Lekkoatletyka - DME w chodzie sportowym: polskie drużyny poza podium

• Dodał: Arkadiusz Kubiak
  • Data publikacji: 16.05.2021, 22:36

W czeskich Podiebradach zakończyły się dziś 14. Drużynowe Mistrzostwa Europy w chodzie sportowym. Polskim ekipom nie udało się wywalczyć miejsca na podium.

Najjaśniejszym polskim akcentem był rekord życiowy Katarzyny Ździebło (1:29:57) w rywalizacji na 20 km, który pozwolił jej zająć 9. lokatę i przesunął na 4. miejsce w rodzimych tabelach historycznych tej konkurencji. Olga Niedziałek zajęła 15., a Agnieszka Ellward 43. miejsce, co przełożyło się na 5. pozycję całej drużyny.

Z konkurencji, w których Polacy wystawili wystarczająco zawodników, by być klasyfikowanymi w drużynie, 5. miejsce zajęliśmy również w chodzie na 50 km mężczyzn. Indywidualnie najlepiej poszło Jakubowi Jelonkowi, który był 16. z wynikiem 3:56:45, a na półmetku szedł jeszcze w tempie na minimum olimpijskie. Niemal tuż za nim finiszował 18. Rafał Fedaczyński, a 28. był Rafał Sikora.

Zarówno na 20 km mężczyzn (14. Łukasz Niedziałek, 26. Dawid Tomala, 32. Rafał Augustyn, 40. Damian Błocki), jak i na 10 km juniorek (10. Kinga Waleriańczyk, 20. Amelia Błażejewska), Polska zajęła 7. lokatę.

W programie mistrzostw zadebiutowała konkurencja chodu na 35 km kobiet, która ma zająć miejsce żeńskiego chodu na 50 km w programie mistrzostw świata. Debiut na tym dystansie zaliczyła również Antonina Lorek, która z wynikiem 3:12:30 została sklasyfikowana na 15. miejscu.