Kajakarstwo - PŚ: dwa medale polskich kajakarek

• Data publikacji: 15.05.2021, 13:18

W węgierskim Szeged odbyły się pierwsze w tym sezonie finały Pucharu Świata w kajakarskim sprincie. Dzisiaj polskie kajakarki zdobyły dwa srebrne medale - Marta Walczykiewicz na dystansie 200 metrów, a Justyna Iskrzycka/Helena Wiśniewska na 500 metrów.

Pierwszy medal dla Polski na Pucharze Świata zdobyła Marta Walczykiewicz. W półfinale wicemistrzyni olimpijska popłynęła nieco zachowawczo, zajmując trzecie miejsce za Emmą Jorgensen i Anną Karasz. Trzecie miejsce dało Walczykiewicz miejsce w finale, tuż za nią uplasowała się Karolina Naja. Druga z Polek w finale B finiszowała na piątym miejscu. Marta Walczykiewicz w finale A wystartowała z pierwszego toru i tutaj zaprezentowała pełnię możliwości, zajmując drugą pozycję. Reprezentantkę naszego kraju wyprzedziła jedynie Dunka Jorgensen.

Finał K1 200 metrów kobiet:

1. Emma Aastrand Jorgensen (Dania) 41,10
2. Marta Walczykiewicz +0,63
3. Deborah Kerr (Wielka Brytania) +0,71

Dużo bardziej wyrównany był finał panów w tej konkurencji. Aż czterech kajakarzy zmieściło się w jednej dziesiątej sekundy. Triumfował Liam Heath z Wielkiej Brytanii. Słabo w półfinałach popłynęli reprezentanci Polski, którzy ostatecznie znaleźli się w finale C. Jakub Stępun zajął drugie miejsce, a Paweł Kaczmarek był czwarty.

Drugi medal dla naszego kraju podczas dzisiejszych zawodów zdobyły Justyna Iskrzycka i Helena Wiśniewska. W finale w K2 na dystansie 500 metrów Polki przegrały tylko z Niemkami - Sabriną Hering-Pradler i Tiną Dietze. Straciły do nich sekundę i 27 setnych. Druga z polskich dwójek, Dominika Putto/Katarzyna Kołodziejczyk finiszowały na siódmej pozycji.

Finał K2 500 metrów kobiet:

1. Sabrina Hering-Pradler/Tina Dietze (Niemcy) 1:43,71
2. Justyna Iskrzycka/Helena Wiśniewska +1,27
3. Spela Ponomarenko Janic/Anja Osterman (Słowenia) +1,43
...
7. Dominika Putto/Katarzyna Kołodziejczyk +4,56

Na medal na 200 metrów, ale w rywalizacji kanadyjkarek liczyła Dorota Borowska. Polka pewnie wygrała swój półfinał. W nim piąta była Karolina Szperkiewicz. Na tym samym miejscu uplasowała się w finale B. Jedną z faworytek finału A była Borowska. Nasza zawodniczka nieco została po starcie. Potem zbliżała się do rywalek, ale wystarczyło to jedynie na czwarte miejsce. Do zwyciężczyni, Nevin Harrison straciła 68 setnych.

Finał C1 200 metrów kobiet:

1. Nevin Harrison (Stany Zjednoczone) 47,59
2. Yarisledis Cirilo Duboys (Kuba) +0,29
3. Liudmyła Luzan (Ukraina) +0,32
4. Dorota Borowska +0,68

Filip Weckwert/Wiktor Żarski zajęli siódme miejsce w finale K2 na 500 metrów i odpadli z rywalizacji. W całych zawodach triumfowali Hiszpanie Marcus Walz przed Białorusinami i Ukraińcami. W finale B w kajakach na 1000 metrów Bartosz Stabno, który w ostatnich dniach nie zdołał wywalczyć kwalifikacji olimpijskiej, zajął trzecie miejsce. W finale C Michał Bil był siódmy. W całych zmaganiach triumfował Niemiec Jacob Schopf.

W C1 na 1000 metrów niespodziewanie lepszym z Polaków był Mateusz Kamiński i to on ma pojechać na igrzyska do Tokio, a nie Tomasz Kaczor, który wywalczył miejsce dla kraju, zdobywając srebrny medal mistrzostw świata. Kaczor popłynął zaledwie w finale B, w którym był czwarty. W wyścigu medalowym Kamiński finiszował na przedostatnim, ósmym miejscu. Zdecydowanie wygrał Niemiec Conrad-Robin Scheibner, który prowadził od startu do mety.

