Pływanie - ME: zmienne szczęście Polaków, rekord kraju Kozakiewicza

• Dodał: Aliaksandr Morozau
  • Data publikacji: 21.05.2021, 12:32

Za nami sesja poranna czwartego dnia pływackich mistrzostw Europy w Budapeszcie. Na stracie pojawili się również reprezentanci Polski, ale do dalszych zmagań nie wszystkim udało się awansować.

Jako pierwsze na basenie pojawiły się zawodniczki rywalizujące na dystansie 100 metrów stylem dowolnym, w tym Polki - Katarzyna Wasick, Kornelia Fiedkiewicz i Dominika Kossakowska. Do półfinału udało się awansować tyko tej pierwszej, która zanotowała czas - 54,31 s. Fiedkiewicz oraz Kossakowska popłynęły o ponad sekundę wolniej niż ich koleżanka, a najszybsza w ogóle okazała się reprezentantka Holandii - Femke Heemskerk - 53,84 s.

Bardzo dobrze na dystansie 50 metrów klasykiem spisał się Jan Kozakiewicz, uzyskując wynik - 26,82 s., bijąc tym samym swój rekord Polski. Dużo więcej oczekiwaliśmy od drugiego Jana - Kałusowskiego. Niestety, w swoim wyścigu zajął ostatnie miejsce i nie zobaczymy go w półfinale. Najlepiej w kwalifikacjach wypadł zaś Brytyjczyk Adam Peaty - 26,34 s.

W rywalizacji grzbiecistów na dystansie 200 metrów oglądaliśmy aż trzech naszych zawodników - Radosława Kawęckiego, Ksawerego Masiuka i Jakuba Skierkę. Awans wywalczyli doświadczony Kawęcki i Skierka. Pierwszy z nich pokonał dystans w czasie - 1:57.79 s., zaś drugi uzyskał - 1:58.15 s. Masiuk popłynął powyżej dwóch minut i nie zobaczymy go w półfinale. Najlepszy okazał się zaś brytyjski pływak Luke Greenbank, który osiągnął czas - 1:54.67 s.

W międzyczasie mieliśmy urozmaicenie w postaci występu sztafet 4x200 metrów stylem dowolnym kobiet. Wśród drużyn były również Polki w składzie: Aleksandra Knop, Aleksandra Polańska, Paulina Nogaj, Dominika Kossakowska. Biało-czerwone startowały w drugim wyścigu i z czasem - 8:03.28 s., zajęły w nim drugie miejsce, ustępując tylko Belgijkom. Najszybsze okazały się Włoszki, które popłynęły poniżej ośmiu minut. W finale, oprócz Polek, Belgijek i Włoszek zobaczymy jeszcze Izraelki, Dunki, Brytyjki, Węgierki i Francuzki.

W pozostałych startach, na dystansie 800 metrów stylem dowolnym zwyciężył Ukrainiec Mykhaylo Romanchuk, uzyskując rezultat - 7:48.31 s., zaś w rywalizacji kobiet na 200 metrów stylem zmiennym najszybsza była Brytyjka Abbie Wood - 2:11.07 s.