Kolarstwo górskie - PŚ: fantastyczna Lecomte, 24. miejsce Włoszczowskiej
Sumpu/Wikimedia Commons/CC BY-SA 4.0

• Dodał: Kacper Tyczewski
  • Data publikacji: 16.05.2021, 13:17

W Nowym Mieście na Morawach odbyły się kolejne zawody Pucharu Świata w olimpijskiej odmianie cross-country. Po zeszłotygodniowej wygranej w Albstadt w wyścigu elity kobiet znów najlepsza była Loana Lecomte. 24. miejsce zajęła Maja Włoszczowska. Wśród mężczyzn bardzo dobrze spisał się Bartłomiej Wawak, który zakończył zawody na 12. pozycji.

Już na startowym okrążeniu w wyścigu kobiet od czołówki oderwała się Loana Lecomte, która po pierwszym kółku miała pół minuty przewagi nad Haley Batten. Amerykankę po słabszym starcie starała się dogonić mistrzyni świata Pauline Ferrand Prevot oraz jadąca tuż za nią Cate Kourtney. Na swoje nieszczęście Kourtney uszkodziła rower na drugiej pętli, czym pozbawiła się szansy na dobry wynik. Chwilę później do Batten dojechała Ferrand Prevot oraz Rebecca Mcconnell. Wkrótce potem Australijka zostawiła z tyłu obie zawodniczki. W dalszej części rywalizacji Lecomte wciąż powiększała przewagę i wjeżdżając na przedostatnią pętlę miała już ponad minutę zapasu nad Mcconnell. W ostatecznym rozrachunku pewny triumf odniosła Lecomte. Za to ostatnią rundę fantastycznie przejechała Haley Batten, która wyprzedziła Mcconnell i zajęła drugą pozycję, a ostatnie miejsce na podium przypadło Australijce. Najlepszą z naszych reprezentantek była Maja Włoszczowska. Polka uplasowała się na 24. lokacie. Katarzyna Solus-Miśkowicz była 36., Gabriela Wojtyła 60., Klaudia Czabok 67., Paula Gorycka 77., a Barbara Borowiecka 81.

81. Barbara Borowiecka (Polska)

W wyścigu mężczyzn od początku mocne tempo nadał Mathieu van der Poel, a chwilę po skończeniu okrążenia startowego zaatakował. Jego szarżę wytrzymał tylko Thomas Pidcock i ci dwaj kolarze we dwójkę oderwali się od reszty stawki. Na trzecim kółku van der Poel nagle zaczął tracić dystans do Brytyjczyka, przez co chwilę później musiał już odrabiać do niego pół minuty, a potem Holendra dogonił Mathias Flueckiger. W czasie, gdy Pidcock pewnie zmierzał po zwycięstwo za nim trwała walka o drugie miejsce. Decydująca dla jego losów okazała się przedostatnia runda. Wtedy atak przeprowadził van der Poel, któremu udało się zyskać około dziesięciu sekund przewagi nad Flueckigerem. Ostatecznie jako pierwszy do mety dojechał Pidcock. Za nim z minutową stratą zameldował się van der Poel, a najniższy stopień podium zajął Flueckiger. Najwyżej sklasyfikowanym Polakiem był Bartłomiej Wawak, który zajął bardzo dobre 12. miejsce. Krzysztof Łukasik uplasował się na 69. pozycji, Filip Helta był 87., a Karol Ostaszewski 118.

118. Karol Ostaszewski (Polska)

Dzień wcześniej odbyły się zmagania zawodników do lat 23. Wśród mężczyzn najlepszy okazał się Carter Woods. Kanadyjczyk o blisko minutę był szybszy od drugiego Riley'a Amosa. Podium uzupełnił Alexandre Balmer. Najwyżej sklasyfikowanym Polakiem był Stanisław Nowak, który był 61. Konrad Czabok sklasyfikowany został na 73. miejscu, Szymon Pomina zakończył wyścig na 82. miejscu, a Jarosław Żur był 106. Z kolei w wyścigu kobiet triumfowała Mona Mitterwallner. Austriaczka na ostatniej prostej okazała się lepsza od Caroline Bohe. Na trzeciej pozycji rywalizację zakończyła Kata Blanka Vas. Niezła 15. lokatę zajęła Matylda Szczecińska. Milena Drelak uplasowała się na 41. miejscu, a Julia Zięba była 52. Najniżej spośród naszych reprezentantek sklasyfikowana była Patrycja Zawierta, która zajęła 63. pozycję.