PŚ w wioślarstwie: Pierwszy dzień Pucharu Świata w Lucerne
Wikimedia Commons

• Dodał: Bartłomiej Woliński
  • Data publikacji: 21.05.2021, 16:30

W piątek wioślarze rozpoczęli drugą rundę tegorocznego Wioślarskiego Pucharu Świata, która odbywa się w szwajcarskiej miejscowości Lucerne. Pogoda podczas piątkowej rywalizacji nie rozpieszczała zawodników. Temperatura oscylowała w granicach 14 stopni Celsjusza, a dodatkowych trudności przysparzał padający deszcz.

Pierwszy dzień drugiej rundy Wioślarskiego Pucharu Świata rozpoczęliśmy od rywalizacji dwójek kobiet (W2). W pierwszym wyścigu najlepiej poradziła sobie hiszpańska osada w składzie: Aina CidVirginia Diaz Rivas (07:29.02). W biegu drugim najlepszy czas uzyskały Rumunki - Adriana AilincaiIuliana Buhus (07:30.96). Z dwóch wyścigów w repasażach o dalszy awans powalczą reprezentantki dwóch osad irlandzkich, Czeszki, Chinki oraz osada z Chile. Następnie przystąpiliśmy do rywalizacji dwójek męskich bez sternika (M2-). Bezpośrednio po zwycięstwach w swoich eliminacjach do dalszej rywalizacji zakwalifikowały się osady z Francji oraz Serbii. W dwójkach podwójnych kobiet (W2x) z pierwszego wyścigu do następnej rundy zakwalifikowały się Rumunki (07:00.13) oraz Czeszki (07:07.59). W drugich eliminacjach najlepszym czasem popisały się reprezentantki USA (07:04.42), które pokonały osadę holenderską (07:05.21). W repasażach udział weźmie druga osada Holandii oraz obydwie załogi Chin Włoch.

W rywalizacji podwójnych dwójek męskich (M2x) po swoich eliminacjach bezpośredni awans zaliczyły osady z: Chin, Niemiec, Wielkiej Brytanii, Holandii, Szwajcarii, Irlandii, Francji oraz Polski. Mirosław ZiętarskiMateusz Biskup wygrali drugi wyścig w swojej dyscyplinie, uzyskując trzeci czas piątkowych eliminacji (06:23.63). Następnie rozpoczęły się wyścigi w kategorii lekkich kobiecych jedynek (LW1x), gdzie bezpośredni awans do dalszej części rywalizacji osiągnęły: Martine Veldhuis (Holandia), Eline Rol, Sofia Meakin (Szwajcaria), Katrin Thoma (Niemcy), Huiru Li (Chiny), Susannah Duncan (Francja), Lydia Heaphy (Irlandia) oraz Federica CesariniPaola Piazzolla (Włochy).

Bezpośrednio z trzech wyścigów eliminacyjnych Lekkich męskich jedynek (LM1x) do kolejnej rundy zawodów zakwalifikowali się: Pierre Houin, Ferdinand Ludwig (Francja), Martino Goretti, Niels Torre (Włochy), Sid Ali Boudina (Algieria), Simon Klueter, Joachim Agne (Niemcy), Felipe Andres Cardenas Morales (Chile) oraz Gary O'donovan (Irlandia). Reszta załóg powalczy o dalszy awans w wyścigach repasażowych.

W rywalizacji kobiecych czwórek (W4x) odbył się jeden wyścig zapewniający rozstaw finałowy, w którym zwyciężyła osada z Holandii (06:32.62). Podium eliminacji uzupełniły załogi z Wielkiej Brytanii oraz Rumunii. Polki w składzie: Maria Wierzbowska, Olga Michalkiewicz, Monika Chabel, Joanna Dittmann wyścig ukończyły na pozycji czwartej (06:37.97). W eliminacjach męskich czwórek (M4x) bezpośredni awans uzyskały osady Wielkiej Brytanii, RPA, Rumunii oraz Polski w składzie: Mateusz Wilangowski, Mikołaj Burda, Marcin Brzeziński, Michał Szpakowski.

Po męskich czwórkach przyszedł czas na rywalizację kobiecych jedynek (W1x). W pierwszym wyścigu ze sporą przewagą zwyciężyła Irlandka -Sanita Puspure (07:38.45). Nie spełna cztery sekundy za nią linię mety przekroczyła Austriaczka - Magdalena Lobnig. Podium pierwszego wyścigu uzupełniła Serbka - Jovana Arsic. W drugich eliminacjach z czasem 07:33.52 swoje rywalki pokonała Rosjanka - Hanna Prakhatsen. Na drugim miejscu wyścig ukończyła Victoria Thornley z Wielkiej Brytanii, a pozycję trzecią zajęła Szwajcarka - Jeanine Rosanna Gmelin. W wyścigu trzecim najlepszym czasem popisała się Amerykanka - Kara Kohler (07:39.66), która pokonała Chinkę - Yan JiangGreczynkę - Marie Kyridou.

O godzinie 11:00 rozpoczęliśmy biegi męskich jedynek (M1x), gdzie w pierwszym wyścigu zwyciężył Włoch - Gennaro Di Mauro (7:04.96) przed reprezentantami Białorusi, Niemiec i Mołdawii, którzy także zakwalifikowali się do popołudniowych ćwierć finałów. W wyścigu drugim zwyciężył Niemiec – Oliver Zeidler (07:09.97). Do kolejnej rudny dostali się także Lucas Verthein FerreiraBrazylii, Daire LynchIrlandiiPetter Myrhe TufteNorwegii. W biegu trzecim z czasem 07:08.71 zwyciężył reprezentant USA - John Graves, który pokonał swoich rywali z Holandii Bermud. W kolejnych biegach najlepsze czasy uzyskali: Norweg - Kjetil Borch (07:03.28), Greg - Stefanos Ntouskos, który popisał się identycznym czasem co jego norweski kolega i Duńczyk - Sverri Nielsen (07:13.46).

