Droga do Tokio #79: regaty kwalifikacyjne w kajakarskim sprincie [ZAPIS RELACJI LIVE]
Dawid Lis

Droga do Tokio #79: regaty kwalifikacyjne w kajakarskim sprincie [ZAPIS RELACJI LIVE]

  • Dodał: Bartosz Szafran
  • Data publikacji: 12.05.2021, 08:54

Węgierski Szeged będzie gospodarzem europejskich regat kwalifikacyjnych w kajakarskim sprincie. To dyscyplina, która co cztery lata przynosi nam wiele radości. Na razie Polacy mają zapewniony start w sześciu konkurencjach. O kolejne pięć będą się starać przez najbliższe dwa dni. Zapraszamy na naszą relacje LIVE z pierwszego dnia rywalizacji.

 

Program dnia:

10:00 Eliminacje C1 K 200 mK1 K 500 m (Justyna Iskrzycka - awans do półfinału), K1 M 1000 m (Bartosz Stabno - awans do półfinału), C1 M 1000 m

12:00 Półfinały C1 K 200 m, K1 K 500 m (Justyna Iskrzycka - awans do finału), K1 M 1000 m (Bartosz Stabno - awans do finału), C1 M 1000 m

15:00 Eliminacje K1 K 200 m, K1 M 200 m (Paweł Kaczmarek - awans do półfinału), C2 M 1000 m, K2 M 1000 m (Przemysław Korsak/Rafał Rosolski - awans do półfinału), K2 K 500 m

17:30 Półfinały K1 K 200 m, K1 M 200 m (Paweł Kaczmarek - awans do finału), C2 M 1000 m, K2 M 1000 m (Przemysław Korsak/Rafał Rosolski - awans do finału), K2 K 500 m

Relacja na żywo

To tyle na dzisiaj. Za nami pierwszy dzień europejskich regatów kwalifikacyjnych kajakarzy w Szeged. Jutro pora na decydujące rozstrzygnięcia. Bądźcie z nami od 11:00.

Twarda walka do końca w K2 500 metrów kobiet. Carolina Garcia Otero i Sara Ouzande z awansem do finału, podobnie jak Anezka Paloudova i Katerina Zarubova, a także Sara Corfixsen Milthers i Caroline Emilie Faurschou.

Pozytywna informacja z dzisiaj? Nikt z Polaków nie stracił jeszcze szansy na igrzyska. Bez wątpienia nasi nie pokazali 100% i dopiero jutro naprawdę się dowiemy, czy uda im się wywalczyć olimpijską przepustkę. Przed nami ostatni wyścig dnia - półfinał K2 500 metrów kobiet.

Umiejętnie rozłożyli siły Polacy. Węgrów i Belgów na finiszu złapać się nie udało, ale Szwedzi "wyszumieli się" w pierwszej fazie rywalizacji i pod koniec wyraźnie przegrali z Polakami. Kolejny awans do finału.

U kanadyjkarzy na 1000 metrów bez niespodzianek. Cayetano Garcia i Pablo Martinez z Hiszpanii, Henrikas Zustaustas i Vadim Korobov z Litwy oraz Bruno Afonso i Marco Apura - wszystkie te trzy osady popłyną w finale. Teraz start półfinału dwójki kajakarzy na 1000 metrów - z dwójką Przemysław Korsak i Rafał Rosolski.

Teraz już do końca dnia rywalizacja na dystansach z jednym półfinałem - kolejno C2 1000 metrów mężczyzn, K2 1000 metrów mężczyzn i K2 500 metrów kobiet.

Z drugiego wyścigu awans do decydującego o kwalifikacji wyścigu chyba dla Jewgienija Łukancowa, Badri Kavelashvilego i Słoweńca Vida Debeljaka.

Uff! Jednak jest Polak w trójce i awansuje do półfinału! Wyprzedził Bułgara Denisława Cwetanowa o 0,01 sekundy. W finale popłyną też Roberts Akmens z Łotwy i Oleh Kukharyk z Ukrainy.

Długo, bardzo długo czekamy na oficjalne rezultaty...

