Kajakarstwo - kw. olimpijskie: Polacy w finale regat w Barnauł

• Data publikacji: 20.05.2021, 12:21

Przed zawodami Pucharu Świata w Barnauł odbywają się ostatnie zawody kwalifikacyjne do Igrzysk Olimpijskich w Tokio. Startuje w nich trójka naszych reprezentantów - Justyna Iskrzycka (K1 500 metrów), Jakub Stepun (K1 200 metrów) i Bartosz Stabno (K1 1000 metrów). Wszyscy awansowali dzisiaj do finałów.

Polscy kajakarze o awans do igrzysk walczyli już tydzień temu w Szeged, ale nikomu nie udało się zdobyć przepustki do Tokio. Ostatnią szansą na wywalczenie kwalifikacji są regaty w rosyjskim Barnauł. Pewnie do finału K1 na 500 metrów awansowała Justyna Iskrzycka. Polska kajakarka wygrała wyścig eliminacyjny, co dało jej bezpośredni awans do finału. Polka wyprzedziła o sekundę Słowaczkę Marianę Petrusową.

W eliminacjach kajakarzy na 200 metrów Jakub Stepun zajął drugie miejsce ex aequo z Czechem Jakubem Zawrelem. Do finału od razu awansował zwycięzca, Ukrainiec Oleh Kucharyk. W półfinale Stepun finiszował także na drugiej pozycji, za Kevinem Santosem z Portugalii. W kwalifikacjach w Szeged płynął Paweł Kaczmarek, ale na pucharze świata lepiej poradził sobie Stepun i to on pojechał do Barnauł.

O kwalifikację olimpijską w K1 na 1000 metrów walczy Bartosz Stabno. W swoim wyścigu eliminacyjnym Polak był trzeci i pewnie znalazł się w półfinale. W nim Stabno także zajął trzecie miejsce, za Szwedem Martinem Nathellem i Duńczykiem Rene Holtenem Poulsenem. Polak popłynie, podobnie jak Iskrzycka i Stepun w jutrzejszym finale. Na igrzyska awansuje tylko najlepszy w każdej konkurencji.