Droga do Tokio #80: regaty kwalifikacyjne w kajakarskim sprincie [Zapis relacji LIVE]

Droga do Tokio #80: regaty kwalifikacyjne w kajakarskim sprincie [Zapis relacji LIVE]

  • Dodał: Radosław Kępys
  • Data publikacji: 13.05.2021, 09:31

Jubileuszowa "Droga do Tokio" o numerze 80 to drugi dzień europejskich kwalifikacji kajakarskich w Szeged. W grze pięć polskich osad i szansa na tyle olimpijskich przepustek. Zaczynamy o godzinie 11!

 

Plan finałów:

11:00 - C1 200 metrów kobiet
11:07 - K1 500 metrów kobiet (Justyna Iskrzycka - 5. miejsce i brak kwalifikacji)
11:15 - K1 1000 metrów mężczyzn (Bartosz Stabno - 8. miejsce i brak kwalifikacji)
11:24 - C1 1000 metrów mężczyzn
18:32 - K1 200 metrów kobiet
18:39 - K1 200 metrów mężczyzn (Paweł Kaczmarek - 9. miejsce i brak kwalifikacji)
18:46 - C2 1000 metrów mężczyzn 
18:55 - K2 1000 metrów mężczyzn (Przemysław Korsak / Rafał Rosolski - 2. miejsce i brak kwalifikacji)
19:04 - C2 500 metrów kobiet (Magda Stanny / Julia Walczak - 4. miejsce i brak kwalifikacji)
19:12 - K2 500 metrów kobiet

 

Relacja na żywo

To już koniec europejskich kwalifikacji olimpijskich w Szeged. Niestety, nie poszły one po myśli reprezentantów Polski. Nikt nie wywalczył awansu do Tokio. Kajakarze zostaną na Węgrzech, gdzie od piątku do niedzieli rozegrane zostaną zawody Pucharu Świata. Dziękujemy już za relację i zapraszamy do śledzenia naszej strony podczas pucharowych zawodów.

Zwycięstwo niemieckiej dwójki Sarah Bruessler/Melanie Gebhardt i awans na igrzyska.

Wiemy już, że Polacy na europejskich kwalifikacjach nie wywalczą żadnej przepustki na igrzyska olimpijskie. Przed nami ostatni finał - K2 kobiet na 500 metrów.

Magda Stanny i Julia Walczak zajęły czwarte miejsce, więc także nie wywalczyły miejsce dla Polski na igrzyskach. Finał C2 na 500 metrów wygrały Mołdawianki Daniela Cociu/Maria Olarasu oraz Rosjanki Kseniia Kuracz/Anna Kniazewa.

Została nam już ostatnia szansa na wywalczenie awansu podczas kwalifikacji w Szeged. W finale C2 na 500 metrów popłyną Magda Stanny i Julia Walczak. Przepustkę do Tokio zapewniają sobie dwa najlepsze duety.

W końcówce Przemysław Korsak i Rafał Rosolski przyspieszyli, ale przegrali z Węgrami Kornelem Beke i Adamem Wargą. Drugie miejsce nie dało Polakom kwalifikacji olimpijskiej.

Na półmetku prowadzą Węgrzy. Polacy w połowie stawki.

Na tym samym dystansie ścigać się będą teraz kajakarze. Wśród nich Przemysław Korsak i Rafał Rosolski, którzy muszą wygrać ten finał, aby awansować na igrzyska.

W C2 na 1000 metrów awans na igrzyska dla kraju wywalczyły dwie najlepsze osady. Byli to Hiszpanie Cayetano Garcia i Pablo Martinez oraz Węgrzy Balazs Adolf i Daniel Fejes.

Bilans polskich kajakarzy w dzisiejszych finałach w kontekście awansu na igrzyska to 0:3. Czekamy jeszcze na dwie konkurencje z udziałem naszych reprezentantów. Teraz przerwa od emocji związanych z naszymi kajakarzami. W C2 na 1000 metrów mężczyzn Polacy wywalczyli już przepustkę na mistrzostwach świata.