Niesamowicie zacięty wyścig Polaka. Kwalifikacji do finału prawdopodobnie jednak nie będzie...

Twarda walka w drugim półfinale, jednak awans uzyskuje z pierwszego miejsca Lisa Maria Gamsjager, dalej Olimpiya Dusheva i w końcu Jennifer Egan. To odpowiednio reprezentantki Słowacji, Bułgarii i Irlandki. Przechodzimy do rywalizacji mężczyzn. Czy Paweł Kaczmarek awansuje do finału?

Francuzka (Vanina Paoletti), Szwedka (Moa Wikberg) i Chorwatka (Anamaria Govorcinovic) powalczą o olimpijską przepustkę. Za nami pierwszy bieg w K1 na 200 metrów kobiet. Pora na ostatni półfinał.

Jak widać, na razie zawody jeszcze nie ruszyły, więc notujemy małe opóźnienie w stosunku do dokładnego planu minutowego.

Wracamy do Szeged, gdzie za chwilę początek półfinałów. O 17:30 i 17:35 rywalizację rozpoczną kajakarki w jedynkach na 200 metrów, o 17:40 i 17:45 popłyną kajakarze, wśród których w pierwszym wyścigu zobaczymy Pawła Kaczmarka. Tu zasada prosta - do finału A wchodzą miejsca 1 - 3.

Słowaczki, Rosjanki i Włoszki z pewną kwalifikacją do finału. Przede wszystkim pierwsza osad zaliczyła znakomity finisz i może się już szykować do boju o olimpijską kwalifikację. Teraz przed nami przerwa aż do godziny 17:30. Wtedy odbędą się półfinały. Znamy już godziny startu Polaków. Paweł Kaczmarek popłynie o godzinie 17:40 w K1 na 200 metrów. 22 minuty później na starcie pojawi się duet Korsak / Rosolski. Za jakiś czas wracamy!

Reprezentantki Niemiec - Sarah Bruessler i Melanie Gebhardt wygrywają pierwszy wyścig K2 na 500 metrów. W finale popłyną też reprezentacje Portugalii i Serbii. Te dwie osady dzieliło jedynie 0,05 sekundy. Za chwilę drugi wyścig eliminacyjny z osadami z Danii, Włoch, Szwecji, Rosji, Rumunii i Słowacji.

Teraz krótka przerwa, a o 16:15 ostatnie wyścigi eliminacyjne - K2 500 metrów kobiet, również bez reprezentantek Polski.

No i nie ma Polaków w trójce. Przemysław Korsak i Rafał Rosolski przypływają do mety dopiero na 4. miejscu i będą musieli przedzierać się przez półfinał. W finale osady z Bułgarii, Litwy i Rosji.

Simon Schuldt-Jensen i Morten Graversen w bardzo dobrym stylu wygrywają pierwszy wyścig eliminacyjny K2 na 1000 metrów. W finale wystąpią też osady Serbii i Norwegii. Teraz pora na Polaków, którzy za rywali mają kolejno: Bułgarów, Rosjan, Litwinów, Ukraińców, Belgów i Portugalczyków. Brak awansu do finału byłby przykrą niespodzianką.

Mołdawscy bracia Tarnovschi - Oleg i Serghei najlepsi w drugim wyścigu eliminacyjnym C2 na 1000 metrów mężczyzn. Do finału awansują też osady z Włoch i Słowacji. Teraz przed nami rywalizacja w K2 na 1000 metrów i drugi wyścig powinien nas lekko rozemocjonować, bo na starcie polska osada - Przemysław Korsak i Rafał Rosolski. Awans do finału uzyska najlepsza trójka.

Zacięta walka Węgrów z Białorusinami w pierwszym wyścigu eliminacyjnym C2 na 1000 metrów, ale ostatecznie dość pewnie wygrywają Madziarzy - Balazs Adolf i Daniel Fejes. W finale popłyną jeszcze Białorusini i Francuzi. Teraz pora na drugi wyścig.

A jednak drugi był Polak. Kaczmarek miał świetny finisz, ale i tak skończył 0,5 sekundy za Portugalczykiem. Przed nami kilka minut przerwy, a później rywalizacja w C2 1000 metrów mężczyzn - bez Polaków.

