Kajakarstwo - kw. olimpijskie: Polacy bez kwalifikacji

• Data publikacji: 21.05.2021, 10:07

Niestety, polscy kajakarze nie zdobyli kwalifikacji olimpijskich podczas ostatnich regat kwalifikacyjnych w rosyjskim Barnauł. Najbliżej awansu była Justyna Iskrzycka, która zajęła drugie miejsce w K1 na 500 metrów.

Największe nadzieje z walką o awans wiązaliśmy z Justyną Iskrzycką. Nasza kajakarka weszła do finału bezpośrednio po wygranym wyścigu eliminacyjnym. Była jedną z faworytek do wygrania decydującego biegu. Po starcie prowadzenie objęła Joana Vasconcelos. Polka płynęła na drugim miejscu i im bliżej mety wyścigu na 500 metrów, zbliżała się do Portugalki. Jednak to Vasconcelos jako pierwsza minęła linię mety i zdobyła kwalifikację dla kraju. Iskrzycka finiszowała na drugiej pozycji.

W K1 na 200 metrów o awans na igrzyska olimpijskie walczył Jakub Stepun. Najmłodszy w finale kajakarz bardzo dobrze wystartował, ale ostatecznie zajął czwarte miejsce ze stratą ponad czterech dziesiątych sekund do Mindaugasa Maldonisa. Reprezentant Polski był wolniejszy także od Oleha Kukaryka (Ukraina) i Kevina Santosa (Portugalia). Kwalifikacji nie zdobył także Bartosz Stabno. Polski kajakarz na dystansie 1000 metrów finiszował na ósmym miejscu. Wygrał Dong Zhang z Chin.

W konkurencjach bez Polaków awans na igrzyskach wywalczyli: Rosja - Natalia Podolskaia (K1 200 metrów kobiet), Chorwacja - Vanesa Tot (C1 200 metrów kobiet) i Mołdawia - Siergiej Tarnowski.

K1 500 metrów kobiet:

1. Joana Vasconcelos (Portugalia) 1:57,831
2. Justyna Iskrzycka 1:58,370
3. Swietłana Czernigowskaja (Rosja) 1:59,086

K1 200 metrów mężczyzn:

1. Mindaugas Maldonis (Litwa) 36,107