Następnie przenieśliśmy się do rywalizacji lekkich męskich dwójek (LM2x), gdzie w pierwszym wyścigu wygrała włoska osada (06:25.98), przed reprezentacją Norwegii.  W wyścigu drugim rywalizowali także Polacy w składzie: Łukasz Piasecki i Artur MikołajczewskiPolska osada 500 metrów przed końcem wyścigu znajdowała się na drugiej pozycji, dysponując 2 sek zapasem nad trzecią reprezentacją Portugalii. Ostatecznie Polakom udało się utrzymać drugie miejsce (06:36.54), przegrywając jedynie z reprezentacją Irlandii (06:24.98). ArturŁukasz zostali jednak ukarani żółtą kartką za spóźnienie się na start wyścigu. W trzecim wyścigu eliminacyjnym najlepiej poradzili sobie Niemcy (06:29.32), którzy pokonali reprezentację Belgii. W repasażach o dalszy awans powalczą osady: Chin, Portugalii, USA, Wenezueli, Egiptu, Szwajcarii, Chile oraz druga osada Belgii i Norwegii.

Po męskich dwójkach rozegrano testowy wyścig kobiecych czwórek (W4x), w którym uczestniczyła polska osada w składzie: Agnieszka Kobus-Zawojska, Marta Wieliczko, Maria Sajdak i Katarzyna Zillmann. W wyścigu o rozstaw w finałach polki zajęły czwartą pozycję, przegrywając z osadą Włoch, Niemiec i zwycięską osadą Chin (6:22.73). Następnie nadszedł czas na czwórki męskie (M4x), gdzie w pierwszych eliminacjach zacięty bój toczyły osady WłochWielkiej Brytanii. Ostatecznie lepsza okazała się ekipa włoska (05:49.21). W wyścigu drugim udział brały jedynie trzy reprezentacje. W padającym deszcze lepiej spisała się załoga Holandii (05:49.49), która pokonała polską (Dominik Czaja, Wiktor Chabel, Szymon Posnik, Fabian Baransk) i czeską osadę. W repasażach o dalszy awans powalczą Polacy, Czesi, Chińczycy, NiemcyBrytyjczycy. Ostatnim wyścigiem porannej sesji piątkowych zawodów w Lucerne był wyścig męskich ósemek (M8+), gdzie reprezentacja Niemiec (05:32.33) pokonała osadę brytyjską  o zaledwie 0,19 sek. Załoga holenderska, która miała brać udział w wyścigu, nie przystąpiła do rywalizacji.

O godzinie 15:00 powróciliśmy do rywalizacji na repasażowe wyścigi podwójnych męskich dwójek (M2x). W pierwszym wyścigu najlepiej poradziła sobie osada rumuńska (06:29.58), która pokonała drugą załogę Wielkiej Brytanii i osadę Chile. Drugi wyścig repasażowy wygrali Litwini (06:27.55) przed Cechami i drugą załogą Szwajcarii. Z oficjalnego komunikatu organizatora dowiedzieliśmy się także, że holenderskie załogi męskich ósemek (M8+) oraz czwórek bez sternika (M4-) mają podejrzenie chorego wioślarza i zostały odizolowane. Na szczęście po przeprowadzeniu odpowiednich testów okazało się, że wyniki wyszły negatywnie. Lokalne władze sanitarne zwolniły zatem wioślarzy z  izolacji i będą oni kontynuować swój udział w regatach z medycznymi zastępstwami zgłoszonymi wcześniej.

W repasażach kobiecych jedynek wagi lekkiej (LW1x) do dalszej rywalizacji zakwalifikowała się Holenderka - Femke Van De Vliet, Brytyjka - Madeleine Fiona Arlett oraz Białorusinka - Tatsiana Hancharova. Z kolei w lekkich męskich jedynkach (LM1x) najlepiej poradził sobie Portugalczyk - Dinis Durate Costa. Podium wyścigu repasażowego uzupełnili Szwed - Ahmet Rapi Japończyk - Masayuki Miyaur. Ostatnim piątkowym wyścigiem repasażowym był bieg kobiecych jedynek (W1x), w których to zwyciężyła Białorusinka - Tatsiana Klimovich. Podium repasażu uzupełniły Holenderka – Benthe BoonstraMeksykanka - Kenia Alanis.

Pierwszy ćwierć finał męskich jedynek (M1x) wygrał Stefanos Ntouskos z Grecji (07:09.25), który pokonał Japończyka - Ryuta Arakawa i trzeciego Białorusina - Pilipa Pavukou. Bezpośrednio do sobotnich półfinałów zakwalifikowali się także: Sverri Nielsen (Dania), Saulius Ritter, Mindaugas Griskonis (Litwa), Daire Lynch (Irlandia), Kjetil Borch (Norwegia), Gennaro Di Mauro (Włochy), Ondrej Synek (Cechy), Tristan Vandenbussche (Belgia) oraz Oliver Zeidler (Niemcy), który ustanowił najlepszy czas ćwierć finałów (07:03.29).

Ostatnimi wyścigami piątkowej rywalizacji w Lucernie były repasaże podwójnych dwójek męskich wagi lekkiej (LM2x), w których to najlepszy czas uzyskała osada Chińska (06:37.35). Do dalszej części rywalizacji zakwalifikowali się także reprezentanci: Szwajcarii, Belgii, Chile, Portugalii oraz USA.

Sobotnia rywalizacja w drugiej rundzie Wioślarskiego Pucharu Świata rozpocznie się o godzinie 9:30.