Paweł Kaczmarek w okolicach trzeciego miejsca. Pewnym zwycięzcą okazał się Portugalczyk Kevin Santos, ale za nim trwała zacięta walka o kolejne miejsca. To oznacza, że naszego reprezentanta na wodzie zobaczymy dziś jeszcze raz.

Pierwsze zwycięstwo gospodarzy tego popołudnia. W drugim wyścigu K1 na 200 metrów mężczyzn triumfuje Kolos Czismadia, a za nim przypływa cała zgraja zawodników, którzy powalczą w półfinale. Teraz pora na trzeci wyścig, gdzie czeka nas start Pawła Kaczmarka.

Bardzo zacięta rywalizacja w pierwszym wyścigu męskim, ale najszybszy Litwin Arturas Seja. Jako, że zasady kwalifikacji są takie same, jak u kobiet to tylko on wchodzi bezpośrednio do finału A.

W ostatnim kobiecym wyścigu eliminacyjnym w K1 na 200 metrów tym razem wątpliwości nie zostawia Francesca Genzo, notując czas 40,23. Wygrywa ona z Bułgarką Olimpiyą Dushevą i Madarą Aldiną z Łotwy. Teraz przed nami trochę więcej emocji. W trzecim wyścigu K1 200 metrów mężczyzn wystartuje Paweł Kaczmarek!

W drugim wyścigu rywalki deklasuje Brytyjka Deborah Kerr, która z resztą stawki wygrywa o ponad sekundę i pewnie wchodzi do finału A. Czas 40,24 na razie najlepszy z obu wyścigów.

Natalia Podolskaia wygrywa pierwszy wyścig przed drugą na mecie Moą Wikberg. Bardzo zacięta walka o trzecią lokatę między Vaniną Paoletti i Mią Medved, ale i tak bez względu na miejsce obie powalczą w półfinale. Bezpośrednio w finale A tylko Rosjanka.

Na początek wyścigi kajakarek na 200 metrów. Tu mamy już pewną kwalifikację olimpijską, więc patrzymy na tę rywalizację z trochę większym dystansem.

Za około 5 minut początek sesji popołudniowej rywalizacji w węgierskim Szeged. W sesji, która potrwa do około 18:15 (z krótką przerwą) odbędą się eliminacje w K1 na 200 metrów, C2 i K2 na 1000 metrów mężczyzn oraz K2 500 metrów kobiet. Później czekają nas też półfinały.

Kolejne starty dopiero o 15:00. Paweł Kaczmarek w eliminacjach K1 200 metrów wystartuje o 15:25, natomiast dwójka Przemysław Korsak/Rafał Rosolski wyścig eliminacyjny mają zaplanowany na 15:56. Zapraszamy zatem ponownie za kilkadziesiąt minut.

Litwin Vadim Korobov wygrywa ten półfinał. Awans wywalczyli obok niego Słowak Matej Rusnak i Rumun Constantin Diba.

Jeszcze wracając do Stabno. Nasz zawodnik by myśleć o zajęciu jednego z dwóch czołowych miejsc w jutrzejszym finale musi popłynąć lepiej. O ile o Iskrzycką jesteśmy raczej spokojni, to nasz kajakarz wielkiej mocy nie pokazał. Wszystko rozstrzygnie się jednak jutro.

Na zakończenie półfinał C1 1000 metrów mężczyzn. Tu Polaka nie mamy, bo Tomasz Kaczor szykuje się już do walki o medale w Tokio.

Wygrywa Francuz Guillaume Burger ze sporą przewagą. Polaka mocno przycisnęli pod koniec Bułgar Miroslav Kircher i Brytyjczyk Charles Smith. Do finału wszedł ten pierwszy.

Jest! Drugi Stabno!

Prowadzi Polak po 500 metrach! Ale przewaga minimalna!

Stabno na torze czwartym. Trzymamy kciuki.

Andrea Schera wygrywa pierwszy półfinał. Włoch wyprzedza Norwega Larsa Ulvanga i Słoweńca Josta Zakrajseka. Samakiem obszedł się Ukrainiec Oleksandr Syromiatnykov, który o centymetry przegrał walkę o czołową trójkę.

