Puchar Niemiec: BVB rozgromiła RB Lipsk w finale!

• Data publikacji: 13.05.2021, 22:40

W czwartek, 13 maja, na Olympiastadion w Berlinie rozegrano finał Pucharu Niemiec. Zmierzyły się w nim drużyny RB Lipsk i Borussi Dortmund. Lepsi okazali się piłkarze z Dortmundu, którzy wygrali 4:1. Bramki dla BVB zdobywali dwukrotnie Erling Haaland i dwukrotnie Jadon Sancho. W barwach Borussii całe spotkanie rozegrał Łukasz Piszczek.

Dla formalnych gospodarzy dzisiejszego pojedynku był drugim finałem Pucharu Niemiec w historii. W 2019 roku walczyli w finale z Bayernem Monachium. Wówczas lepsi okazali się Bawarczycy, którzy wygrali 3:0. Dwie bramki dla Bayernu zdobył Robert Lewandowski. Natomiast Borussia Dortmund w finale DFB Pokal zagrała po raz dziewiąty. Wcześniej BVB wygrywała ten puchar czterokrotnie, w 1965, 1989, 2012 i 2017 roku. Warto dodać, że w 2012 roku, kiedy to dortmundczycy w finale mierzyli się z... Bayernem Monachium, ich barwy reprezentował jeszcze Lewandowski. "Lewy" we wspomnianym meczu, który zakończył się wynikiem 5:2, zdobył hat-tricka i poprowadził Borussię do triumfu.

Spotkanie fantastycznie zaczęło się dla Borussii. Już w 5. minucie Mahmoud Dahoud (BVB) zagrał do Jadona Sancho (BVB), a ten przyjął piłkę, a następnie uderzył z granicy pola karnego w prawą stronę bramki, a futbolówka wpadła do siatki. Tym samym Anglik otworzył wynik czwartkowego spotkania. W kolejnych minutach więcej przy piłce byli podopieczni Juliana Nagelsmanna, ale nie potrafili realnie zagrozić bramce formalnych gości. W 28. minucie Marco Reus (BVB) odegrał do Erlinga Haalanda (BVB), który najpierw minął Daytona Upamecano (Lipsk), a następnie technicznym strzałem pokonał Petera Gulacsiego (Lipsk) i podwyższył prowadzenie dortmundczyków na 2:0.

Po dziesięciu minutach swoją okazję mieli lipszczanie. Alexander Sorloth (Lipsk) dostał podanie, miał chwilę na opanowanie piłki, ale jego uderzenie z krawędzi pola karnego uderzyło jedynie w boczną siatkę bramki strzeżonej przez Romana Burkiego (BVB). Tuż przed gwizdkiem kończącym pierwszą połowę Sancho otrzymał piękne podanie od Haalanda, wbiegł w pole karne i pokonał Gulacsiego. Chwilę później radość Borussi została na chwilę wstrzymana, gdyż sędzia Felix Brych udał się obejrzeć powtórki, używając systemu VAR. Ostatecznie arbiter uznał bramkę i BVB zeszła na przerwę prowadząc 3:0.

W drugiej połowie zdecydowanie więcej przy piłce byli lipszczanie, jednak Borussia grała bardzo dobrze w defensywie i nie pozwalała rywalom na stworzenie groźnej sytuacji. Najwięcej świeżości w grze RB Lipska wprowadził Yussuf Poulsen (Lipsk), który pojawił się na boisku w 46. minucie. Duńczyk miał nawet swoją szansę w 58. minucie meczu, ale jego strzał przytomnie zablokował Dahoud. W 66. minucie z kontrą wyszli podopieczni Edina Terzica (BVB), a Thorgan Hazard (BVB) miał świetną pozycję do strzelenia gola z trzech metrów, ale piłka przeleciała obok bramki.

W 71. minucie w końcu trafili piłkarze z Lipska. Dani Olmo (Lipsk) przejął piłkę przed polem karnym BVB, huknął na bramkę i pokonał Burkiego, gdyż piłka wpadła do siatki tuż przy lewym słupku. Po tej bramce podopieczni Juliana Nagelsmanna wyraźnie nabrali wiatru w żagle i z całych sił starali się zdobyć bramkę kontaktową. Zapędy lipszczan skutecznie ochłodził Haaland. Młody Norweg dostał piłkę przed polem karnym od Sancho i pokonał Gulacsiego strzałem w sam środek bramki, czym ustalił wynik tego spotkania.

Dzięki czwartkowej wygranej Borussia Dortmund po raz piąty w swojej historii wygrała Puchar Niemiec. Warto również dodać, że Łukasz Piszczek zdobył swoje siódme trofeum z BVB (3x Puchar Niemiec, 2x Mistrzostwo Niemiec i 2x Superpuchar Niemiec).

RB Lipsk - Borussia Dortmund 1:4 (0:3)

Bramki: 71' Olmo - 5', 45+2' Sancho, 28', 88' Haaland

Lipsk: Gulacsi - Halstenberg, Upamecano, Klosterman - Kampl (62' Forsberg) - Sabitzer, Haidara (70' Henrichs), Olmo, Mukiele (62' Laimer) - Hwang (46' Nkunku), Sorloth (46' Poulsen)
BVB: Burki - Guerreiro, Hummels, Akanji, Piszczek - Can, Bellingham (46' Hazard) - Sancho (89' Meunier), Dahoud (74' Delaney) , Reus (90+2' Brandt) - Haaland (90+2' Reyna)

Żółte kartki:  45+3' Upamecano, 82' Olmo - 15' Can, 25' Bellingham, 50' Dahoud, 82' Sancho, 90' Hummels

Sędzia: Felix Brych