Pływanie - ME: minimum dla Majerskiego i srebro dla Wasick w drugim dniu zawodów
DVIDSHUB/Wikimmedia/CC BY 2.0

• Dodał: Izabela Szukowska
  • Data publikacji: 18.05.2021, 20:50

W poniedziałek rozpoczęły się pływackie Mistrzostwa Europy w Budapeszcie. W drugim dniu padł rekord świata na 50 metrów stylem grzbietowym mężczyzn, który zdobył Kliment Kolesnikow. Katarzyna Wasick z kolei pobiła rekord Polski na 50 metrów stylem dowolnym i zdobyła srebrny medal w swojej konkurencji. Minimum olimpijskie wywalczył Jakub Majerski.

W pierwszym dniu ME najlepiej wypadli Kliment Kolesnikow, który pobił rekord świata, a także Katarzyna Wasick, dwukrotnie bijąc rekord Polski. Drugi dzień pływackich zmagań w stolicy Węgier także dostarczył nam wielu emocji. Już z samego rana Jakub Majerski wywalczył minimum olimpijskie i wystąpi na igrzyskach zarówno na 100, jak i 200 metrów stylem motylkowym. Do półfinału na tym samym dystansie zameldował się Krzysztof Chmielewski, natomiast w najlepszej szesnastce na 50 metrów stylem grzbietowym znalazła się Alicja Tchórz.

Na godzinę 18.00 zaplanowano sesję popołudniową, która rozpoczęła się starciem finałowym kobiet na dystansie 800 m stylem dowolnym. Na faworytkę typowano Simonę Quadarellę, obrończynię tytułu mistrzowskiego. I w rzeczy samej, złoty medal trafił do Quadarelli. Zawodniczka odnotowała czas 8:20.23. Srebro wywalczyła natomiast Anastasia Kirpichnikova z ponad sekundową stratą do pierwszego miejsca. Ostatnią lokatę na podium przypadło Annie Egorovej.

Następnie na torach pojawili się mężczyźni w finale na 100 metrów stylem klasycznym. Tutaj także obyło się bez zaskoczeń. Złoty medal zdobył Adam Peaty z czasem 57.66. Tuż za nim przypłynął Arno Kamminga, trzeci na mecie zameldował się James Wilby.

W trzeciej, popołudniowej konkurencji rozstrzygnięto, kto jest najlepszą pływaczką na 100 metrów stylem motylkowym. Kobiety dotarły do brzegu w kolejności Marie Wattel i Anna Ntountounaki (ten sam czas - 57.37) i Louse Hansson.

Po rozdaniu medali, przyszła kolej na półfinały na 100 metrów stylem dowolnym mężczyzn. Na podium stanął Alessandro Miressi z wynikiem 47.53, drugie miejsce natomiast zajął Maxime Grousset. Drugi wyścig półfinałowy rozegrał się po myśli Andrei Minakova, który dołączył do grona finalistów. Skład klaruje się następująco: Andrei Minakov, Kliment Kolesnikov, Alessandro Miressi, Maxime Grousset, Nandor Nemeth, David Popovici, Roman Mityukov oraz Thomas Dean.

W półfinale na 100 metrów stylem klasycznym kobiet najszybsze były Martina Carraro z czasem 1:06.09 oraz Molly Renshaw ze stratą 0.12. W drugim wyścigu najlepsza okazała się być Sophie Hansson. O medale powalczą jutro trzy wymienione wyżej pływaczki oraz Martina Carraro, Molly Renshaw, Mona McSharry, Eneli Jefimova i Sarah Vasey.

W końcu przyszedł czas na półfinały na 200 metrów stylem motylkowym mężczyzn, w których mogliśmy kibicować naszym reprezentantom – Jakubowi Majerskiemu oraz Krzysztofowi Chmielewskiemu. W pierwszym starcie Jakub Majerski zajął siódme miejsce z czasem 1:57.58. Najlepszy w tej konkurencji był Antani Ivanov, drugi natomiast Noe Pontim. W kolejnym półfinale powalczył Krzysztof Chmielewski. Polak przypłynął na metę jako piąty z czasem 1:56.51. Niestety – zabrakło 0.08 sekundy, by mógł powalczyć jutro o tytuł mistrzowski. Półfinał wygrał Tamas Kenderesi, drugą lokatę zajął natomiast  Kristof Milak. W finale zobaczymy także Ivanova, Pontima, Giacomo Cariniego, Alexandra Kudasheva, Federico Burdisso i Louisa Croenena.

Po występach panów ponownie w Budapeszcie mogliśmy zaobserwować rywalizację pływaczek. W półfinałach na 50 metrów stylem grzbietowym kobiet powalczyła m.in. Alicja Tchórz. Reprezentantka Biało-Czerwonych zdobyła miejsce piąte z czasem 28.01, co w konsekwencji przyniosło jej ósmy wynik. Taki sam czas zdobyła Julie Kepp Jensen, dlatego panie musiały powalczyć w repesażu, czyli wyścigu bezpośrednim. Lepiej wypadła Dunka (czas 28.01), Polka natomiast była gorsza o 0.19 sekundy. Najlepszą dotąd pływaczką na 50 metrów stylem grzbietowym okazała się Kathleen Dawson. Brytyjka, bijąc równocześnie rekord mistrzostw z wynikiem 27.19.

W wyścigu na 50 metrów stylem grzbietowym padł rekord świata - Kliment Kolesnikow pokonał dystana w 23.80 sekund. Podium uzupełnili Robert-Andrei Glinta oraz Hugo Gonzalez de Oliveira.

Katarzyna Wascik startowała w finale konkurencji na 50 metrów stylem dowolnym. Polka przypłynęła z czasem 24.17, bijąc tym samym rekord kraju nad Wisłą. Drugie miejsce na podium podzieliła z Pernille Blume. Złoto zawisło na szyi Ranomi Kromowidjojo.

Ostatni, wtorkowy finał przeznaczony był dla sztafet mieszanych na 200 metrów stylem dowolnym. Najszybsza była drużyna z Wielkiej Brytanii (Thomas Dean, James Guy, Abbie Wood i Freya Anderson) z czasem 7:26.67. Tuż za nimi uplasowali się Włosi. Brąz trafił do rąk Rosjan.

3. Rosja - 7:31.54

Kolejne zmagania podczas Mistrzostw Europy w Budapeszcie będziemy mogli obserwować już w środę od godziny 10.00.