Teraz dwa wyścigi półfinałowe w K1 mężczyzn. Tu żadnych kalkulacji nie ma. Polska w męskich kajakach nie ma żadnej kwalifikacji, przedostatnia szansa jest właśnie tu, w Szegedzie. Bartosz Stabno pojedzie w drugim półfinale. Do finału awansują czołowe trójki.

Polka była druga, ale trudno oprzeć się wrażeniu, że nie włożyła w wyścig wszystkich sił, nie goniła Contreras. Na walkę na całego przyjdzie czas jutro.

Zgodnie z przewidywaniami Hiszpanka, Norweżka i Polka w finale.

Polka i Hiszpanka wyraźnie z przodu w połowie dystansu

Polka popłynie na szóstym torze, jest jedną z faworytek obok Hiszpanki Isabel Contreras i Norweżki Marii Virik.

Pierwsza trójka z dużą przewagą nad resztą stawki - do finału wchodzą Agata Fantini z Włoch, Anamaria Govarcinovic z Chorwacji i Mariana Petrusova ze Słowacji. No to czas na Justynę Iskrzycką.

Startuje pierwszy wyścig kajakarek na 500 metrów. Do finału wejdą trzy najlepsze.

A jednak Ukrainka Liudmyla Babak o cień lepsza od Serbki Tijany Arsic.

Hiszpanka Maria Corbera wygrywa wyścig w C1. Druga jest Niemka Annika Loske, ale kto trzeci? Fotofinisz zadecyduje.

O 12:10 o finał powalczy Justyna Iskrzycka w K1 na 500 metrów. Formalnie Polska i tak będzie mogła w tej konkurencji wystawić swoją zawodniczkę w Tokio, niezależnie od wyniku w Szegedzie. Taką możliwość dają kwalifikacje wywalczone w pozostałych trzech konkurencjach. Jednak zajęcie jednego z dwóch czołowych miejsc w tej konkurencji pozwoli wysłać do Japonii sześć kajakarek, a nie pięć, co da większe możliwości rotowania składem poszczególnych osad. Tak więc start Iskrzyckiej jest bardzo ważny.

Za 5 minut wznawiamy regaty kwalifikacyjne. Czeka nas sześć wyścigów półfinałowych, w tym dwa z udziałem Polaków. Najpierw jednak ściganie w C1 200 metrów kobiet, w którym mamy już kwalifikację. O trzy wakujące miejsca w finale powalczy sześć kanadyjkarek.

Wyścigi półfinałowe rozpoczną się w samo południe. Justyna Iskrzycka wystartuje o 12:10, a Bartosz Stabno o 12:20. Zapraszamy na chwilę przerwy.

Seghei Tarnovschi z Mołdawii, Maksim Piatrou z Białorusi oraz Ilia Shtokalov w finale na 1000 metrów kanadyjkarzy.

Włoch Carlo Tacchini, Ukrainiec Pavlo Altuhov oraz Węgier Andras Bodonyi w finale.

Tu do finału wchodzą czołowe trójki obu wyścigów.

A teraz dwa biegi w męskim C1 na 1000 metrów. Tu mamy już kwalifikację - Tomasz Kaczor wywalczył ją na mistrzostwach świata zajmując drugie miejsce z Brazylijczykiem Isaqiasem Queirozem. Nasz kanadyjkarz będzie jednym z faworytów w Tokio, jutro pozna kolejnych swoich rywali.

Spokojna wygrana Petersa. Stabno drugi, minimalnie wyprzedza Larsa Ullvanga z Norwegii. Zobaczymy Polaka w półfinale.

W połowie dystansu Stabno drugi, ale ponad 4 sekundy za Belgiem.

Belg Artuur Peters objął prowadzenie i to zdecydowane, reszta stawki chyba oszczędza siły na półfinał.

Serb Bojan Zdelar najlepszy w drugim wyścigu. Już jest w finale. Za kilka chwil wyścig z Polakiem.

