Triathlon - kwal. IO: znamy komplet uczestników olimpijskiej sztafety

• Dodał: Szymon Frąckiewicz
  • Data publikacji: 21.05.2021, 17:34

W weekend w Lizbonie odbędą się zawody triathlonowego Pucharu Świata. Jednak część zawodników przystąpiła do rywalizacji w stolicy Portugalii już w piątek. Odbyły się tam bowiem kwalifikacje olimpijskie w sztafecie mieszanej. Zawody wygrali Belgowie. Polacy nie startowali.

Sztafeta mieszana to nowa konkurencja w programie igrzysk olimpijskich. Od czasu włączenia triathlonu do grona dyscyplin olimpijskich od zawodów w Sydney w 2000 roku, aż do zmagań w Rio de Janeiro, medale przyznawano wyłącznie w wyścigach indywidualnych. W Tokio o podium powalczy 10 ekip. Siedmiu uczestników pierwszej olimpijskiej sztafety poznaliśmy już wcześniej na podstawie rankingu. Były to reprezentacje Francji, Australii, Wielkiej Brytanii, Nowej Zelandii, Niemiec, Holandii i Stanów Zjednoczonych.

Jak się okazuje, nic by się w zasadzie nie zmieniło, gdyby z rankingu wyłaniano komplet olimpijskich ekip. Kolejne pozycje w nim zajmowały bowiem Belgia, Szwajcaria i Włochy, czyli kadry, które w piątkowych zmaganiach zajęły kolejno pierwsze, trzecie i drugie miejsce. Belgowie w składzie Claire Michel, Jelle Geens, Valerie Barthelemy i Marten Van Riel z czasem 1:23:58 o 50 sekund wyprzedzili równo wbiegających na metę reprezentantów Włoch i Szwajcarii. Fotofinisz pokazał jednak, że minimalnie Nicolo Azzano wyprzedził Maxa Studera. Bliscy awansu byli Norwegowie, ponieważ zajęli czwarte miejsce ze stratą minuty i dwóch sekund do olimpijskiej kwalifikacji.