0, Wikimedia Commons

• Dodał: Inga Świetlicka
  • Data publikacji: 10.05.2021, 15:00

Trzeci w sezonie Puchar Świata w gimnastyce artystycznej przebiegał pod dyktando gimnastyczek z Rosji, Izraela i Bułgarii. Słowenka Jekatirina Wenediejewa i reprezentantka Uzbekistanu Sabina Taszkenbajewa wywalczyły kwalifikacje olimpijskie na igrzyska w Tokio. Polki – Małgorzata Roszatycka i Milena Górska – zajęły odległe pozycje.

W rozgrywanych w Baku zawodach nie oglądaliśmy bliźniaczek Diny i Ariny Aweriny ani objawienia sezonu – Włoszki Raffaeli. Rosję w stolicy Azerbejdżanu reprezentowały mniej doświadczone Daria Trubnikowa i Lala Kramarenko, a w barwach Italii wystąpiły dotychczasowe liderki kadry: wracająca po zarażeniu koronawirusem Alexandra Agiurgiuculese oraz Milena Baldassari. W Baku wystąpiły także triumfatorki pierwszych pucharowych zawodów w sezonie: Linoj Aszram i najlepsze gimnastyczki bułgarskie.

W wieloboju niespodziewany triumf odniosła Daria Trubnikowa – rosyjska młodzieżowa mistrzyni olimpijska z 2018 r., dla której występ w Baku był dopiero drugim w karierze startem w zawodach seniorskich najwyższej rangi. Trubnikowa z notą łączną 98.800 o niespełna 0.3 pkt. wyprzedziła Bułgarkę Borjanę Kalejn. Na najniższym stopniu podium druga z młodych Rosjanek Lala Kramarenko (97.600), która okazała się lepsza od utytułowanych Agiurgiuculese (97.300) i Aszram (96.575). Lokaty w czołówce zajęły również: Alina Harnasko, Katrin Tasewa i Milena Baldassarri.

Tuż za pierwszą „10”-tką, z notą 90.900 rywalizację ukończyła Słowenka Jekaterina Wenediejewa, która tym samym nieoficjalnie wywalczyła przepustkę do Tokio. Spokojna o występ w Japonii może być również Sabina Taszkenbajewa z Uzbekistanu, która w Baku była 13. (90.050). Te dwie gimnastyczki wyraźnie prowadzą w rankingu olimpijskim i nie wypadną już poza najlepszą trójkę, która zdobędzie kwalifikacje do Tokio po kolejnych zawodach pucharowych w Pesaro. Do rozdania pozostaje jedna przepustka, o którą wciąż walczą Węgierka Fanni Pigniczki (17. miejsce w Baku), Japonka Chisaki Oiwa (19.), Rumunka Andreea Verdes (12.) i Łotyszka Jelizawieta Polstjana (16.).

W kwalifikacjach wieloboju wystąpiły dwie Polki: Małgorzata Roszatycka i Milena Górska. Biało-Czerwone zajęły miejsca w piątej dziesiątce: Roszatycka z notą 73.500 była 46., a Górską sklasyfikowano lokatę niżej (71.650). Najlepszy wynik naszej zawodniczki to 38. miejsce Małgorzaty Roszatyckiej w kwalifikacjach z maczugami (20.100). Do zmagań w stolicy Azerbejdżanu przystąpiło 60 indywidualistek.

W finałach z poszczególnymi przyborami dwa złote medale wywalczyła Linoj Aszram. Reprezentantka Izraela zwyciężyła w rywalizacji z obręczą i maczugami. Najlepsza w zmaganiach z piłką była Włoszka Alexandra Agiurgiuculese, a finał z obręczą wygrała Borjana Kalejn. Na podium w Baku stawały także Daria Trubnikowa, Lala Kramarenko, Katrin Tasewa i Alina Harnasko.

Rywalizację zbiorówek całkowicie zdominowały reprezentantki Bułgarii, które zdobyły komplet trzech złotych medali. Trzy srebra trafiły do zbiorówki włoskiej. Zacięta walka pomiędzy zawodniczkami z Białorusi i gospodyniami toczyła się o trzecie miejsce w wieloboju. Ostatecznie lepsze o zaledwie 0.05 pkt. okazały się Białorusinki. W finałach te dwie ekipy podzieliły się brązowymi krążkami: Białoruś była lepsza w układzie z obręczami i maczugami, a Azerki stanęły na podium z pięcioma piłkami. Do zmagań zespołowych przystąpiło 17 reprezentacji, ale w tym gronie zabrakło ekip z Rosji i Japonii.

Ostatnie zawody Pucharu Świata odbędą się w Pesaro w dniach 28-30 maja.