"Dróg na igrzyska olimpijskie w Tokio jest więcej, choć wszystko zostało zaplanowane tak, by na Węgrzech być w szczytowej formie. Moim „być albo nie być” będą igrzyska. Jeśli mnie na nich nie będzie, to koniec mojej kariery. Tyle że nie dopuszczam do siebie takich myśli" - tak w wywiadzie dla sportowy24.pl mówił dwa tygodnie temu Stabno - no zobaczymy.

Zacięta walka na finiszu pierwszego wyścigu, wygrywa Duńczyk Rene Poulsen.

Dwa lata temu na mistrzostwach świata na tym samym torze reprezentował nas Rafał Rosolski, któremu niewiele zabrakło do awansu do finału A. W finale B był trzeci, czyli w łącznej klasyfikacji 12. Trudne zadanie przed Stabno, bardzo trudne.

Przed nami trzy wyścigi eliminacyjne kajakarzy na 1000 metrów. W ostatnim zobaczymy Bartosza Stabno. Zasady identyczne jak przed chwilą u pań. Zwycięzcy biegów eliminacyjnych wchodzą do finału, zawodnicy z miejsc 2-7 do półfinałów. W męskich kajakach na razie Polacy nie mają żadnej kwalifikacji, wierzymy, że zmieni się to w Szegedzie.

Dopiero trzecia Iskrzycka, wygrywa z dużą przewagą Joana Vasconcelos z Portugalii. Polkę zobaczymy oczywiście w półfinale za kilkadziesiąt minut.

Czas na wyścig z Justyną Iskrzycką. Nasza kajakarka dwa lata temu na mistrzostwach świata wywalczyła srebro na 1000 metrów, ale nie jest to konkurencja olimpijska. Na olimpijskiej pięćsetce Polce zabrakło bardzo niewiele do awansu do finału A.

Na początku drugie go wyścigu prowadziła Isabel Cotreras. Jednak na finiszu nieznacznie lepsza od Hiszpanki okazała się Niemka Jule Marie Hake i to ona może spokojnie szykować się do jutrzejszego finału.

Zdecydowana wygrana Rosjanki Swietłany Czernigowskiej. Druga Holenderka Anna Mus.

Teraz przed nami trzy wyścigi eliminacyjne w K1 kobiet na 500 metrów. Te nas bardzo interesują, bo w trzecim biegu zobaczymy Justynę Iskrzycką. Konkurencja jest zdecydowanie bardziej liczna niż w C1, więc do finału wchodzą bezpośrednio jedynie triumfatorki wyścigów, a zawodniczki z miejsc od 2 do 7 będą walczyć w półfinałach.

W drugim awans do finału zapewniły sobie Vanesa Tot z Chowracji, Denisa Rahova z Czech oraz Stefanica Ursu z Rumunii.

W pierwszym wyścigu C1 w czołowej trójce Gruzinka Mariami Kerdikashvili, Brytyjka Katie Reid i Francuzka Laura Ruiz.

Rywalizację zaczniemy od sprintu w C1 kobiet, gdzie Polska ma już kwalifikację (wywalczyła ją na mistrzostwach świata w 2019 roku Dorota Borowska). Dwa wyścigi eliminacyjne przed nami, z których pierwsza trójka awansuje do finału, a zawodnicy z miejsc 4-7 do półfinału.

Już za chwilę rozmoczą się regaty. Zasady kwalifikacji są bardzo skomplikowane i będziemy je wyjaśniać na bieżąco, w czasie relacji. Generalnie na tych zawodach rozdane zostaną po 2 kwalifikacje w konkurencjach kajakowych po jednej w C1 i po cztery w C2, ale jest to obwarowane dodatkowymi zasadami - na przykład jeden kraj może wywalczyć tylko dwie kwalifikacje w jednej kategorii (kajak/kanadyjka kobiet/mężczyzn).

Naszą relację rozpoczniemy około 10:00

Bartosz Szafran

Od wielu wielu lat związany ze sportem czynnie jako biegający, zawodowo jako sędzia i medyk oraz hobbystycznie jako piszący wcześniej na ig24, teraz tu. Ponadto wielbiciel dobrych książek, który spróbuje sił w pisaniu o czytaniu.