Hokej - MŚ: Łotwa wygrywa z Kanadą, Niemcy rozbili Włochów

• Dodał: Agnieszka Musiał
  • Data publikacji: 21.05.2021, 21:45

Czas na Mistrzostwa Świata w Hokeju na Lodzie 2021 elity! 16 najlepszych drużyn powalczy o najcenniejszy tytuł sezonu. Pierwsze spotkania ma za sobą Rosja, Czechy, Niemcy, Włochy, Białoruś, Słowacja, Kanada i Łotwa. Zapraszamy na raport ze spotkań pierwszego dnia turnieju!

Pierwsza bramka całego turnieju wpadła na konto reprezentacji Rosji - występującej na mistrzostwach pod flagą Rosyjskiego Komitetu Olimpijskiego ze względu na decyzję Sportowego Sądy Arbitrażowego. Pierwszym strzelcem został Anton Burdasow, zawodnik SKA Sankt Petersburg. Na czeską odpowiedź nie trzeba było długo czekać - krążek do bramki wpakował Jakub Flek.

Niefortunnie rozegrała się czeska przewaga w drugiej tercji. Nieuwagę na środku lodowiska wykorzystał Władisław Kamieniew, którego dobre pogranie wykorzystał Artiom Szwiec-Rogowoj. Czesi nie dali się wytrącić z równowagi i stratę szybko w solowej akcji odrobił Jakub Vrana.

Błąd czeskiej obrony skrzętnie wykorzystał Aleksandr Barabanow, któremu na początku ostatniej tercji spotkania udało się z zaskoczenia pokonać Šimona Hrubeca. Kilka minut przed końcem meczu Czesi wyrównali, ale - niestety dla naszych południowych sąsiadów - ostatecznie to Rosja wyszła z meczu zwycięstwo. Trzy punkty celnym strzałem zapewnił Michaił Grigorienko, 19 sekund przed końcem spotkania.

Rosja - Czechy 4:3 (1:1, 1:1, 2:1)

Starcie Niemców i Włochów potrzebowało trochę czasu, zanim zaowocowało w skuteczne trafienia. Zawodnicy Italii już przed turniejem zostawili postawieni w trudnej sytuacji - przed wyjazdem na spotkanie towarzyskie skład zespołu uszczupliły pozytywne wyniki testów na koronawirusa i nagłe kontuzje części graczy.

Pierwsza bramka padła na nieco ponad cztery minuty przed syreną, po oszukaniu Włoskiej obrony krążek do siatki wstrzelił Tom Kühnhackl. Włosi błyskawicznie wzięli się do roboty, chwilę później remisując (Alex Petan) i wychodząc na prowadzenie po strzale Luki Frigo. Tercja zakończyła się remisem po bramce Moritza Mullera.

Druga tercja przebiegła pod niemieckie dyktando. Po pięknej akcji i przyłożeniu w okienko Tobiasa Riedera było już 3:2. Gra wysokim kijem drugiego włoskiego strzelca pozwoliła przeciwnikom na grę w przewadze - wykorzystali ją błyskawicznie, trafiając z zamka już po 20 sekundach (Frederik Tiffels). Pod koniec drugiej części meczu było już 7:2 (dwukrotnie trafił Marcel Noebels, raz Rieder). Włochom nie pomogła nawet kara meczu nałożona na Jonasa Müllera (wrzucenie na bandę) i ostatecznie przegrali różnicą pięciu strzałów.

Niemcy - Włochy 9:4 (2:2, 5:0, 2:2)

Solidną przewagę nad Białorusinami zapewnili sobie Słowacy w pierwszej tercji - punktowali trzykrotnie, dwa razy wykorzystując kary nakładane na przeciwników (dwa razy trafił Kristián Pospíšil, raz Peter Cehlárik. Część racji w drugiej tercji hokeiści musieli sobie wytłumaczyć w bokserskim stylu, za co sędziowie ukarali obie drużyny. Dużo emocji wzbudziła debata sędziów nad nieuznaniem strzału Jahora Szaranhowicza.

Nasi wschodni sąsiedzi przełamali się pod koniec spotkania pakując krążek do bramki Słowaków dwukrotnie, jednak nie zdołali odrobić start i ostatecznie ulegli 2:5.

Białoruś - Słowacja 2:5 (0:3, 0:0, 2:2)

Arena Riga zdecydowanie przyniosła szczęście Łotyszom. W pierwszej tercji wyszli na prowadzenie wykorzystując przewagę,  a w drugiej części rozgrywki odnieśli wynik do 2:0. Ostatnie dwadzieścia minut było pełne kar, ale ostatecznie Kanadyjczycy nie byli w stanie zagrozić Łotyszom i sensacyjnie przegrali stratą dwóch bramek do zera.

Kanada - Łotwa 0:2 (0:1, 0:1, 0:0)

Po tegorocznych mistrzostwach żadna drużyna nie spadnie do niższej dywizji. Zespoły rozegrają po jednym spotkaniu w grupie. Po cztery najwyżej sklasyfikowane zespoły z każdej grupy przejdą do dalszych rozgrywek.

Część spotkań pokaże TVP Sport, pozostałe można obejrzeć na kanale YouTube IIHF Worlds 2021