Skoki do wody - ME: piąte miejsce Polaków w skokach synchronicznych
Martin Rulsch, Wikimedia Commons, CC BY-SA 4.0

• Dodał: Kacper Tyczewski
  • Data publikacji: 13.05.2021, 22:07

W Budapeszcie na dobre rozkręciły się mistrzostwa Europy w skokach do wody. Dziś zostały rozdane pierwsze medale w konkurencjach olimpijskich. Andrzej Rzeszutek i Kacper Lesiak zajęli piąte miejsce w skokach synchronicznych na trampolinie trzymetrowej.

Pierwszą olimpijską konkurencją na mistrzostwach były skoki synchroniczne mężczyzn z trampoliny trzymetrowej. W zawodach wystąpili Andrzej Rzeszutek oraz Kacper Lesiak. Polacy zaprezentowali między innymi 3 1/2 salta w przód w pozycji łamanej oraz 2 1/2 salta w przód z 2 śrubami w pozycji łamanej. Ostatecznie dało to naszym reprezentantom bardzo dobrą piątą pozycję. Jednak do medalu zabrakło im ponad 40 punktów. Złoty krążek zdobyli Patrick Hausding i Lars Rudiger. Niemcy zapewnili sobie pierwszą lokatę wykonując 4 1/2 salta w przód w pozycji kucznej. Walka o srebro odbyła się pomiędzy rosyjską parą Evgenii Kuznetsov/Nikita Shleikher a ukraińskimi zawodnikami Oleksandr Gorshkovozov/Oleg Kolodiy. Zwycięską ręką z tego pojedynku wyszli Rosjanie, którzy Ukraińców wyprzedzili o 5.55 punktu.

Dziś rozegrano także finał konkursu kobiet na wieży dziesięciometrowej. Pierwsze miejsce zajęła Anna Konanykhina. Rosjanka w swoim próbach zaprezentowała między innymi 3 1/2 salta w przód w pozycji łamanej oraz w swoim ostatnim skoku 2 1/2 salta w tył z 1 1/2 śruby w pozycji łamanej. Srebrny medal zdobyła jej rodaczka Juliia Timoshinina. Na ostatnim miejscu na podium uplasowało się Andre Spendolini-Sirieix. W zawodach wystartowała jedna nasza reprezentantka - Dominika Mirowska. Niestety Polka nie zaprezentowała się z najlepszej strony i odpadła w eliminacjach zajmując 19. miejsce.

W poprzednich dniach imprezy zostały rozegrane nieolimpijskie konkurencje w skokach do wody. Już pierwszego wieczora odbyły się zawody drużyn mieszanych, które były rozgrywane na trampolinie trzymetrowej jak i wieży dziesięciometrowej. Najlepsi w nich okazali się Rosjanie, którym złoto zapewnili Ekaterina Beliaeva i Viktor Minibaev wykonując 3 1/2 salta delfina w pozycji kucznej. Próba ta pozwoliła im na ostatniej prostej wyprzedzić o 3,80 punktu włoski zespół, gdzie wystąpili Chiara Pellacani, Andreas Sargent Larsen, Sarah Jodoin di Maria oraz Riccardo Giovannini. Najniższy stopień podium zajęli za to Niemcy z Tiną Punzel na czele.

Następnego dnia rozegrano konkurs par mieszanych na wieży dziesięciometrowej. W rywalizacji wzięło udział pięć zespołów, a najlepsi okazali się Kseniia Bailo i Oleksii Sereda. Na drugiej pozycji ze stratą blisko dwudziestu punktów uplasowała się para brytyjska, a brązowy medal zdobyli Rosjanie. Tego samego dnia odbył się także finał kobiet na trampolinie jednometrowej. Złoty medal w ostatnim skoku wyrwała Elena Bertocchi, wykonując 1 1/2 salta Auerbacha z 1 1/2 śruby w pozycji dowolnej. Drugim miejscem musiała zadowolić się Szwajcarka Michelle Heimberg, która w wieńczącej próbie zaprezentowała ten sam skok, ale wykonany gorzej. W tej konkurencji bardzo blisko było do zobaczenia włoskiego dubletu, lecz Chiarze Pellacani zabrakło 1,40 punktu do drugiej lokaty. Jedyna Polka w stawce Kaja Skrzek odpadła w eliminacjach, w których zajęła 17. pozycję.

Ostatnimi konkurencjami nieolimpijskimi były zawody par mieszanych na trampolinie trzymetrowej oraz indywidualnych mężczyzn trampolinie jednometrowej. W pierwszym konkursie ze złotem z Budapesztu będzie mogła wyjechać włoska para Chiara Pellacani/Matteo Santoro. Srebrny medal zdobyli Niemcy, a na najniższym stopniu podium zameldowali się Rosjanie. Podczas zawodów mężczyzn na trampolinie mogliśmy pierwszy raz oglądać Polaka w finale. Andrzej Rzeszutek dzięki niezłym próbom zajął ostatecznie 10. miejsce. 28-latek miał szansę nawet na wyższą pozycję, ale w ostatniej próbie zaprezentował 2 1/2 salta w przód z 1 śrubą w pozycji łamanej, które zostało źle ocenione przez sędziów. Pierwsze miejsce zajął Patrick Hausding, który o ponad dwadzieścia punktów wyprzedził Jacka Laughera. Za to brązowy medal zdobył Giovanni Tocci.