Droga do Tokio #81: regaty kwalifikacyjne w wioślarstwie - dzień 1. [ZAPIS LIVE]
J.Kowacic/PZTW

Droga do Tokio #81: regaty kwalifikacyjne w wioślarstwie - dzień 1. [ZAPIS LIVE]

  • Dodał: Jakub Łosiak
  • Data publikacji: 15.05.2021, 13:50

Sześć polskich osad jest już pewnych startu na igrzyskach w Tokio. Od soboty do poniedziałku o kwalifikację olimpijską powalczą trzy kolejne: dwójka podwójna wagi lekkiej kobiet, dwójka bez sternika mężczyzn i skiffista Natan Węgrzycki-Szymczyk. Zapraszamy na relację live!

 

STARTY POLAKÓW

 

10:21 - dwójka bez sternika mężczyzn - eliminacje - Łukasz Posyłajka, Damian Józefowicz - drugie miejsce i awans do półfinału

12:14 - jedynka mężczyzn - eliminacje - Natan Węgrzycki-Szymczyk - pierwsze miejsce i awans do półfinału

12:28 - dwójka podwójna wagi lekkiej - eliminacje - Weronika Deresz, Jaclyn Stelmaszyk - drugie miejsce i awans do półfinału

 

 

Relacja na żywo

Polacy zgodnie z oczekiwaniami awansowali do półfinałów swoich konkurencji. Ich kolejne starty odbędą się jutro. Na dziś kończymy naszą relację i zapraszamy na jutro.

W rywalizacji ósemek wśród kobiet wyścig treningowy wygrały Chinki, a wśród panów najlepsi byli Nowozelandczycy.

O dwie przepustki w czwórce podwójnej kobiet walczą cztery osady. W wyścigu treningowym najlepsze były Australijki przed Norweżkami.

Rosjanie i Estończycy z bezpośrednim awansem do finału w czwórce podwójnej mężczyzn.

W dwójce podwójnej wagi lekkiej mężczyzn do półfinałów wchodzą: Czesi, Chińczycy, Francuzi, Australijczycy, Kanadyjczycy i Szwajcarzy.

Osady pewne startu w półfinale dwójki podwójnej wagi lekkiej kobiet to: Szwajcarki, Dunki, zawodniczki z RPA, Amerykanki, Polki, Chinki, Irlandki, Australijki i Hiszpanki.

Nasi reprezentanci w komplecie zakwalifikowali się do jutrzejszych półfinałów. Dziś mają już wolne, gdyż nie muszą walczyć w repasażach. Przed nami jeszcze rywalizacja w dwójce podwójnej wagi lekkiej mężczyzn, czwórkach podwójnych i ósemkach.

Polki finiszowały na drugiej pozycji za Amerykankami i rzecz jasna popłyną w jutrzejszym półfinale.

Już za chwilę, w drugim wyścigu zobaczymy naszą dwójkę podwójną wagi lekkiej pań. Weronika Deresz i Jaclyn Stelmaszyk muszą znaleźć się w pierwszej trójce by wywalczyć awans do półfinału.

Plan wykonany. Natan Węgrzycki-Szymczyk zostawił rywali daleko w tyle, wygrał swój wyścig i awansował do półfinału.

Awans do półfinału wywalczyli już Rosjanin, Białorusin i Kanadyjczyk. Teraz wyścig Natana Węgrzyckiego-Szymczyka.

W jedynkach kobiet Japonka, Niemka, Białorusinka i Greczynka zapewniły sobie występ w finale. Za chwilę start panów. W czwartym wyścigu zobaczymy Natana Węgrzyckiego-Szymczyka. Zwycięstwo daje bezpośredni awans do półfinału.

W rywalizacji czwórek męskich na stracie stanęło więcej osad, więc można było wywalczyć kwalifikację do półfinałów. W nich znaleźli się: Białorusini, Litwini, Ukraińcy, Kanadyjczycy, Austriacy, Chorwaci, Francuzi, Niemcy i osada z RPA.

Włoszki i Irlandki są pewne udziału w finale konkurencji czwórek bez sternika.

Czesi, Włosi, Amerykanie, Rosjanie, Belgowie, Ukraińcy, Hiszpanie, Australijczycy i Norwegowie awansowali do półfinałów w dwójce podwójnej mężczyzn. Teraz do rywalizacji przystąpią czwórki bez sternika kobiet, a następnie mężczyzn.

Poza Polakami i Brytyjczykami w półfinale dwójki bez sternika zameldowali się: Duńczycy, Amerykanie, Chilijczycy, Chińczycy, Holendrzy, Niemcy i Słoweńcy.

Kolejną konkurencją jest dwójka podwójna mężczyzn. Zasady kwalifikacji są takie same jak w dwójce bez sternika. Trzy pierwsze osady awansują do półfinału, pozostali do repasażów.

Łukasz Posyłajka i Damian Józefowicz przez pewien czas płynęli na ostatniej pozycji, ale dobrze finiszowali, zajmując drugie miejsce i awansowali do półfinału. Wygrali Brytyjczycy Harry Glenister i Morgan Bolding.

Na starcie mamy już nasza dwójkę bez sternika. Polacy mają za zadanie znaleźć się w pierwszej trójce, która awansuje do półfinałów. Nie powinno być to trudne, gdyż wystarczy wyprzedzić jedną osadę.

Rosjanki i Dunki w konkurencji dwójki bez sternika wywalczyły bezpośredni awans do finału. Pozostałe osady będą musiały zmagać się w repasażach.

Prawie we wszystkich konkurencjach do wywalczenia są po dwie przepustki. Prawie, bo w damskiej dwójce podwójnej wagi lekkiej walka toczy się o trzy miejsca.

Na stracie dziś zobaczymy trzy polskie osady. Jako pierwsi zaprezentują się Łukasz Posyłajka i Damian Józefowicz w dwójce bez sternika mężczyzn. Potem do rywalizacji przystąpi skiffista Natan Wegrzycki-Szymczyk, a na koniec wystartują Weronika Deresz i Jaclyn Stelmaszyk w dwójce podwójnej wagi lekkiej.

W pierwszym dniu zmagań w Lucernie odbędą się wyścigi eliminacyjne, a po południu wyścigi repasażowe. Pierwszą konkurencją będzie dwójka bez sternika kobiet.

Na relację z regat w Lucernie zapraszamy o godzinie 10:00.