Pływanie - ME: Polacy bez awansów do finałów

• Dodał: Kacper Tyczewski
  • Data publikacji: 19.05.2021, 20:13

Za nami trzeci dzień rywalizacji podczas pływackich Mistrzostw Europy w Budapeszcie. Podczas sesji popołudniowej żadnemu z reprezentantów Polski nie udało się awansować do finału. Jednymi z najważniejszych wydarzeń tego dnia były rekordy mistrzostw ustanowione przez Klimenta Kolesnikova, Kristofa Milaka oraz sztafetę rosyjską. Dodatkowo rekord świata juniorów na 200 metrów stylem zmiennym mężczyzn ustanowił Hubert Kos.

Na początek sesji popołudniowej rozegrano finał na 1500 metrów stylem dowolnym mężczyzn. W nim najlepszy okazał się Mykhaylo Romanchuk. Ukrainiec uzyskał czas 14:39.89 i wyprzedził drugiego Gregorio Paltrinieriego o trzy sekundy. Ostatnie miejsce na podium zajął także Włoch Domenico Acerezna. Tuż po tym wyścigu odbył się finał na 100 metrów stylem dowolnym mężczyzn, w którym triumfował fantastyczny Kliment Kolesnikov. Rosjanin z wynikiem 47.37 ustanowił nowy rekord mistrzostw. Poprzednim rekordzistą z rezultatem 47.50 był Alain Bernard. Za Kolesnikovem z minimalną stratą 0.08 uplasował się Alessandro Miressi. Brązowy medal przypadł za to Andrei Minakovi. Na zakończenie pierwszej części finałów odbyła się końcowa rywalizacja na 100 metrów kobiet stylem klasycznym. W tej konkurencji złoto przypadło Sophie Hansson. Szwedka pewnie wygrała z blisko półsekundową przewagą nad Arianną Castiglioni. Trzecie miejsce i kolejny medal dla Włoch wywalczyła Martina Carraro.

Po rozdaniu pierwszych kompletów medali podczas tej sesji nadszedł czas na rozegranie półfinałów. W pierwszym z nich mogliśmy obejrzeć Kacpra Stokowskiego w rywalizacji na 100 metrów stylem grzbietowym. Polak w swoim wyścigu z czasem 54.47 zajął siódme miejsce i pozbawił się tym samym szansy na finał. Ostatecznie Stokowski uzyskał czternasty wynik półfinałów. W nich najlepszy rezultat uzyskał Apostolos Christou. Po chwili o przepustki do finału walczyły kobiety, w tym Klaudia Naziębło na 200 metrów stylem motylkowym. Polka brała udział w pierwszym półfinale, w którym uzyskała czas 2:12.57, co w jej wyścigu dało jej szóste miejsce i brak awansu do finału. Półfinały zdominowały Węgierki. W pierwszym najlepsza była Katinka Hosszu, a drugi wygrała Boglarka Kapas.

Później rozegrano pierwsze półfinały bez udziału Polaków, a były nimi wyścigi na 200 metrów stylem klasycznym mężczyzn. Ostatecznie najlepszy czas uzyskał Erik Persson, który uzyskał czas 2:07.85. Drugi wynik półfinałów wywalczył Anton Chupkov, a trzeci Matti Mattsson. Tuż po tej rywalizacji rozegrano kolejny tego dnia finał, tym razem na 50 metrów stylem grzbietowym kobiet. W nim złoty medal zdobyła Kira Toussain. Holenderka o 0.10 była lepsza od Kathleen Dawson. Najniższy stopień podium zajęła także reprezentantka Holandii Maaike de Waard. Po tej chwilowej przerwie na finał znów powróciliśmy do półfinałów, tym razem na 200 metrów stylem zmiennym mężczyzn. W nich najlepszy rezultat, wynoszący 1:56.99 uzyskał Hubert Kos. Węgier w dodatku jako pierwszy junior w historii przekroczył granicę 1:57, czym ustanowił nowy rekord świata. Z drugim czasem do jutrzejszego finału wszedł Alberto Razetti, a z trzecim Jeremy Desplanches. Ostatnimi półfinałami trzeciego dnia mistrzostw były te rozegrane wśród kobiet na 200 metrów stylem dowolnym kobiet z udziałem Dominiki Kossakowskiej oraz Aleksandry Polańskiej. W pierwszym wyścigu o udział w finale Dominika Kossakowska z wynikiem 2:00.07 zajęła ósme miejsce. Aleksandra Polańska także w swoim półfinale zamknęła stawkę. Najlepszy rezultat uzyskała Barbora Seemanova.

Przedostatni komplet medali rozdano mężczyznom rywalizującym na 200 metrów stylem motylkowym mężczyzn. Złoty krążek przypadł reprezentantowi gospodarzy Kristofowi Milakowi, który z czasem 1:51.10 ustanowił nowy rekord mistrzostw. Węgier drugiego Federico Burdisso wyprzedził o ponad trzy sekundy. Brązowy medal zdobył Tamas Kanderesi. Ostatnim akordem trzeciego dnia mistrzostw był finał rywalizacji sztafet 4x200 metrów stylem dowolnym mężczyzn. W nim złoty medal wywalczyli Rosjanie, którzy z rezultatem 7:03.48 pobili rekord mistrzostw Europy. Srebrny medal zdobyli reprezentanci Wielkiej Brytanii, a brązowy Włoch.