Finał C1 1000 metrów mężczyzn:

1. Conrad-Robin Scheibner (Niemcy) 3:58,49
2. Isaquias Querioz dos Santos (Brazylia) +2,00
3. Martin Fuksa (Czechy) +2,66
...
8. Mateusz Kamiński +11,28

Następnie do rywalizacji na kilometr przystąpiły kajakarki. W finale oglądaliśmy dwie nasze reprezentantki. Polki wpłynęły na linię mety praktycznie z tym samym czasem, ale niestety ze stratą ponad dziesięciu sekund. Adrianna Kąkol zajął szóste miejsce, a Małgorzata Puławska uplasowała się tuż za nią. Dwa medale - złoty Ernese Kohalmi i brązowy Olga Bako - zdobyły reprezentantki gospodarzy. Rozdzieliła je Norweżka Maria Wirik.

7. Małgorzata Puławska +10,43

Bardzo blisko zdobycia medalu w C1 na 500 metrów były Magda Stanny oraz Katarzyna Szperkiewicz. Polki długo płynęły na drugiej i trzeciej pozycji za Liudmyłą Luzan. Niestety, w samej końcówce zostały wyprzedzone przez Anastazję Czetwerikową i Giadę Bragato. Ostatecznie Szperkiewicz była czwarta, a Stanny piąta.

Finał C1 500 metrów kobiet:

1. Liudmyła Luzan (Ukraina) 2:09,40
2. Anastazja Czetwerikowa (Ukraina) +3,75
3. Giada Bragato (Węgry) +5,82
4. Katarzyna Szperkiewicz +6,91
5. Magda Stanny +7,16

Trzecie miejsce, ale w finale B w C2 na 500 metrów wywalczyli Dominik Nowacki i Łukasz Witkowski. Polacy finiszowali za Białorusinami i Litwinami. Złoty medal wywalczyli Hiszpanie - Cayetano Garcia i Pablo Martinez. Ostatnim finałem dnia był wyścig panów w kajakach na 500 metrów. Wygrał Bence Nadas przed Rene Poulsenem i Victorem Aasmulem. Sławomir Witczak zajął 9. miejsce.

Finał K1 500 metrów mężczyzn:

1. Bence Nadas (Węgry) 1:43,34
2. Rene Holten Poulsen (Dania) +0,02
3. Victor Gairy Aasmul (Dania) +0,55
...
9. Sławomir Witczak +4,03

Dzisiaj odbyły się także trzy finały w parakajakarstwie. Najlepiej z naszych reprezentantów zaprezentowała się Katarzyna Kozikowska. W KL3 na dystansie 200 metrów zajęła trzecie miejsce za Brytyjką Laurą Sugar i Francuzką Neilą Barbosą. W kategorii KL2 na czwartej pozycji finiszowała Kamila Kubas, ale jej strata do trzeciej Ukrainki Natalii Lahutenko wyniosła aż trzy sekundy. W KL1 na 200 metrów mężczyzn Jakub Tokarz był szósty. Triumfował reprezentant gospodarzy, Peter Pal Kiss.

6. Jakub Tokarz +5,04

W sesji popołudniowej rozegrano wyścigi, na których można było wywalczyć przepustkę do jutrzejszych finałów. Warto zwrócić uwagę na wyniki polskich kanadyjkarek w dwójkach na 500 metrów, czyli konkurencji olimpijskiej. Pierwszy półfinał wygrały Sylwia Szczerbińska i Aleksandra Jacewicz, a trzecie były Magda Stanny i Julia Walczak. Obydwa duety awansowały do finału. W K1 na 500 metrów Anna Puławska pewnie wygrała swój półfinał i jutro powalczy o medal. Dominika Putto finiszowała na ósmym miejscu w swoim półfinale i popłynie w finale C.

W K2 na 1000 metrów Filip Weckwert/Wiktor Żarski w 1/2 finału zajęli szóste miejsce i czeka ich start w finale B. W wyścigu medalowym C2 na 1000 metrów zobaczymy Wiktora Glazunowa i Tomasza Barniaka, którzy byli na trzeciej pozycji w półfinale. W K2 na 200 metrów pań do finału A awansowała tylko jedna polska dwójka - Martyna Klatt i Sandra Ostrowska, które były trzecie w drugim półfinale. W pierwszym Małgorzata Puławska i Julia Olszewska finiszowały na szóstej pozycji. Kolejną konkurencją były C2 na 200 metrów i tutaj Sylwia Szczerbińska/Aleksandra Jacewicz oraz Magda Stanny/Julia Walczak, podobnie jak na dłuższym dystansie, zapewniły sobie miejsce w finale. W eliminacjach zajęły trzecie miejsca.

W półfinale na 500 metrów popłyną dwie polskie czwórki kajakowe, które zajęły szóste miejsca w eliminacjach: Jakub Michalski, Wojciech Tracz, Bartosz Grabowski i Sławomir Witczak oraz Ksawery Hajdamowicz, Piotr Morawski, Filip Weckwert i Wiktor Żarski. W tej samej konkurencji kobiet trzecie pozycje dające miejsce w finale zajęły: Martyna Klatt, Sandra Ostrowska, Klaudia Cyrulewska i Julia Olszewska oraz Karolina Naja, Anna Puławska, Helena Wiśniewska i Katarzyna Kołodziejczyk.