Badminton: Hubal Białystok drużynowym mistrzem Polski

• Dodał: Bartosz Szafran
  • Data publikacji: 16.05.2021, 19:55

UKS Hubal Białystok wywalczył tytuł drużynowego mistrza Polski w badmintonie. W finałowym meczu Ekstraligi białostocczanie pokonali obrońców tytułu, SKB Litpol Malow Suwałki. Brąz dla AZS UM Łódź.

Przed południem rozegrano mecze półfinałowe. Bardzo pewne zwycięstwo odniósł Hubal Białystok nad AZS Łódź. Mecz zamknął się w czterech grach pojedynczych, w których białostocczanie nie stracili nawet seta, a punkty zdobywali Krzysztof Jakowczuk, Michał Rogalski, Natalia Perminova i Ajesja Zajceva. W drugim półfinale było więcej emocji. Broniący tytułu SKB Litpol Malow Suwałki potrzebował sześciu gier do wygranej z ABRM Warszawa. O zwycięstwie suwalczan zadecydował zagraniczny zaciąg. W singlach punktowali Danylo Bosniuk, Maria Ulitina i Anastazja Chomicz (ona akurat ma już polskie obywatelstwo). Dla drużyny ze stolicy punkt wywalczył Mateusz Dubowski. Drugi dołożyli w deblu Milosz Bochat i Adam Cwalina, ale ostateczny cios zadały Chomicz i Ulitina w grze podwójnej pań.

Warszawianie byli faworytami meczu o brązowy medal, ale poza Mateuszem Dubowskim, który pokonał Piotra Wasiluka zawiedli. Dla akademików z Łodzi kolejne punkty zdobywali Jacek Kołumbajew po wygranej z Adrianem Krawczykiem, Przemysław Wacha z Anastazją Semenovą dzięki wygranej z Bochatem i Dominiką Kwaśnik, Airina Marushchak po zwycięstwie z Zofię Tomczak i Semenova w singlu dzięki wygranej z Zuzią Jankowską.

Niesamowitych emocji dostarczył mecz finałowy. Faworyzowani, broniący mistrzostwa suwalczanie zaczęli od wygranej Danylo Bosniuka z Krzysztofem Jakowczukiem. Potem jednak na długo do głosu doszli białostocczanie. Najpierw w trzysetowym boju Michał Rogalski pokonał Mateusza Świerczyńskiego, prowadzenie Hubalowi dała Alesja Zajceva pokonując w trzech setach (w deciderze 15:13) Marię Ulitinę. Trzeci z rzędu punkt pretendentom dała Natalia Perminova, łatwo pokonując Anastazję Chomicz. Suwalczanie pierwszy raz spod topora uciekli w męskim deblu, gdzie Danylo Bosniuk i Łukasz Moreń w dwóch wyrównanych setach pokonali Michała Rogalskiego i Pawła Śmiłowskiego. W kolejnym starciu Hubal miał lotkę mistrzowską. Wiktoria Dąbczyńska i Agnieszka Wojtkowska w trzeciej partii meczu z Chomicz i Ulitiną prowadziły 14:13... i przegrały dwie kolejne wymiany. Konieczne było więc rozegranie mikstów. Po stronie suwalskiej zagrali Łukasz Moreń i Kamila Augustyn, najbardziej utytułowani polscy badmintoniści. Po stronie białostockiej zaś Agnieszka Wojtkowska i Paweł Śmiłowski, uczniowie tych pierwszych. W dwóch setach wygrali ci młodsi i mniej utytułowani. Tytuł mistrzowski jedzie jak najbardziej zasłużenie do Białegostoku!

Wyniki turnieju finałowego

Bartosz Szafran

Od wielu wielu lat związany ze sportem czynnie jako biegający, zawodowo jako sędzia i medyk oraz hobbystycznie jako piszący wcześniej na ig24, teraz tu. Ponadto wielbiciel dobrych książek, który spróbuje sił w pisaniu o czytaniu.