Kolarstwo górskie: olimpijski ranking zamknięty, po jednym miejscu dla Polski

• Data publikacji: 19.05.2021, 08:47

Międzynarodowa Unia Kolarska (UCI) opublikowała końcowy ranking kwalifikacji do Igrzysk Olimpijskich w Tokio. Polacy wśród kobiet i mężczyzn wywalczyli po jednym miejscu.

Ranking olimpijski został zamknięty po dwóch pierwszych rundach Pucharu Świata 2021, które odbyły się w Albstadt (9 maja) i Nowym Mieście na Morawach (16 maja). Zasady kwalifikacji, jeśli chodzi o ranking były takie same u kobiet i u mężczyzn. Dwa najwyżej sklasyfikowane państwa zdobyły aż trzy kwalifikacje. Dla krajów z miejsc 3-7 przysługują dwie przepustki, a dla miejsc 8-21 - jedna. Polki wywalczyły 11. pozycję ze zdobyczą 4181 punktów, więc prawdopodobnie po raz ostatni na igrzyskach wystartuje Maja Włoszczowska. Nasi kolarze zgromadzili 3018 punktów i zajęli 17. miejsce, więc jeden polski kolarz będzie mógł wystartować w Tokio.

W obydwu rankingach na pierwszym miejscu sklasyfikowana jest Szwajcaria. Wśród kobiet trzy kwalifikacje wywalczyły także Amerykanki, a wśród mężczyzn Włosi. Po dwa miejsca zdobyli u kobiet - Holandia, Kanada, Francja, Dania, Niemcy, a u mężczyzn - Francja, Brazylia, Holandia, Hiszpania, Niemcy. UCI przyznała także przepustki z mistrzostw świata i kontynentalnych czempionatów rozegranych w 2019 roku. Wśród kobiet miejsca na tych zawodach wywalczyły następujące kraje - Słowenia i Szwecja (MŚ elity), Portugalia i Rosyjska Federacja Olimpijska (MŚ U23), Chiny (mistrzostwa Azji), Meksyk (mistrzostwa Ameryk) i Namibia (mistrzostwa Afryki), a wśród mężczyzn - Australia i Izrael (MŚ elity), Chile i Wielka Brytania (MŚ U23), Chiny (mistrzostwa Azji), Meksyk (mistrzostwa Ameryk) i Namibia (mistrzostwa Afryki).