Kajakarstwo - PŚ: brąz Anny Puławskiej ostatniego dnia

• Dodał: Radosław Kępys
  • Data publikacji: 16.05.2021, 13:25

Anna Puławska z brązowym medalem w rywalizacji K1 na 500 metrów kobiet. Znakomity start Polki to jedyne podium w sesji porannej ostatniego dnia pierwszych zawodów kajakarskiego Pucharu Świata w 2021 roku, który odbywa się w Szeged.

Poranna rywalizacja w Szeged rozpoczęła się od rywalizacji półfinałowej oraz finałów niższej rangi. Przez pierwsze kilka wyścigów Polacy nie błysnęli. Awans do finału B zanotowały dwie czwórki męskie na 500 metrów. Tam trzecie miejsce zajęli Jakub Michalski, Wojciech Tracz, Bartosz Grabowski i Sławomir Witczak. 7. miejsce w finale B w K2 na 1000 metrów zajęła z kolei dwójka Filip Weckwert i Wiktor Żarski. W K2 200 metrów kobiet do finału nie awansowały Małgorzata Puławska i Julia Olszewska.

Prawdziwe emocje zaczęły się jednak dla nas około godziny 11:30, gdy rozpoczęła się sesja finałów A. W C2 na 500 metrów kobiet niezły start i początek dystansu zaliczyła dwójka Magda Stanny i Julia Walczak, ale w końcówce polska osada osłabła i skończyła na 7. miejscu. Jedną lokatę dalej uplasowały się Sylwia Szczerbińska i Aleksandra Jacewicz.  Zwyciężyły Ukrainki – Liudmyła Luzan i Anastasiia Chetverikova.

Zdecydowanie lepsze humory przyszły nam po kolejnym finale – w K1 na 500 metrów kobiet fenomenalnie spisała się Anna Puławska, która po bardzo spokojnym początku po połowie dystansu plasowała się poza podium, ale znakomitą kontrą w końcówce pokonała kilka rywalek i przegrała tylko z Serbką Milicą Novaković oraz Ukrainką Mariyą Povkh.

Blisko podium uplasowali się za to przygotowujący się do startu na Igrzyskach Olimpijskich w Tokio Wiktor Głazunow i Tomasz Barniak. W rywalizacji kanadyjkarzy w dwójkach na 1000 metrów nasza osada świetnie rozpoczęła finał, plasując się w okolicach prowadzenia lub 2. miejsca. Później jednak Polacy osłabli i dali się wyprzedzić na mecie osadom Niemiec, Kuby, Brazylii i Czech, co pozwoliło skończyć naszym reprezentantom na 5. miejscu.

Słabiej poszło naszym reprezentantkom w finałach A najszybszych wyścigów dwójek na 200 metrów. Kajakarki – Martyna Klatt i Sandra Ostrowska – zajęły dopiero 6. miejsce, a w finale kanadyjkarek, gdzie mieliśmy nawet dwie osady, w swoim sąsiedztwie na 7. i 8. miejscu uplasowały się odpowiednio Sylwia Szczerbińska i Aleksandra Jacewicz oraz Magda Stanny i Julia Walczak.

W ostatnim polskim finale A sesji porannej wystartowały dwie nasze osady na dystansie 500 metrów kobiet w K4. Zdecydowanie większe nadzieje wiązaliśmy z występem Karoliny Naji, Anny Puławskiej, Heleny Wiśniewskiej oraz Katarzyny Kołodziejczyk i faktycznie Polki popłynęły bardzo dobrze, choć do podium zabrakło w tym wypadku 0,22 sekundy. Druga polska osada zajęła 6. lokatę.