Niestety, Paweł Kaczmarek nie miał szans na wywalczenie kwalifikacji olimpijskiej. Polski kajakarz finiszował na ostatnim, dziewiątym miejscu. Dwa czołowe miejsca dające miejsce na igrzyskach zajęli Rosjanin Ewgienij Łukancow i Łotysz Roberts Akmens.

Triumf Brytyjki Deborah Kerr przed Włoszką Francescą Genzo. Czas na kolejny szybki wyścig, gdyż również na 200 metrów popłyną kajakarze. Będziemy bacznie patrzeć na pierwszy tor, czyli na Pawła Kaczmarka.

Pierwszą konkurencją będzie K2 kobiet na 200 metrów, w której mamy już kwalifikację do Tokio. Dziewięć zawodniczek powalczy o dwie przepustki olimpijskie.

Przed nami ostatnia sesja kwalifikacji olimpijskich w kajakarstwie. Polacy wystartują w trzech konkurencjach. Wcześniej odbyły się wyścigi w parakajakarstwie. W VL3 na 200 metrów Tomasz Moździerski zajął w półfinale trzecie miejsce i awansował do finału. Siódmy w tej rywalizacji był Zbigniew Olizarowicz. Również siódmy, ale w kategorii VL2 na 200 metrów był Jakub Tokarz, który odpadł z rywalizacji.

Ciekwy artykuł dotyczący kwalifikacji olimpijskich został opublikowany na stronie Badminton Europe. Teoretycznie ranking olimpijski zamknięty zostanie za miesiąc, ale już dziś wiemy, że do tego czasu nie będzie turniejów, na których można zdobywac punkty. Tak wiec wtorkowy ranking można uznać za ostateczny. Jeśli chodzi o Polaków, to na jego podstawie po raz pierwszy w historii na igrzyskach miałoby nie być naszych badmintonistów... ale. Wśród singlistek, zajmujących miejsca kwalifikujące, aż trzy nie będa mogły pojechać do Tokio. Po pierwsze Walijka Jordan Hart od kilku miesięcy startuje pod polską flagą, jednak jest nadal obywatelkaą Walii, co uniemożliwia jest start na imprezach mistrzowskich, w tym igrzyskach. Po drugie Holenderka Soraya de Visch Eijberhgen nie wypełniła wewnętrznych holenderskich zasad i nie zostanie potwierdzona przez holenderski komitet olimpijski. Po trzecie Finka Airi Mikkela zakończyła oficjalnie karierę. Tak więc te trzy miejsca będą relokowane i najprawdopodobniej trafią do: Marii Ulitiny z Ukrainy, Kateriny Tomalovej z Czech oraz Wiktorii Dąbczyńskiej. Jest więc ogromna szansa, że choć jedna polska badmintonistka pojedzie na igrzyska. Wiktoria na to jak najbardziej zasłużyła, zrobiła bardzo wiele, by zdobyć kwalifikację normalną drogą, zjeździła dosłownie cały świat w poszukiwaniu punktów rankingowych. Trzymamy kciuki za pozytywną dla niej decyzję MKOl i BWF.

Pozwólcie Państwo na wstawkę z innej dyscypliny, w której rozgrywane są dziś zawody kwalifikacyjne. Także na Wegrzech, dokładnie w Szekesfeherva,r odbywa się finał Pucharu Świata w pięcioboju nowoczesnym, który zaliczany jest do rankingu olimpijskiego, na podstawie którego w czerwcu przyznanych zaostanie siedem przepustek na igrzyska. Do tej pory miejsce zapewniajace kwalifikację zajmowała w nim Anna Maliszewska. dziś jednak słabo zaprezentowała się w rundzie rankingowej w szermierce (bilans 14 wygranych i 21 porażek) i zajmuje na razie 26. miejsce. Kolejne konkurencje zaplanowane są na jutro, wiele może się jeszcze zmienić, ale Polka musi bardzo uważać, by nie wypaść z czołówki rankingu. Wkrótce na plansze wyjdą pięcioboiści, wśród nich Sebastian Stasiak, który ma jeszcze szanse na kwalifikację oraz Łukasz Gutkowski, który jest już pewny startu w Tokio po tym, jak kwalifikację wywalczył na mistrzostwach Europy 2019.

