Żeglarstwo - Finn Gold Cup: zakończył się cykl kwalifikacji olimpijskich
Robert Deaves/Sailing Energy

• Dodał: Jakub Łosiak
  • Data publikacji: 13.05.2021, 09:55

Zakończyły się regaty Finn Gold Cup, które były ostatnią szansą na wywalczenie przepustki na igrzyska w klasie Finn, a zarazem zamknięciem kwalifikacji żeglarskich. Na premiowanym miejscu uplasował się Hiszpan Joan Cardona. Polacy zajęli dalsze miejsca.

Regaty miały się składać z pięciu dni wyścigowych, ale pogoda uniemożliwiła przeprowadzenie wyścigów w dwóch dniach. W sumie odbyło się dziewięć wyścigów. Na starcie mieliśmy dwóch naszych reprezentantów: Piotra Kulę i Łukasza Lesińskiego. Stawką było nie tylko zwycięstwo w regatach, ale też ostatnia kwalifikacja olimpijska.

Najlepszy okazał się Nowozelandczyk Andy Maloney, który tylko dwa razy finiszował poza czołową dziesiątką. Siedem punktów stracił do niego Hiszpan Joan Cardona, ale dużo bardziej niż z drugiego miejsca cieszył się z kwalifikacji olimpijskiej. Podium uzupełnił drugi z Nowozelandczyków Josh Junior, który stracił do swojego rodaka dziesięć punktów. Piotr Kula rozpoczął regaty od 12. miejsca. Potem przeplatał przyzwoite starty ze słabymi, kończąc wyścigi w drugiej lub czwartej dziesiątce. Raz zameldował się nawet na ósmym miejscu. Wystarczyło to do 24. pozycji w generalce. Łukasz Lesiński zajął 35. miejsce.

Komisja Trójstronna przyzna jeszcze po dwa miejsca startowe na igrzyskach w klasach Laser Standard i Laser Radial. Dla klasy Finn igrzyska w Tokio mają być ostatnimi. Ta konkurencja żeglarska nie znalazła się w programie igrzysk w Paryżu. Finn Gold Cup zakończył długi etap kwalifikacji olimpijskich, które rozpoczęły się w sierpniu 2018 roku. Polska wywalczyła prawo startu w sześciu konkurencjach: RS:X kobiet i mężczyzn, 49er, 49erFX, Laser Radial i 470 kobiet.