Kajakarstwo - kw. olimpijskie: wszyscy Polacy z awansem do finału

• Data publikacji: 12.05.2021, 18:13

Na torze w węgierskim Szeged trwają europejskie kwalifikacje w kajakarstwie do Igrzysk Olimpijskich w Tokio. Pierwszego dnia odbyły się wyścigi eliminacyjne oraz półfinały. Wszyscy reprezentanci Polski awansowali do czwartkowych finałów, które zdecydują o awansie na igrzyska.

W Szeged Polacy walczą o awans na igrzyska w czterech konkurencjach. W K1 na 500 metrów kobiet o przepustkę do Tokio rywalizowała Justyna Iskrzycka. W eliminacjach w swoim wyścigu Polka zajęła trzecie miejsce za Joaną Vasconcelos z Portugalii i Marianą Petrusową ze Słowacji. Potem polska kajakarka awansowała do finału, zajmując drugą pozycję w wyścigu 1/2 finału. Przegrała jedynie o niecałą sekundę z Hiszpanką Isabel Contreras.

3. Maria Virik (Norwegia) +4,37

Na dwukrotnie dłuższym dystansie płynął Bartosz Stabno. W wyścigu eliminacyjnym reprezentant Polski finiszował na drugiej pozycji, ponad dwie sekundy za Artuurem Petersem. Belg bezpośrednio awansował do finału, a Stabno kilkadziesiąt minut później rywalizował w półfinale. W tym wyścigu Polak również zajął drugie miejsce i zapewnił sobie udział w jutrzejszym finale.

3. Mirosław Kirczew (Bułgaria) +0,88

Na najkrótszym dystansie wśród kajakarzy, czyli na 200 metrów wystartował Paweł Kaczmarek. W wyścigu eliminacyjnym Polak był blisko bezpośredniego awansu do finału, ale przegrał o ponad pół sekundy z Portugalczykiem Kevinem Santosem. Tym samym Kaczmarek musiał popłynąć w półfinale. W nim dość szczęśliwie zapewnił sobie przepustkę do finału, gdyż finiszował na trzecim miejscu, jedną setną przed Bułgarem Denisławem Cwetanowem, który odpadł z walki o igrzyska.