Ukrainiec Pavlo Altukhov zdobywa kolejną kwalifikację olimpijską - w C1 na 1000 metrów, wyprzedzając reprezentantów Rumunii i Włoch. To na razie tyle z Szegedu. Na kolejną porcję emocji wrócimy na Węgry około godziny 18:30.

Wiemy już, że rano nie doczekamy się polskich kwalifikacji olimpijskich. Przed nami jednak jeszcze kończący rywalizację w tej sesji wyścig w C1 1000 metrów mężczyzn, gdzie awansuje tylko zwycięzca.

Nie był to dobry wyścig Stabno. Polak tylko na początku dotrzymywał kroku rywalom, ale później mocno tracił i zajął 8. miejsce. Artuur Peters i Guilhaume Burger na pierwszych dwóch miejscach w wyścigu finałowym i to oni zbierają kwalifikację.

Teraz przed nami finał A w rywalizacji K1 na dystansie 1000 metrów mężczyzn i tutaj o drugą kwalifikację olimpijską w tej konkurencji dla Polski walczy Bartosz Stabno.

Na razie spora liczba kwalifikacji wędruje do Hiszpanii. Drugi wyścig zwycięża Isabel Contreras, a na drugim miejscu kończy Chorwatka - Anamaria Govorcinovic. 5. miejsce dla Justyny Iskrzyckiej i brak kwalifikacji.

W K1 na 500 metrów kobiet - ten wyścig już za chwilę, do zdobycia dwie olimpijskie kwalifikacje, a na starcie Justyna Iskrzycka. Trzymamy kciuki za Polkę!

Zacięta walka do samego końca, ale to jednak Hiszpanka Maria Corbera zdobywa olimpijską przepustkę! Minimalnie wyprzedza ona Gruzinkę i Brytyjkę.

Na początek rywalizacja w C1 kobiet na 200 metrów. Do Tokio pojedzie tylko zwyciężczyni zawodów. Faworytką będzie Gruzinka - Mariami Kerdikaszwili.

Już za dłuższą chwilę początek czwartkowych zmagań. Zanim jednak to, krótki meldunek o rywalizacji parakajakarzy z dzisiejszego poranka. W biegu eliminacyjnym KL1 na 200 metrów Jakub Tokarz zajął 3. miejsce i wszedł do finału. W KL3 mężczyzn na tym samym dystansie do półfinału po zajęciu 4. miejsca w swoim wyścigu awansował Mateusz Surwiło.

Początek rywalizacji w ramach 2. dnia europejskich kwalifikacji olimpijskich o godzinie 11:00. Tego dnia rozstrzygną się losy 16 miejsc kwalifikacyjnych.

Radosław Kępys – Poinformowani.pl

Radosław Kępys

Mam 30 lat. W październiku 2017 roku uzyskałem dyplom magistra Politologii na Wydziale Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Wcześniej od 2015 roku pisałem dla igrzyska24.pl. Odpowiedzialny za biathlon, kajakarstwo, pływanie, siatkówkę i siatkówkę plażową, ale w tym czasie pisałem informacje z bardzo wielu sportów - od lekkiej atletyki po narciarstwo alpejskie. Sport to moja pasja od najmłodszych lat i na zawsze taką pozostanie. Poza nim uwielbiam dobrą literaturę, dobrą muzykę i dobre jedzenie. Interesuje się też historią najnowszą i polityką.